17 اکتبر 2019 - 09:04
آغاز دومین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت

اتصال گردشگری و معنویت، راه میان بُر برای گردشگری پایدار

14 فوریه 2017 - 13:40 dsfr.ir/6n89u

اتصال گردشگری و معنویت، راه میان بُر برای گردشگری پایدار
ایسنا
دومین کنفرانس گردشگری و معنویت

دومین کنفرانس بین المللی #گردشگری و معنویت با حضور اساتید و محققان ایرانی و خارجی و با پیام سازمان جهانی #جهانگردی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در متن پیام شوجین، دبیر اجرایی و مدیر منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی جهانگردی به این کنفرانس بین المللی آمده است: «از سوی سازمان جهانی جهانگردی سازمان ملل متحد (UNWTO) سازمان وابسته به سازمان ملل متحد که مشغول رشد و توسعه صنعت گردشگری در جهان است، برای شما در دومین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت که موجب ارتقای مفهوم معنویت است آرزوی موفقیت می کنم.

امروزه گردشگری بین المللی 7 درصد تجارت جهانی را شامل می شود و نیز 10 درصد GDP و یک یازدهم کلیه مشاغل دنیا را در برمی گیرد و علی رغم چالش های مطرح گردشگری بین المللی، در حال رشد روزافزون است. با برشمردن اهمیت آن برای رشد اقتصادی و اجتماعی و ایجاد اشتغال در بسیاری از کشورها رو به رشد است.

جمهوری اسلامی ایران سرشار از منابع غنی فرهنگی و طبیعی است و یکی از کهن ترین تمدن ها در دنیا محسوب می شود. پتانسیل های آن، این کشور را به یکی از مقاصد گردشگری بی بدیل در دنیا تبدیل کرده است.

از سال 2016، ICTS به عنوان بستری مناسب برای تبادل تحقیقات علمی و پژوهشی به شمار رفته و توانسته برای تبادل تجربی و پژوهشی در سال 2017، متخصصین را از کشورهای استرالیا، انگلستان، یونان، هنگ کنگ و مالزی که در آن ها تبادلات علمی و آموزشی بسیاری صورت می گیرد گردهم آورد.

بیش از 143 مقاله برای ارائه در ICTS ارسال شده، تاثیر و نفوذ کنفرانس گردشگری و معنویت بسیار زیاد است. علاوه بر این، هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال 2017 را "سال گردشگری پایدار جهت توسعه" نامیده است.

این فرصتی بی نظیر است که اذهان را به سوی گردشگری و توسعه پایدار در ایران سوق دهد. این مراسمی برای همه است و ما همه شما را که دست اندرکار این مراسم هستید تشویق می کنیم که برای موفقیت این سال تلاش کنید.

من به دانشگاه علم و فرهنگ که مرکز آموزشی، فرهنگی و تحقیقاتی است و همچنین به انجمن علمی گردشگری برای برگزاری دومین کنفرانس گردشگری معنویت تبریک می گویم و امیدوارم سازمان دهندگان و شرکت کنندگان در این کنفرانس موفق باشند و خروجی مناسب و شایانی داشته باشد."

این متن توسط منوچهر جهانیان - رییس دانشکده گردشگری جهاد دانشگاهی و دبیر این کنفرانس - خوانده شد که پیش از آن با اشاره به برگزاری موفق اولین دوره کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت در سال گذشته گفت: باتوجه به استقبال به وجود آمده بر آن شدیم تا دومین کنفرانس را نیز برگزار کنیم. همچنین در این دوره شاهد حضور و استقبال اساتید برجسته داخلی و بین المللی بیشتری بودیم.

وی افزود: 210 مقاله به دست مان رسید که در نهایت 25 مقاله با داوری های سختگیرانه برای سخنرانی انتخاب شد.

اتصال گردشگری و معنویت راه میان بُر برای استقرار گردشگری پایدار

دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو - رییس کنفرانس گردشگری و معنویت - نیز در سخنانی اظهار کرد: در این کنفرانس و طی یک پروژه بین المللی به دنبال برقراری ارتباط با ریشه ای قوی بین معنویت و گردشگری هستیم که این مهم دارای شاخه های بسیاری است و یکی از آن شاخه ها ادراک معنوی گردشگری از سفر است.

او تاکید کرد: منظور از گردشگری معنوی، گردشگری مذهبی نیست. ما به دنبال این فرضیه هستیم که همه گونه های گردشگری به لحاظ معنا دارای نتایج ارزشمندی است. به عقیده ما همه پدیده ها صورت و معنایی دارند و گردشگری صورتی است که همه با آن آشنایی داریم، اما این معنا و باطن آن است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: با تکیه بر مفاهیم علمی و دینی مان در حوزه گردشگری می توانیم بگوییم معنی و مفهوم گردشگری معنوی چیست و این نکته که گردشگر به دنبال آرامش روح است را نباید از نظر دور دید.

ایمانی خوشخو در ادامه اظهار کرد: جهاد دانشگاهی 34 سال است که در عرصه های ناشناخته قدم های مثبتی برداشته و امروز نیز در حوزه نظریه پردازی که مد نظر رهبری است، این کنفرانس و موضوع مهمی است که به آن پرداخته ایم.

رییس دانشگاه علم و فرهنگ بیان کرد: اتصال گردشگری و معنویت راه میان بُر برای استقرار گردشگری پایدار است.

دکتر حمیدرضا طیبی - رییس جهاد دانشگاهی - نیز در ادامه این کنفرانس با اشاره به دستاوردهای جهاد دانشگاهی بعداز انقلاب، یادآور شد: جهاد دانشگاهی در حوزه علوم و فناوری، علوم پایه، محیط زیست و... توانسته فعالیت های خوبی داشته باشد و تا به امروز در حوزه سلول های بنیادی جزو 10 کشور برتر قرار گرفته است که این افتخاری برای ایران است.

وی افزود: نخستین دانشکده گردشگری و پژوهشکده گردشگری که توسط دانشگاه علم و فرهنگ راه اندازی شد نیز در حوزه علوم انسانی از توانایی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی است و همچنین به خاطر اهمیتی که دین ما به گردشگری دارد، می توانیم بگوییم این کنفرانس نیز می تواند به اهداف خوبی دست یابد.

غلامرضا اعوانی، محقق و عضو فرهنگستان علوم نیز در سخنانی با اشاره به آیاتی از قرآن که به موضوع سیر و سفر پرداخته است، گفت: در گردشگریِ معنوی سیر آفاقی و انفسی با هم اتفاق می افتدریال این یک اصطلاح قرآنی است، یعنی انسان به خودشناسی می رسد.

او در عین حال متذکر شد: امروز گرایشی در غرب وجود دارد که متوجه معنویت شده، اما سعی می کند آن را از دین جدا کند که این با معنای گردشگری در نزد ما منافات دارد و جنبه التقاطی آن پررنگ تر است.

این اندیشمند دینی و فلسفی سپس به فواید گردشگری و معنویت اشاره کرد و افزود: مشاهده جهان، جلال و جمال حقه در کنار عبرت گیری، پیدا کردن بصیرت و آگاهی، بازگشت به حیات معنوی چیزی که آن را تولد ثانی می گوییم، از جمله فواید گردشگری و معنویت است.

وی گفت: گردشگری معنوی سفری روحانی است نه جسمانی و نفسانی. بازگشت به اصل الهی خویش است که نتیجه آن معرفت نفس، خودشناسی، ترک غفلت و نسیان می شود.

اعوانی تأکید کرد: گردشگری معنوی موجب احیای ارزش های الهی در جامعه می شود.

در ادامه رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم با نگاهی فلسفی به موضوع سفر پرداخت و افزود: سفر یک تفنن نیست، حیوانات سفر نمی کنند بلکه جابه جایی آن ها به اقتضائات شان بستگی دارد. در حالی که سفر برای انسان اختیاری است، چرا که او از آغاز مسافر بوده و همه ما در اینجا غریب هستیم.

وی سپس اظهار کرد: سفر در گذشته جنبه ای معنوی و مقدس با انگیزه ای عبادتی و زیارتی بوده است. بسیاری از کتاب هایی که در گذشته نوشته شده و حتی اشعار حافظ و سعدی برگرفته از سفر است. بر این باورم که حتی کشف قاره آمریکا حاصل یک سفر ماجراجویانه بوده است.

وی ادامه داد: سفرهای گردشگری آغازی فرهنگی دارد که با قصد لذت و شادی توأم نبوده، هر چند در زمان ما سفر به قصد گذراندن مرخصی، لذت بردن و تماشای جغرافیایی دیگر صورت می گرفت اما در قدیم این طور نبوده، سفر سخت بود در حالی که اکنون مسافرت آسان و رنج آن کمتر شده است.

داوری اردکانی ادامه داد: سفر در قدیم خطر بوده و مسافر غالبا خطر می کرده است. اولین کسی که سوار هواپیمای کوچک شد و عرض اقیانوس اطلس را طی کرد، یک خطرکننده بزرگ بود تا یک مسافر.

این محقق سپس گفت: گردشگری سفر آشنایی است که به تدریج با توسعه تکنولوژی دچار تنوع شده، اما وقتی حرف از ایجاد یک یازدهم اشتغال جهان است، باید به این فکر کنیم که چگونه تدبیر کنیم تا به بهترین شکل آن را درآوریم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این کنفرانس بین المللی که با سخنانی از اساتید دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ و همچنین یونان همراه بود، نخستین نشریه انگلیسی زبان گردشگری و معنویت رونمایی و سپس دومین جایزه بین المللی گردشگری و معنویت با حضور حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ، رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم و ابراهیم بای سلامی، عضو انجمن علمی متخصصان گردشگری به «غلامرضا اعوانی»، محقق، اندیشمند و پژوهشگر دین و فلسفه اهدا شد.

دومین کنفرانس گردشگری و معنویت تا فردا (چهارشنبه) در دانشگاه علم و فرهنگ برپا است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1