4 مارس 2021 - 22:14

سوخو؛ آغوش باز دولت و دست رد ایرلاین ها

15 آوریل 2017 - 11:00 dsfr.ir/no8ha

سوخو؛ آغوش باز دولت و دست رد ایرلاین ها
planespotters.net
هواپیمای سوخو سوپرجت 95B-100

چند روز گذشته نخست وزیر #روسیه اعلام کرد که بودجه #صنعت هوایی روسیه در برنامه 2013 تا 2025 به ميزان 11.4 درصد کاهش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار تین نیوز، کاهش بودجه صنعت هوایی این کشور و در راستای آن تلاش روسیه برای فروش هواپیماهای سوخو این کشور ظاهرا استراتژِی درستی برای جبران کاهش بودجه صنعت هوایی این کشور است.

فروش هواپیمای سوخو روسیه به ایران پس از برجام مطرح شد، زمانی که مذاکره ایران با کمپانی بوئینگ و ایرباس جدی شد این کشور نیز پیشنهاد فروش هواپیماهای خود را به ایران مطرح کرد؛ در همین میان شرکت های هواپیمایی داخلی که ظاهرا از برجام بی نصیب مانده بودند و شرایط مذاکره با ایرباس و بوئینگ برای آنها فراهم نشده بود از سوخو استقبال کردند.

در همین راستا آذرماه سال گذشته یک فروند هواپیمای سوپرجت سوخو 1000 روسیه جهت بازاریابی وارد ایران شد و شرکت های هواپیمایی جهت خرید و اجاره این هواپیما، روی خوش نشان دادند، اما مدتی بعد از این موضوع خبر زمین گیر شدن این هواپیما رسانه ای شد و در همین رابطه اداره حمل ونقل هوایی روسیه اعلام کرده است علت زمین گیر شدن این هواپیماها، مشکل فلز به کار رفته در دم هواپیماها است که در حال بررسی این موضوع هستند.

پس از وجود نقص فنی در این هواپیما، با وجود اینکه روسیه اعلام کرد نقص فنی این هواپیما برطرف شده است شرکت های هواپیمایی داخلی حتی برای اجاره این هواپیما روی خوشی نشان ندادند. حتی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی نیز این اطمینان را به شرکت های هواپیمایی داد و گفت: شرکت سازنده سوخو 100، گواهینامه تداوم صلاحیت پرواز را دریافت کرده و قابلیت پرواز این هواپیما مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری روسیه قرار گرفته است. به گفته وی، شرکت سوخو در حال پیگیری دریافت مجوز اُفک برای حضور در بازار صنعت هوایی ایران است تا از این طریق بتواند با شرکت های هواپیمایی درخواست کننده ایرانی، امکان همکاری داشته باشد.

در حالی ظاهرا ایرلاین های داخلی تمایلی برای خرید و یا اجاره هواپیما از روسیه ندارند که در سفر دو روزه حسن روحانی رئیس جمهور ایران به روسیه، مذاکراتی در رابطه با فروش هواپیمای سوخو به ایران صورت گرفت.

در همین رابطه پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد؛ ایران و روسیه درباره فروش هواپیمای مسافربری سوخو به ایران و لغو ویزای سفر اتباع دو کشور مذاکره کردند.

ظاهرا روسیه قصد دارد از فرصت نوسازی هوایی و در راستای آن روابط خوب این کشور با ایران استفاده کند تا هواپیماهای خود را به ایران بفروشد، چرا که این موضوع می تواند فرصت خوبی برای شناساندن این هواپیماها در جهان باشد.

با توجه به اینکه سوخو گواهی EASA اروپا را نیز اخذ کرده و تاکنون نیز مشتریانی از شرکت های هوایی تاجیکستان، قرقیزستان، ایرفلوت روسیه، کوبا و ... داشته است و این هواپیما را در ناوگان خود به خدمت گرفته اند اما ایران با توجه به بازار مناسبی که در صنعت هوایی دارد به طبع مطلوب تر خواهد بود و بهره گیری از این هواپیما در صنعت هوایی ایران مشتریان جدیدی را برای سوخو به ارمغان خواهد آورد.

اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که با توجه به بی میلی شرکت های هواپیمایی داخلی برای خرید هواپیما از روسیه چگونه قرار است دولت ایرلاین ها را برای خرید این هواپیما مجاب کند؟

1