متروی تهران ارزان ترین متروی جهان

17 سپتامبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/gc2gy

متروی تهران ارزان ترین متروی جهان
آریا نیوز
متروی تهران

متروی تهران در اندک زمانی توانسته در سطج جهان حرفی برای گفتن داشته باشد و رتبه های خوبی را کسب کند.

در این گزارش متروهای شهرهای بزرگ جهان با تهران مقایسه شده تا فاصله متروی تهران با ایده آل ها مشخص شود.

مترو وسیله ای مدرن و به دوراز آلودگی است که در شهرهای بزرگ جهان سالانه میلیاردها نفر را جابه جا می کند. توسعه یافتگی خطوط و ایستگاه های مترو یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر کشور به حساب می آید به طوری که کشورهای پیشرفته برای توسعه قطار شهری خود بودجه های ویژه ای اختصاص می دهند و در کنار ناوگان تاکسی و اتوبوس توجهی خاص به مترو دارند.

در ایران، تهران از بزرگ ترین شبکه ریلی شهری برخوردار بوده که توانسته سهم قابل توجهی در کاهش آلودگی، جابه جایی مسافر و کم کردن ترافیک شهری داشته باشد اما رسیدن مترو تهران به جایگاه واقعی خود و رقابت با سایر شهرهای بزرگ جهان فاصله ای نجومی وجود دارد در این مقاله مترو تهران به عنوان گسترده ترین شبکه راه آهن شهری کشور با 11 شهر بزرگ جهان مقایسه شده و آمارهایی نیز ارائه گردیده است، لندن، نیویورک، سئول، برلین، پاریس، توکیو، مسکو، مادرید، پکن، شانگهای مکزیکوسیتی 11 شهر انتخاب شده هستند که در مواردی چون تعداد ایستگاه، کیلومتر ساخت، تعداد افراد برای جابه جایی در سال و سال احداث باهم مقایسه شده اند.

تعداد ایستگاه

در میان 12 شهر بررسی شده نیویورک بیشترین ایستگاه را در خود جای داده است و با 421 ایستگاه در رتبه نخست جای دارد، پس ازآن پاریس با 303، مادرید با 300، سئول با 296 ،لندن با 270 ، شانگهای با 263 پکن با 232، مکزیکوسیتی با 195، مسکو 194، توکیو 179، برلین 166 ایستگاه در رتبه های بعدی قرار دارند. تهران نیز با داشتن 101 در رتبه 25 جهان قرار دارد.

مسافت ریلی

یکی از شاخص های توسعه یافتگی مترو هر شهر مسافرت ریلی ایجادشده است که در میان 11 شهر بررسی شده شانگهای با 538 کیلومتر رتبه نخست جهانی را در دست دارد و پس ازآن لندن با 402 کیلومتر، سئول با 390، نیویورک با 373، پکن با 370، برلین با 331، مسکو با 325، پاریس با 214، مادرید با 293، مکزیکوسیتی با 226 و توکیو با 195 کیلومتر در رتبه های بعدی قرار دارند.

حجم مسافران در سال

حجم جابه جایی مسافران یکی از اصلی ترین شاخص های قدرت مترو به حساب می آید زیرا هدف از احداث یک خط مترو افزایش تعداد مسافر و کاهش مشکلات ترافیکی در شهر است ازاین رو این شاخص از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. درمیان شهرهای موردبررسی قرارگرفته پکن با 3میلیارد و 200 میلیون جابه جایی مسافر در رتبه نخست جای دارد و پس ازآن سئول، شانگهای و مسکو هرکدام 2میلیارد 500 میلیون مسافر را جا به جا می کنند پس ازآن توکیو با 2 میلیارد و 300 میلیون، نیویورک با یک میلیارد و 700 میلیون مکزیکوسیتی با یک میلیارد و 600 میلیون، پاریس با یک میلیارد و 500 میلیون لندن با 1 میلیارد و 200 میلیون، برلین با 710 میلیون مادرید با 500 میلیون جابه جایی مسافر در رتبه های بعدی قرار دارند. اما مترو تهران با جابه جایی 670 میلیون در میان برلین و مادرید قرار خواهد گرفت.

با توجه به آمارهای اعلام شده در میان شهرهای انتخابی وضعیت مترو تهران فاصله زیادی به ویژه در حمل مسافر ندارد و این در حالی است که از زمان احداث متروی تهران زمان زیادی نگذشته است. لندن در سال 1863 نخستین متروی خود را جهت سرویس دهی به مردم راه اندازی کرد و به عنوان قدیمی ترین متروی جهان در حال فعالیت است. پاریس، نیویورک و مادرید نیز به ترتیب جزء قدیمی های صنعت مترو به حساب می آیند. اما اگر ایران بخواهد در این زمینه رشد قابل توجهی بکند، همراه با احداث ایستگاه باید برای افزایش سرعت و تعداد واگن ها هم چاره ای بی اندیشد.

در میان تمامی شهرهای سنجیده شده، برلین با داشتن فاصله زمانی 2 دقیقه در پی هر قطار سریع ترین و فشار کاری نیویورک طی 24 ساعت کاری تمام وقت با همه امکانات بیشترین سرویس دهی را انجامی می دهند اما در تهران ممکن است فاصله زمانی به 20 دقیقه هم برسد که به طبع سطح سرویس دهی را کاهش می دهد.

متروی تهران در سال 1999 ایجادشده و توانسته در این زمان تاکنون رکورد ارزان ترین بلیت جهان را به خود اختصاص دهد.

از طرفی در کل جهان رتبه 12 را در تعداد حمل مسافر در طول "روز" به دست آورد، در توسعه شبکه ریلی نیز مکان بیست و دوم جایگاه متروی تهران است و با مقیاس مسافر بر کیلومتر رتبه بیستم را دارد و در میزان تعداد ایستگاه ها نیز رتبه سی ام جهان را از آن خود کرده است. که نشان می دهد متروی تهران می تواند در رقابت های جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد و ایران از قافله مترو داران فاصله زیادی ندارد.

به گزارش اکونیوز به نقل از تیتر شهر،اما متأسفانه، رعایت نظافت، واگن های فرسوده و صدالبته حضور دست فروش های مترو از نقاط ضعف جدی متروی تهران است.

فرهنگ سازی و استفاده درست مردم از این وسیله نقلیه باید به صورت جدی پیگیری شود تا درزمانی که یک فرد غیر ایرانی سوار مترو می شود بداند که فرهنگ مردم ایران همراه با توسعه مترو ارتقاءیافته و این مسئله از طرف مسئولان فرهنگی ایران موردتوجه واقع شده است. امکانات ایستگاه ها و همچنین استفاده از فضای آن ها در جهت فروش محصولات فرهنگی و برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و هنرهای تجسمی می تواند فضای مترو را از حالتی کسل کننده به یک فضای بانشاط اجتماعی تغییر دهد و همین امر می تواند ایران را در حوزه خدمات شهری در زمره شهرهای مطلوب جهان قرار دهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1