معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی:

چشمه های توالت تهدیدهای فرصت ساز

28 نوامبر 2015 - 08:30 dsfr.ir/zz9a9

چشمه های توالت تهدیدهای فرصت ساز
خبرگزاری مهر
گرفتن پول در سرویس های بهداشتی بین راهی امری عادی شده است

نابسامانی سرویس های بهداشتی یکی از گلایه های همیشگی گردشگران خارجی و داخلی است که می توان این تهدید را به فرصتی برای پولسازی بدل کرد.

"معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی"

"چشمه های توالت" مشکلی است که همیشه نه تنها گردشگران خارجی بلکه مسافران داخلی نیز در سفرها از آن ناراضی هستند؛ البته معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی معتقد است می توان این تهدید گردشگری کشورمان را به فرصتی برای کسب درآمد تبدیل کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ مرتضی رحمانی موحد درباره گلایه همیشگی توریست های خارجی در زمینه نابسامانی سرویس های بهداشتی در کشور و همچنین برنامه های معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی برای ارتقای سرویس های بهداشتی مناسب جهت گردشگران اظهار داشت: سرویس های بهداشتی خدمتی است که فرد خاصی را نمی شناسد یعنی می تواند گردشگر خارجی یا مسافر داخلی را در بر گیرد. این خدمتی است که مجموعه مدیریت راه ها و شهری باید نسبت به تردد افراد ارائه دهند، یعنی بحث گردشگری یا غیرگردشگری نیست، چون حتی وقتی در شهر تهران تردد می کنید شاید به این خدمت نیاز پیدا کنید که در وهله نخست تصور می شود افراد باید حتما به مسجد یا مکان های دولتی مراجعه کنند، در حالی که نباید این گونه تصور شود.

وی ادامه داد: بنابراین اگر سرویس های بهداشتی سامان گیرد بسیار می تواند به عرصه گردشگری کمک کند و هموطنان مان نیز از آن بهره مند شوند ولی وظیفه ساماندهی سرویس های بهداشتی در بین دستگاه ها تقسیم شده است. مثلا در حوزه راه ها، وزارت راه با مجموع سازمان حمل و نقل و راهداری و در داخل شهرها مدیریت شهری و شهرداری ها باید این سرویس را ارائه کنند. بنابراین سازمان میراث فرهنگی توجه مستقیمی به این موضوع ندارد کما اینکه دولت قبلی به این موضوع وارد شده بود ولی چون موضوع کارشناسی دقیق نداشت فقط به عنوان یک مطالبه باقی ماند.

رحمانی موحد در ادامه عنوان کرد: ما با انبوهی از سازه های نیمه کاره مواجه هستیم که در نقاط کارشناسی شده صحیح انتخاب نشده اند. بنابراین این سرویس های بهداشتی را باید کسی نگهداری کند، در حالیکه بهره بردارها نیز حاضر نیستند قبول کنند چون در محل های پرت، دور و بی ارتباط ساخته شده اند، در حالیکه عموم دنیا می آیند این خدمات را اقتصادی می کنند، یعنی از درون خودش، خودش را نگهداری می کند و با دریافت پول این خدمت را به یک کار اقتصادی تبدیل می کنند، مثلا در کنار یک واحد اقتصادی سرویس های بهداشتی ساخته می شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: بر این اساس ما این کار را با سازمان های دیگر دنبال و پیگیری می کنیم، ولی انصافا بار مالی می خواهد؛ زیرا مسئولیت، مکان ها و نقاطی که می خواهد بین شهرها این خدمت ارائه شود در اختیار جای دیگر است. ولی ادارات کل استان هایمان برای کمک به زیرساخت های خدمات بهداشتی بین راهی در درون استانشان برنامه های حمایت دارند، ولی کافی نیست. مثلا ما در فصل های پُر سفر می آییم به تمام واحدهای پذیرایی که با ما کار می کنند ابلاغ می کنیم که "در" سرویس های بهداشتی را برای استفاده عموم باز بگذارند. حال مسافر از خدمات پذیرایی استفاده کند و یا نکند، پس بسیاری از مسیرهای پُر تردد ما این کار را می کنند. مثلا در محور کندوان به چالوس یک واحد پذیرایی جامع و فعالی وجود دارد، ولی عرض جاده کم است و جای پارک مناسب نیست و از این دست مشکلات وجود دارد.

رحمانی موحد عنوان کرد: به هر حال جاده چالوس؛ جاده ای کوهستانی و قدیمی است و ظرفیت ندارد. اگر چند 10 هزار نفر وارد این جاده شوند امکانات وجود ندارد؛ خدمات سرویس های بهداشتی را نیز واحدهای پذیرایی ارائه می کنند ولی باید یک نگاه کلی، استاندارد و جامعی باشد و همه این خدمت را به عنوان یک موضوع مهم در گردشگری ما بپذیرند. چون بودجه ساماندهی سرویس های بهداشتی در دستگاه های مختلف تقسیم شده است و این وظیفه در بخش های مختلف تقسیم شده است. بنابراین اگر مدیریت شهری ورود نکند ما نمی توانیم ورود کنیم چون بودجه ای نداریم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در ارزیابی اقدامات سازمان ها و نهادهای مختلف درباره ساماندهی سرویس های بهداشتی در سراسر کشور بیان داشت: برخی شهرها خوب عمل کردند به خاطر کمپ هایی که شهرداری ها زدند ولی سرویس بهداشتی در برخی از شهرها باید بیشتر شود و در برخی جاها نیز مشکل نگهداری سرویس  بهداشتی وجود دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1