گردشگری تهران از نگاه خبرگزاری «اجی» ایتالیا

5 آوریل 2017 - 11:00 dsfr.ir/545pn

گردشگری تهران از نگاه خبرگزاری «اجی» ایتالیا
لیلی شاهوردی
گردشگران در برج میلاد

خبرگزاری «اجی» ایتالیا در گزارشی از جذابیت های #گردشگری #تهران نوشت.

در این گزارش آمده است: «ایران اکنون درهایش را به روی گردشگران باز کرده و پیش بینی می شود که امسال گردشگران زیادی از پایتخت این کشور دیدن کنند.»

این خبرگزاری با تشویق ایتالیایی ها برای سفر به ایران نوشته است: «تاکنون تحریم های بین المللی مانع گسترش صنعت گردشگری شده بودند اما اکنون ایران درهایش را به روی گردشگران باز کرده است. شمال شهر تهران مدرن و ثروتمند و جنوب آن شلوغ است. این شهر به دلیل این که تاریخی چهارصد ساله دارد، دارای موزه های مهمی است. توسعه تهران که در قرن 12 تنها یک روستای کوچک بود، از قرن 16 و در دوران صفویه با ساخت یک بازار با یک دیوار شش کیلومتری با 114 برج و 4 دروازه آغاز شد و در قرن 17 نیز یک کاخ سلطنتی در این شهر ساخته شد.»

این رسانه در ادامه توصیف خود از تهران خاطرنشان کرده است: «سلسله زندیه در سال 1759 میلادی نخستین کارهای مربوط به شهرسازی را آغاز کرد و تهران در سال 1786 به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. تهران سپس در نیمه دوم قرن 19 تغییرات مهمی کرد و در آن ساختمان ها و خیابان های بزرگی ساخته شد و یک دیوار با 12 دروازه داشت. تهران در آغاز قرن 20 بزرگ ترین شهر ایران شد.»

اجی افزوده است: «در زمان حاضر در ایران تنها 130 هتل 4 و 5 ستاره وجود دارد اما برنامه هایی در حال اجرا هستند که شمار آنها را به 270 باب افزایش خواهند داد. همچنین پیش بینی می شود که تعداد گردشگران تا سال 2019 به 10 میلیون نفر برسد. دولت ایران در سال 2016 اعلام کرد که هتل ها به مدت 13 سال از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند بود. سال گذشته بیش از 5 میلیون گردشگر از این کشور بازدید کردند.»

این خبرگزاری ایتالیایی نوشته است: «درحالی که در این روزها به مناسبت نوروز اکثر مسافران ایرانی بودند اما با آغاز ماه آوریل فصل گردشگری مهم برای خارجی ها نیز شروع می شود. تهران معمولا نخستین شهر بازدید شده توسط گروه های اروپایی از کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا است.»

اجی سپس شرح مفصل جذابیت های تهران را اینچنین به رشته تحریر درآورده است: «حرم امام خمینی (ره) با گنبد طلایی و چهار مناره با نورهای سبز یکی از اماکن جذاب و دیدنی تهران است. جالب اینکه ارتفاع پایه گنبد این حرم تا زمین 42 متر است که بیانگر سال 1342 و زمانی است که آغاز مبارزه امام علیه رژیم شاه بوده. ارتفاع بخش میانی این بنا نیز تا زمین 57 متر است که بیانگر سال 1357، زمان پیروزی انقلاب اسلامی و ارتفاع نوک این گنبد نیز 68 متر است که بیانگر سال فوت امام در 1368 است.»

اجی در ادامه به معرفی موزه های تهران پرداخته و در آخر، گزارش خود را اینچنین به پایان رسانده است: «متروی تهران هر روز 12 میلیون نفر را جا به جا می کند.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1