مرگ سالانه 3/3 میلیون نفر در اثر آلودگی هوا

20 سپتامبر 2015 - 17:10 dsfr.ir/se7da

آلودگی هوا سالانه جان 3/3 میلیون انسان را می گیرد، آماری که پیش بینی می شود تا سال 2015 با در نظر گرفتن نرخ امرزوی مرگ میر زودهنگام انسان ها، دو برابر خواهد شد.

بر اساس گزارش ساینس الرت، محققان موسسه ماکس پلانک در آلمان اعلام کردند چین بیش از دیگر کشورها از آلودگی هوا آسیب می بیند و سالانه 1.4 نفر از شهروندان این کشور جان خود را در اثر آلودگی هوا از دست می دهند. پس از چین، هندوستان در وضعیت وخیمی به سر می برد و آمار مرگ و میر زودهنگام ناشی از آلودگی در این کشور 650 هزار نفر است، پس از هندوستان نیز پاکستان با 110 هزار نفر در سال، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

به گفته محققان سه چهارم مرگ و میز ناشی از آلودگی هوا در جهان در اثر ابتلا به سکته های مغزی و قلبی رخ می دهد و یک چهارم افراد به دلیل ابتلا به بیماری های تنفسی و سرطان ریه دچار مرگ زودرس می شوند. محققان در این پروژه هم چنین توانستند سرچشمه برخی از سمی ترین آلاینده ها را کشف کنند.

به گفته جوناس للیولد مدیر بخش شیمی موسسه ماکس پلانک، همواره تصور می شود که صنایع و سیستم حمل و نقل عمومی اصلی ترین آلاینده هوا است اما در مقیاس جهانی، شرایط تغییر می کند. به گفته وی در چین و هندوستان بیشترین میزان ذرات معلق در هوا ناشی از آتش هایی هستند که مردم در خانه هایشان روشن می کنند. این فعالیت های شاید به ظاهر کم اثر به نظر بیایند، اما اگر بخش بزرگی از جمعیت آن را انجام دهند می توانند اثرگذار باشند. به طور کلی تخمین زده شده که سالانه 1 میلیون مرگ به خاطر روشن کردن آتش برای گرم کردن خانه ها و یا پخت و پز جان خود را از دست می دهند.

منبع شگفت انگیز دیگر آلودگی هوا کشاورزی در کشورهای مدرن است. به گفته محققان، آمونیاک مورد استفاده در کودها در مناطقی مانند اروپا، روسیه، ترکیه، ژاپن و آمریکا عامل ایجاد واکنش شیمیایی و تولید سولفات و نیترات آمونیاک است. این ترکیبات در شکل ذرات معلق عامل یک پنجم از مرگ های زودهنگام ناشی از آلودگی هوا در سرتاسر جهان هستند.

وضعیت برخی از کشورها به خاطر موقعیت جغرافیایی که دارند، بدتر از دیگر کشورهاست، برای مثال آلمان در مرکز اروپا در محاصره آلودگی هوای است که توسط چندین کشور همسایه ایجاد شده است که به آلودگی های ایجاد شده در خود آلمان افزوده می شوند. آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی در اتحادیه اروپا سالانه 180 هزار نفر است که 35 هزار مورد از این مرگ ها در آلمان رخ می دهد.

این آمار و ارقام اگرچه هشدار دهنده به نظر می آیند، اما نسبت به آمار منتشر شده سال گذشته سازمان بهداشت جهانی خوش بینانه تر به نظر می رسند. سازمان جهانی بهداشت سال گذشته آمار سالانه مرگ و میر زودهنگام ناشی از آلودگی هوا را 3.7 میلیون نفر اعلام کرد در حالی که آْلودگی های خانگی نیز عامل مرگ سالانه 4.3 میلیون انسان دیگر اعلام شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1