واکنش رسمی سازمان میراث فرهنگی به پاسخ بنیاد مستضعفان؛

میراث فرهنگی تنها متولی میراث فرهنگی کشور است

19 آوریل 2017 - 12:20 dsfr.ir/1f4hl

میراث فرهنگی تنها متولی میراث فرهنگی کشور است
داود قهردار
کاخ سبز در مجموعه سعدآباد

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و #گردشگری به نمایندگی از #دولت تنها متولی قانونی حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی کشور است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«کاخ های نیاوران و سعدآباد که به جامانده از دوره قاجار و پهلوی است، متعلق به وزارت دربار بوده و هزینه ساخت و ایجاد باغ و ساختمان های آن از منابع ملّی پرداخت شده است. این اموال به هیچ وجه متعلق به خاندان پهلوی نبوده و ازاین رو، به دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی سازمان تخصصی متولی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعلق دارد.

در تاریخ 1357/12/13، زمانی که حضرت امام خمینی قدس سرّه الشریف، طی فرمانی اختیار اموال منقول و غیرمنقول خاندان پهلوی را به شورای انقلاب واگذار کردند، شورای انقلاب نیز بلافاصله به موجب لایحه قانونی مورخ 1359/1/23 کاخ ‎های سعدآباد و نیاوران را برای ایجاد موزه به وزارت فرهنگ سابق واگذار کرد؛ چراکه سند این املاک به نام وزارت دربار سابق، اداره بیوتات سلطنتی صادر شده بود و از آن تاریخ نیز این کاخ ها در اختیار وزارت فرهنگ وقت بوده است و بعد از آن هم این سازمان به عنوان جانشین قانونی آن وزارتخانه اقدام نموده است.

پیش از این نیز بنیاد مستضعفان در جلسات مشترک در این خصوص توجیه و مجاب شده است، لکن علی رغم همه توافقات، اقدام به طرح دعوی در محاکم کرده است. هرچند این سازمان کلیه اقدامات حقوقی لازم را برای حل موضوع و حفظ این ابنیه تاریخی ارزشمند که در فهرست آثار ملّی ایران نیز به ثبت رسیده انجام داده است، که پیش بینی می شود به زودی منتج به نتایجی شود که متضمن منافع ملّی کشور در حوزه فرهنگی باشد.

آنچه مسلم است سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران تنها متولی قانونی حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی کشور است که در وظیفه اش حفظ و نگه داری، معرفی و بهره برداری فرهنگی و موزه‎ای از این مجموعه‎ها گنجانده شده است.

این دو مجموعه تاریخی فرهنگی در پهنه سبز شهر تهران، که تنفّسگاه شهری نیز محسوب می شود، بخشی جدایی ناپذیر از هویت دوران معاصر معماری و شهری تهران است و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وظیفه خود می‎داند که از منظر حقوقی و قانونی تمام تلاش خود را برای حفاظت و صیانت از آن به کار گیرد.»

1