مدیرکل میراث فرهنگی فارس:

طبقات اضافی یک هتل شیراز تخریب می شود

22 نوامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/3l2ds

طبقات اضافی یک هتل شیراز تخریب می شود
شیرازی ها
احداث هتل در حریم ارگ کریم خانی شیراز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: هم اکنون هتل 18 طبقه ای که در حریم ارگ تاریخی کریمخان زند در شیراز در حال احداث است، پلمب شده است و حکم تخریب چهار طبقه اضافه این هتل در هفته آینده اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ مصیب امیری بیان کرد: تعداد طبقات در مجوز اصلی احداث این هتل 14 طبقه بوده اما در هنگام ساخت و ساز مالک هتل اقدام به ساخت این هتل در 18 طبقه کرده است که این موضوع تخلف است و طبقات اضافی باید تخریب شود.

وی افزود: پنج ماه پیش بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب چهار طبقه از این هتل در شیراز صادر شد که متاسفانه تاکنون این حکم اجرا نشده است. در ساخت این هتل با نام آسمان در حریم درجه یک مجموعه زندیه همه ضوابط رعایت نشده و برای ارتفاع غیرمجاز، مجوز های لازم از میراث فرهنگی و دستگاه های مربوط نداشته است.

وی اضافه کرد: بارها در زمان احداث این هتل در مرحله اسکلت، برای حذف طبقات آخر که غیر مجاز است، به مالک این هتل اعلام شده اما تا کنون طبقات غیرمجاز از سوی مالک هتل حذف نشده است. هتل آسمان می بایست قبل از ساخت این هتل ضوابط سازمان میراث فرهنگی را رعایت می کرده که درحال حاضر این هتل با ضابطه های میراث فرهنگی مطابقت ندارد و در صورت عدم اجرای حکم تخریب، این هتل، بعد از اتمام کار و در زمان بهره برداری نیز نیاز به مجوز میراث فرهنگی دارد که این مجوز به این هتل با شرایط کنونی تعلق نمی گیرد.

امیری عنوان داشت: نقشه ساخت این هتل در سال 82 در معاونت سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس تایید شده اما در سال های بعد تعداد طبقات این هتل در حین ساخت افزایش یافته که میراث فرهنگی نقشه های جدید را تایید نکرده و از این موضوع هم مطلع نبوده است.

وی با بیان اینکه اجرای حکم تخریب طبقات اضافه این هتل مربوط به شهرداری است افزود: میراث فرهنگی ساخت این هتل در 14 طبقه را تایید می کند و به هیچ عنوان اجازه بهره برداری از این هتل در 18 طبقه در حریم ارگ کریمخانی را نمی دهیم.

او گفت: ظرفیت ثبت جهانی مجموعه زندیه فراهم شد که به دلیل ساخت غیرمجاز این هتل نتوانستیم این مجموعه را ثبت جهانی کنیم و این مهم به تاخیر افتاد.

در مصوبه خردادماه 94 شورای عالی معماری و شهرسازی کشور درباره این هتل آمده است: به منظور جلوگیری از هر گونه تبعات بعدی مصوبه هفتم دی 84 کمیسیون ماده پنج شهر شیراز ملاک عمل است. بنابراین ضروری است ضمن تعدیل ارتفاع هتل آسمان به میزان 14 طبقه، نسبت به لغو مجوزهای صادره مازاد اقدام شود و از ادامه فعالیت احدث و تکمیل طبقات فوقاتی پروژه ممانعت به عمل آید.

برخی از دوستداران میراث فرهنگی هتل 18 طبقه آسمان را که در خیابان رودکی شیراز در حال احداث است عاملی برای تجاوز به فضای منظری و بصری ارگ کریم خانی شیراز قلمداد می کنند و بر این باورند که احداث این هتل و تجاوز به فضای بصری ارگ، بخت ارگ کریمخانی شیراز را برای ثبت در آثار جهانی و مورد حمایت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) کاهش می دهد.

احداث این هتل به گونه ای است که از فضای پیرامونی ارگ کریمخانی می توان طبقات انتهایی هتل را که از برج جنوب غربی ارگ کریمخانی سر برآورده مشاهده کرد.

ارگ کریمخانی یا ارگ کریمخان مقر حکومت کریمخان زند (متولد 1119 ه.ق درگذشت 1193 ه.ق و فرمانروای ایران از 1179 هجری قمری تا زمان مرگ و بنیانگذار حکومت زندیه) بوده است. این ارگ در سال 1189 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد. ارگ کریمخان در مجموعه زندیه، اکنون در قلب و مرکز اداری و تجاری شیراز قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1