6 ژوئیه 2020 - 06:35

خروج گردشگری ترکیه از محاق؟

7 مارس 2017 - 11:00 dsfr.ir/8v699

خروج گردشگری ترکیه از محاق؟
اسپوتنیک
یک گردشگری مسلمان در استانبول

گردشگری #ترکیه از نظر میزان گردشگران خارجی ورودی در سال 2017 نیز همچنان به روند نزولی خود ادامه می دهد.

طبق اطلاعات و آمار منتشر شده از سوی مراکز معتبر آماری ترکیه، این کشور از نظر میزان گردشگران خارجی ورودی در سال 2017 نیز همچنان به روند نزولی خود ادامه می دهد. آمار منتشرشده برای ژانویه سال 2017 میلادی حاکی از این است که در این ماه، گردشگران خارجی ترکیه با کاهش حدودا 10 درصدی نسبت به ماه ژانویه سال گذشته میلادی روبه رو بوده است. ترکیه پیش از آنکه درگیر مسائل و مشکلات سال 2016 و مسائلی مانند حملات و بمب گذاری های تروریستی، حمله به فرودگاه آتاتورک استانبول، درگیر شدن در نبردهای منطقه ای با داعش، ساقط کردن هواپیمای جت روسیه و تبعات آن ازجمله تحریم ورود گردشگران روس به این کشور که از مهم ترین منابع گردشگری آن به شمار می رفتند، شود و در کنار آن با کودتای نظامی علیه دولت رجب طیب اردوغان، قتل سفیر روسیه در ترکیه و افزایش نااطمینانی و بی ثباتی در این کشور مواجه شود، سالانه پذیرای گردشگران فراوانی از اقصی نقاط جهان بود؛ به طوری که حتی این تعداد به نزدیک 40 میلیون گردشگر نیز در سال های اخیر رسیده بود. اما وقایعی که ذکر شد، ورق را برگرداند و این کشور اکنون با مشکلاتی جدی در گردشگری و اقتصاد خود روبه رو است. ترکیه تلاش هایی در راستای رفع این مشکلات انجام داده که از جمله آن می توان به بازگرداندن گردشگران روس به سواحل این کشور با تلاش های دولت اردوغان اشاره کرد. با وجود این، برای فرار از این وضعیت و جبران این مشکلات و بازگشت به روزهای خوش گذشته ترکیه راه درازی در پیش دارد؛ هر چند پیش بینی می شود در سال جاری این کشور دست به اقدامات نسبتا گسترده ای برای جذب گردشگران دیگر کشورها برای ورود به این کشور بزند.

افول یک روند

به رغم کاهش تعداد گردشگران خارجی ورودی به ترکیه برای نخستین بار در طول 12 ماه گذشته این کاهش یک رقمی شده است. بر اساس گزارش جدیدی که از سوی وزارت گردشگری و فرهنگ ترکیه منتشر شده، تعداد گردشگران خارجی این کشور در ماه ژانویه سال 2017 حدود یک میلیون و 55 هزار و 474 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی 9.81 درصدی را تجربه کرده است. این ارقام نشان دهنده این است که بهبودهایی در بخش گردشگری ترکیه در حال وقوع است؛ بهبودهایی هرچند اندک. این کشور از ماه نوامبر سال 2015 با مشکلات بسیاری در حوزه ثبات و در نتیجه گردشگری خود روبه رو شده بود که به نظر می رسد اندک اندک در حال فروکش کردن هستند.

گزارش منتشر شده حاکی از این است که اتباع گرجستانی با سهم 13.36 درصدی در بازار توریسم ترکیه در صدر گردشگران بازدیدکننده از این کشور در ماه ژانویه قرار داشته اند و در رده های بعدی نیز بازدیدکنندگانی از ایران با سهم 9.63 درصدی، آلمان با سهم 7.46 درصدی، بلغارستان با 7.38 درصد و روسیه با 8/ 3 درصد قرار گرفته اند. مهم ترین بهبودی که در آمار ترکیه دیده می شود، ناشی از افزایش تعداد گردشگران روس، ازبکی و تاجیکی است؛ به ویژه پس از اینکه ترکیه و روسیه ارتباطات دوجانبه خود را که پس از ساقط کردن جت روسی از سوی ترکیه آسیب دیده بود، ترمیم کردند، بر بازار گردشگری این کشور اثرگذار بوده است. تعداد بازدیدکنندگان روسی در ژانویه بیش از 81 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است، در حالی که گردشگران ازبکی و تاجیکی نیز به ترتیب با رشد 59 و 44 درصدی روبه رو بوده اند.

فرصتی برای جبران

اعداد و ارقام مربوط به تعداد گردشگران، موضوع دغدغه های ترکیه بوده اند و موضع این کشور در نبردهای منطقه ای مانند عراق و سوریه و نیز جنگ با گروه هایی مانند داعش و پ.ک.ک بر آن تاثیر فراوانی گذاشته اند. درآمدهای به دست آمده از محل گردشگری نیز نقشی حیاتی در اقتصاد ترکیه ایفا می کنند؛ به خصوص در شرایطی که این کشور با کسری حساب جاری گسترده ای روبه رو شده است و نیاز دارد جریان سرمایه خارجی را برای تامین مالی اقتصادش به این کشور برگرداند. اقدامات مقامات ترکیه باید به نحوی باشد که کاهش 30 درصدی ورود گردشگران در سال 2016 را جبران کند و رقم 25 میلیونی گردشگران خارجی ترکیه در سال 2016 را دوباره به حدود 36 میلیون بازدیدکننده در سال 2015 برساند. برای جبران حداقل بخشی از این کاهش 11 میلیون نفری در تعداد گردشگران، ترکیه حداکثر تا ماه های ژوئیه و اوت 2017 (تیر و مرداد سال 1396) فرصت دارد، زیرا این دو ماه بیشترین میزان ورود گردشگران به ترکیه را در بر می گیرند. با این حال، نگاهی به آمار گردشگران ورودی به ترکیه در سال های قبل نشان می دهد از ماه ژانویه به بعد تعداد گردشگران این کشور رو به فزونی می گذارد و به خصوص در فاصله ماه های مه تا اکتبر در بیشترین مقدار قرار دارد و پس از آن یعنی از ماه نوامبر به این سو، آمار به شدت کاهش می یابد.

نقش آفرینان مهم در بازار ترکیه

طبق دیگر آمارها، با سقوط آزاد گردشگری ترکیه جای پای برخی کشورها در بازار سفر این کشور بیشتر تثبیت شده است. گرجستان پیش از وقایع اخیر ترکیه، با فرستادن 108 هزار گردشگر خارجی در ماه ژانویه 2015، 8.64 درصد از بازار سفر این کشور را تشکیل می داد که در مدت مشابه سال 2016 افزایش یافته و به 114 هزار نفر و 9.71 درصد از سهم بازار این کشور رسید. این رقم در ژانویه سال 2017 به 141 هزار نفر رسید که 13.36 درصد از سهم بازار ترکیه را به خود اختصاص می دهد. از سوی دیگر، ایران نیز در این ماه در سال 2015 با فرستادن حدود 80 هزار گردشگر خارجی به ترکیه، 6.37 درصد از سهم بازار آن را تشکیل می داد. این رقم در ماه نخست سال 2016 به 92 هزار نفر افزایش یافت و 7.88 درصد از بازار ترکیه را از آن خود کرد. در سال جدید نیز باز هم ورود گردشگران ایرانی به ترکیه افزایش را نشان می دهد؛ به طوری که حدود 102 هزار ایرانی در ماه ژانویه، 9.63 درصد از بازار ترکیه را به خود اختصاص داده اند.

با این حال، صرف نظر از این دو کشور، بیشتر کشورها روندی نزولی در زمینه ورود گردشگران طی کرده اند. آلمان که سومین کشور بزرگ در فرستادن گردشگران خارجی به این کشور در ماه ژانویه سال 2017 به شمار می آید، در ماه نخست سال 2015 با 116 هزار گردشگر خارجی، بیش از 9 درصد از بازار گردشگران خارجی ترکیه را در اختیار داشته و در سال 2016 این رقم با اندکی کاهش به 114 هزار نفر رسیده است. اما در سال جدید میلادی رقم گردشگران آلمانی وارد شده به ترکیه تنها 79 هزار نفر بوده که 7.46 درصد از بازار آن را تشکیل داده است.

بلغارستان نیز در همین مدت 78 هزار نفر به ترکیه فرستاده است که در قیاس با 99 هزار نفر در ژانویه سال 2015 و همچنین آمار سال 2016 کاهش را نشان می دهد. روسیه نیز که یکی از معضل آفرینان گردشگری ترکیه در سال 2016 بود، در ژانویه سال 2015 حدود 51 هزار نفر گردشگر خارجی به ترکیه فرستاده بود؛ در حالی که در سال 2016 این رقم به شدت کاهش یافت و تنها به 22 هزار نفر رسید. در سال 2017 نیز با بهبود مجدد روابط ترکیه و روسیه، این رقم به 40 هزار نفر افزایش یافت. این امر نشان می دهد ترکیه چگونه با برخی سیاست ها سعی در بازگرداندن شرایط به اوضاع سابق دارد. در مورد سایر کشورها نیز آمار حکایت از کاهش گردشگران ورودی دارد. در ژانویه سال 2015 حدود یک میلیون و 251 هزار گردشگر از کشورهایی جز 5 کشور فوق به خاک ترکیه گام گذاشتند، در حالی که این رقم در سال 2016 به یک میلیون و 170 هزار نفر کاهش یافت و در تازه ترین گزارش در ماه نخست 2017 نیز به یک میلیون و 55 هزار نفر نزول کرده است.

نحوه سفر

گردشگران ورودی ترکیه در ژانویه 2017 عموما از طریق هوایی به این کشور سفر کرده اند. در این مدت 680 هزار گردشگر خارجی از طریق هوایی وارد ترکیه شده اند، در حالی که این رقم برای حمل و نقل جاده ای حدود 364 هزار نفر بوده و راه دریایی نیز با حدود 11 هزار نفر در رده بعدی قرار گرفته است. نکته جالب در این زمینه سهم بسیار اندک خطوط ریلی در انتقال گردشگران خارجی ترکیه است که در این ماه تنها به 380 نفر رسیده است. این ارقام جز در بخش حمل و نقل جاده ای نسبت به مدت مشابه سال 2016 کاهش قابل ملاحظه ای نشان می دهد. در واقع، در ژانویه سال جاری حمل و نقل گردشگران از طریق خطوط هوایی کاهش 17 درصدی و جابه جایی از طریق دریا کاهش حدود 37 درصدی را تجربه کرده و تنها بخش حمل و نقل جاده ای گردشگران خارجی رشد مثبت 10 درصدی را نشان می دهد که می تواند به دلیل ترس های ناشی از وقایع تروریستی در هواپیماها و فرودگاه ها نیز باشد. در مجموع به نظر می رسد ترکیه قصد داشته باشد با احیای روابط خود و گسترش آن به خصوص با همسایگان و جلب اطمینان گردشگران خارجی به ویژه اتباع آلمان و روسیه، راهی برای برون رفت از این وضعیت و بهبود اقتصاد گردشگری خود و در چارچوب کلی تر کل اقتصاد پیدا کند. حال باید منتظر ماند و دید آیا استراتژی جانشینان عثمانی در جذب گردشگران و رویای بازگشت به گذشته محقق خواهد شد یا خیر.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1