29 فوریه 2020 - 12:31

قانون کاهش گردشگر در بارسلون تصویب شد

29 ژانویه 2017 - 11:00 dsfr.ir/5p2jx

قانون کاهش گردشگر در بارسلون تصویب شد
یوتیوب
گردشگران در شهر بارسلون

مسئولان #بارسلون #اسپانیا قانونی را برای کاهش و کنترل تعداد #گردشگران در این شهر تصویب کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از گاردین، در سال 2016 میلادی شهر 1.6 میلیون نفری بارسلون در اسپانیا شاهد حضور حدود 32 میلیون گردشگر بود که این حجم گسترده از گردشگران موجب نارضایتی و خشم ساکنین اصلی شهر شد.

این قانون جدید پس از 25 سال تبلیغ بی وقفه این شهر به عنوان یک مقصد گردشگری تصویب شده است و همزمان با آن اهالی شهر بارسلون با مشارکت تشکل های محلی و چندین سازمان یکی از خیابان های این شهر را که نماد ازدحام بیش از حد گردشگران است اشغال کردند و معترضان با شعار «بارسلون را به حراج نگذارید» به افزایش قیمت ها در شهر و همچنین مشاغل کم درآمد در حوزه گردشگری اعتراض کردند.

این قانون که با عنوان "طرح ویژه شهری برای اقامت گردشگران" شناخته می شود، در پی کاهش تخت خواب ها در هتل ها و هتل آپارتمان هاست و برای ساخت هتل های جدید نیز یک مهلت قانونی تعیین کرده و صدور مجوز هتل آپارتمان ها نیز به نصف کاهش خواهد یافت، با این وجود با توجه به این که بسیاری ار پروژه ها از پیش آغاز به کار کرده اند، انتظار نمی رود این طرح تا سال 2019 میلادی تاثیری قابل ملاحظه در اوضاع شهر بارسلون داشته باشد.

در حال حاضر 75 هزار تخت خواب در هتل ها و 50 هزار تخت خواب نیز در هتل آپارتمان های قانونی شهر بارسلون وجود دارد و همچنین تخمین شده می شود بیش از 50 هزار تخت خواب نیز در هتل آپارتمان های غیرقانونی برای اسکان گردشگران در بارسلون فعالیت کنند.

بر اساس برآورد انجمن های شهری بارسلون، هم اکنون 17 هزار ساختمان در این شهر آپارتمان های توریستی هستند که کمبود مسمن برای اهالی شهر موجب شده نرخ اجاره بهای خانه در بارسلون به بیش ترین مقدار در کل کشور اسپانیا برسد.

مسئولان گردشگری بارسلون معتقدند این قانون تنها چهره توریست ها را مخدوش می کند و جلوگیری از رشد گردشگری تنها اقتصاد ضعیف شهر را بیش از پیش تحت تاثیر قرار خواهد داد، جایی که بر اساس آمارهای سال 2014، گردشگری حدود 12 درصد از تولید ناخالص ملی شهر (72 میلیارد یورو) را به خود اختصاص می دهد.

انجمن هتلداران شهر بارسلون اعلام کرده از مجموع 32 میلیون گردشگری که سال گذشته از شهر دیدن کردند تنها 8 میلیون نفر در هتل ها اقامت کردند و 23 میلیون نفر مسافران روزانه بودند که پول بسیار کمی در شهر خرج کردند. این قانون با کاهش شمار تخت خواب ها به تنظیم بازار گردشگری نمی انجامد و تنها مکانی که گردشگران برای اقامت انتخاب می کنند را تغییر می دهد.

در نظرسنجی که در ماه اکتبر 2015 از اهالی شهر بارسلون انجام شد بیکاری و گردشگری دو مشکل عمده اصلی این شهر از نگاه شهروندان معرفی شد.

منطقه «Ciutat Vella» به عنوان قلب قدیمی شهر و یکی از مهمترین جاذبه های مورد علاقه گردشگران در هشت سال گذشته به دلیل اجاره بهای بالا و سروصدای اذیت کننده گردشگران، 13 هزار ساکن خود را از دست داده و مردم بارسلون به بسیاری از مناطق معروف شهر وارد نمی شوند.

شهر ونیز در ایتالیا نیز به سبب حجوم بیش از حد گردشگران با مشکلات مشابهی رو به رو است و ساکنین این شهر نیز تاکنون در چندین تجمع اعتراضی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1