انتشار کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی»

2 سپتامبر 2015 - 11:10 dsfr.ir/q71lr

کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» به همت پژوهشگران پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به زودی منتشر می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، داریوش ذوالفقاری مولف کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» امروز «چهارشنبه» با اعلام این خبر تصریح کرد که این کتاب با استفاده از شواهدی از شاهکارهای متون نظم و نثر فارسی به توصیف مواد، مبانی و منابع علم معانی در زبان فارسی پرداخته است.

او با اشاره به اینکه کتاب «آشنایی با علم معانی در زبان فارسی» در یک جلد به چاپ می رسد خاطرنشان کرد که فصل نخست کتاب پیشینه علم معانی در زبان فارسی را بیان می کند.

به گفته عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در فصل دوم ارتباط علم معانی و زبان شناسی مطرح شده و در فصل سوم اصول و مبانی به همراه شواهدی از شاهکارهای متون ادبی تشریح شده است.

ذوالفقاری در مقدمه این کتاب آورده است «مروری بر تاریخ علم بلاغت نشان می دهد که در زبان فارسی به اندازه زبان عربی در جستجوی شگردهای بلاغی آثار این زبان بر نیامده اند؛ شگردهایی که با کاوش در شاهکارهای ادبیات فارسی به دست می آید و می توان بر اساس آنها علم معانی مختص به زبان فارسی را نوشت. به جز چند مولف انگشت شمار که در روزگار ما قدم هایی در این راه برداشته اند و کوشیده اند شواهد موردنیاز را برای شرح مبانی علم معانی از متون نظم و نثر فارسی انتخاب کنند، سایر آثار حتی از ذکر مثال های فارسی نیز بی بهره اند. تا روزگار حاضر کتابی مستقل در فن معانی فارسی تألیف نشده است، اگر هم شده با همان اسلوب معانی و بیان عربی است که به فارسی ترجمه شده است».

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1