شناسایی 70 محوطه باستانی در قصر شیرین و گیلانغرب

2 مارس 2016 - 17:00 dsfr.ir/mz9o5

شناسایی 70 محوطه باستانی در قصر شیرین و گیلانغرب
مهر
محوطه باستانی در استان کرمانشاه

عملیات میدانی باستان شناسی منطقه قصر شیرین و گیلانغرب در محدوده اجرای طرح گرمسیری به شناسایی 70 محوطه مربوط به دوره پارینه سنگی و نوسنگی تا ساسانی منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پیمان منصوری سرپرست گروه باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: در میان محوطه های باستانی 45 محوطه متعلق به دوران پارینه سنگی و 25 محوطه متعلق به دوران های نوسنگی، تا ساسانی هستند.

وی افزود: عمده محوطه های پارینه سنگی، مربوط به پارینه سنگی قدیم، میانی و جدید هستند.

وی با اشاره به اینکه تمرکز اصلی هیات بررسی و شناسایی بر نقاط آسیب پذیری بود که لوله گذاری و زِهکشی می شوند تصریح کرد: لوله ی اصلی انتقال آب طرحِ گرمسیری از تنگه ی بازی دراز واقع در شرقِ روستای کورکهرک وارد دشت امام حسن می شود.

این باستان شناس تاکید کرد: متاسفانه قبل از بررسی و شناسایی باستان شناسی مسیر لوله، جاده و کانالی به عرض 45 تا 60 متر در عرض دشت (به طول 12 کیلومتر)، ایجاد شده است.

به گفته منصوری، این جاده پس از عبور از عرضِ دشتِ امام حسن و ضلعِ شمالی کوهِ گَمَ کو به سمت نفت شهر امتداد می یابد.

او با اشاره به فراوانی تراکم محوطه های باستانی در این دشت افزود: در حاشیه رودخانه امام حسن و حاشیه مسیر جاده لوله، محوطه های از دوران مس و سنگ تا تاریخی ثبت و مستندنگاری شد.

به گفته وی به احتمال زیاد این مسیر ایجادشده برای خطِ انتقالِ آب، محوطه های را تخریب و تسطیح کرده باشد.

او در پایان تاکید کرد: پیش بینی می شود تا پایان این فصلِ بررسی و شناسایی شمار محوطه هایِ ثبت و مستندنگاری شده به بیش از 100 محوطه برسد.

این باستان شناس تأکید کرد: امیدواریم با همت و همکاری مسئولین ذیربط در نهادهای مرتبط عمرانی بتوانیم آثار نیاکان خود را حفظ و صیانت کنیم.

طرح موسوم به طرح گرمسیری طرح ایجاد شبکه های انتقال آب به دشت های استان های ایلام و کرمانشاه است که توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و بدون هیچگونه هماهنگی با میراث فرهنگی و انجام مطالعات فرهنگی-تاریخی اجرا می شود.

بر اساس بندج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم، تمامی وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظفند قبل از اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی-تاریخی «میراث فرهنگی» اقدام و در طراحی ومکان یابی پروژه های یاد شده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1