افتتاح راه شاهی، چشم انداز عمارت عالی قاپو

14 مارس 2016 - 14:30 dsfr.ir/iv9wp

افتتاح راه شاهی، چشم انداز عمارت عالی قاپو
میثم رودکی
عمارت عالی قاپو واقع در میدان نقش جهان در اصفهان

راه شاهی، شاهراه و چشم انداز عمارت زیبای عالی قاپو در آستانه نوروز با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز سه شنبه 25 اسفند سالجاری افتتاح خواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی پایگاه های ثبت جهانی استان اصفهان "فریبا خطابخش" افزود: قرار است، راه شاهی به عنوان شاهراه ورودی گردشگران به میدان نقش جهان در ایام نوروز به روی گردشگران گشوده شود.

وی تصریح کرد: در ایام نوروز گردشگران می توانند، بلیط ورود به عمارت عالی قاپو و سایر بناهای تاریخی میدان امام را از ورودی راه شاهی دریافت کنند.

مشاور مدیرکل در پایگاه های ثبت جهانی و ملی استان اصفهان و مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام اظهار داشت: همزمان با افتتاح راه شاهی برنامه ی نمادین چوگان بازی با عبور از مسیر راه شاهی و ورود به میدان نقش جهان هم صورت خواهد گرفت.

خطابخش گفت: راه شاهی در 4 فاز و با اعتباری معادل 8 میلیارد ریال که 2 میلیارد آن مربوط به سالجاری است، مرمت و تکمیل شده است.

به گفته وی، راه شاهی در مسیر رسیدن به عمارت عالی قاپو و در نهایت میدان نقش جهان تنها مسیر ورود مقامات عالی رتبه صفوی بوده است که با اتمام مرمت های نهایی صورت گرفته، این مسیر به عنوان راه ورودی عالی قاپو و مجموعه میدان امام (ره) مورد استفاده گردشگران قرار خواهد گرفت.

وی مرمت بدنه های اصلی راه شاهی، بازسازی و احیای برخی دیواره ها، احیای نگهبانی و کف سازی کامل مسیر به طول 180 متر و عرض 5 متر و اجرای کانال تاسیسات را از اقدامات سالجاری برشمرد.

نخستین عملیات مرمت راه شاهی از سال 1376 با نظارت مرحوم دکتر شیرازی آغاز شد.

عالی قاپو که در گذشته آن را دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه می خواندند نمونه ای از معماری کاخ های عهد صفوی با آثاری از مینیاتوریست معروف عصر صفوی رضا عباسی است. این بنا در ابتدا شکلی ساده داشته و به مرور زمان و در طول سلطنت شاه عباس اول طبقاتی به آن افزوده و در زمان شاه عباس دوم ایوان ستوندار آن ساخته شد. این بنا در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله واقع شده است.

کاخ موزه عالی قاپو در تاریخ 15 دی ماه 1310 به شماره 104 به ثبت ملی رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1