در «عمان آبزرور» روایت شد؛

نگاه روزنامه نگار عمانی به بخش هایی از ایران که غالبا دیده نمی شود

8 آوریل 2017 - 15:10 dsfr.ir/w66v3

نگاه روزنامه نگار عمانی به بخش هایی از ایران که غالبا دیده نمی شود
باشگاه خبرنگاران جوان
برج میلاد تهران

رئیس تحریریه روزنامه «عمان آبزرور» در مقاله ای با عنوان «سفر در بلندای زمان و تمدن» به بخش هایی از #ایران که غالبا دیده نمی شوند، پرداخته است.

«عبدالله بن سالم الشعیلی» (Abdullah bin Salim al Shueili) رئیس تحریریه روزنامه انگلیسی زبان عمان آبزرور در مقاله ای با عنوان «سفر در بلندای زمان و تمدن: بخش هایی از ایران که غالبا دیده نمی شوند» (Journey through time and civilization: The side of Iran not often seen) به موضوع «فرهنگ و تمدن ایرانی» به ویژه «فرهنگ دوستی در نوروز» پرداخته است.

در مقدمه این مقاله که توسط رایزنی فرهنگی ایران در عمان، ترجمه شده و برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته است، نویسنده از مشاهدات خود از «تهران زیبا» سخن گفته است؛ از تهران که «پایتختی قدیمی است و از زمان آقا محمدخان قاجار که در سال 1795 میلادی از شیراز به تهران حرکت کرده و تصمیم به ساخت آن می گیرد».

نگارنده در ادامه از عظمت برج میلاد که به بلندای کوه های پوشش یافته با سفیدی برف، از بینندگانش استقبال می کند؛ از فرهنگ غنی و تاریخ و تمدن سترگ ایران و تهرانی که دارای جمعیت بیست میلیونی از هشتاد میلیون جمعیت ایران است، می نویسد. نکته دیگر مورد توجه نویسنده، تنوع قومی ایران است؛ عرب و بلوچ و کرد و همچنین تنوع دینی؛ اسلام، مسیحیت و یهودیت و همچنین ادیان دیگر مانند زرتشت.

این مقاله در دو صفحه روزنامه همراه با تصاویر نوروز در کشورهای مختلف و در چهار بخش تدوین و منتشر شده است:

عید نوروز

در این بخش نویسنده می نویسد: سفر ما به ایران به عنوان اعضای یک هیئت رسانه ای با سال نو ایرانی یا نوروز (روز نو) همزمان شده بود؛ نوروز روز اعتدال بهاری است و نشانه ای از آغاز بهار؛ زمانی که زمین با فضای سبز پوشیده می شود و شکوفه ها سرمی زنند. ایرانیان احترام بسیاری برای نوروز قایل هستند و به این مناسبت دو هفته تعطیلات دارند.

سپس نویسنده به موضوع هفت سین اشاره می کند که اشیایی است که با حرف «س» شروع می شود و هریک نمادی است از عشق، باروری، فراوانی، ثروت، امید، امنیت و زایش. خانواده های ایرانی در این ایام، در جشن ها شرکت می کنند و به خواندن برخی از اشعار شاعران بزرگ ایران همچون حافظ شیرازی مشغول می شوند. نویسنده از خوش آمدگویی و ارائه کمک به غریبه ها و مهمان نوازی ایرانیان نیز سخن می گوید.

حقایق شگفت انگیز

در این بخش نویسنده به فرصت فراهم شده برای تبادل اطلاعات با کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره می کند. او می گوید: ما با حقایق شگفت انگیزی در زمینه مطبوعات و رسانه های ایران آشنا شدیم. و اینکه نزدیک به دویست روزنامه و مجله در ایران منتشر می شود. برخی از این ها به زبان فارسی است و برخی دیگر به زبان های عربی انگلیسی و ترکی و کردی و دیگر زبان ها.

دیدارها

دیدار با سردبیران برخی از این روزنامه ها و دیدار با بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در محل آن وزارتخانه و گفتگوهایی صریح و شفاف با وی که به روابط میان عمان و ایران نیز پرداخته است، در شمار دیدارهای مورد توجه نویسنده است.

دیدار با دکتر عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار نیز برای نویسنده، جالب توجه است، آنگاه که وی در مورد تجارت مشترک و منافع اقتصادی و چشم اندازهای همکاری میان عمان و ایران گفتگو کرده است. کردی گفت: منطقه آزاد چابهار یک منطقه مشترک میان عمان و ایران و جهشی قابل توجه است و انتظار می رود در مدت کوتاهی که منافع هر دو کشور تامین شود از جمله دو طرح پتروشیمی عمده با ظرفیت تولید 20 میلیون تن محصولات پتروشیمی شروع به فعالیت کند.

در پایان نویسنده از دیدارهای آزاد هیات با مردم در کوچه و بازار سخن می گوید و از بازدید موزه ملی ایران که مخزن بزرگی است از خاطرات، اسناد و آفرینش های نسل های گذشته تاریخی.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1