15 اکتبر 2019 - 10:16
در ادامه سفر به استان زنجان انجام شد

بازدید راهنمایان جهانی گردشگری از رختشویخانه و موزه مردان نمکی زنجان

26 ژانویه 2017 - 15:50 dsfr.ir/1z32i

بازدید راهنمایان جهانی گردشگری از رختشویخانه و موزه مردان نمکی زنجان
کانال تلگرام کنوانسیون
راهنمایان گردشگری در زنجان

راهنمایان #گردشگری در مرحله پیش از سفر #کنوانسیون جهانی 2017 از موزه مردم شناسی رختشویخانه #زنجان و موزه مردان نمکی بازدید کردند.

به گزارش میراث آریا این راهنمایان که از کشورهای مختلف به منظور شرکت در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به ایران سفر کرده اند شب گذشته بعد از نشست با استاندار زنجان با حضور در رختشویخانه و موزه مردان نمکی از نزدیک با سابقه تمدنی استان زنجان آشنا شدند.

موزه مردان نمکی در زنجان یکی از مهم ترین موزه های ایران است که در این موزه 4 مرد نمکی نگه داری می شود.

اولین مرد نمکی در سال 1372 کشف شد اما در زنجان نماند، دومین و سومین مرد نمکی در سال 1383 کشف شد و بعد از آن مرد نمکی چهارم که کامل ترین و سالم ترین مرد یافت شده از معدن به همراه ابزار و لوازم از دل معدن چهرآباد که محل استخراج نمک از دیرباز بود کشف شد و در نهایت چهار مرد نمکی سر از خانه ذوالفقاری درآوردند.

بر اساس شواهد تاریخی معدن از حدود نیمه هزاره اول محل بهره برداری نمک بوده است. براساس آزمایش های کربن 14، مرد 3، 4 و 5 مربوط به دوره هخامنشی با قدمت 2300 سال بوده و مرد نمکی اول و دوم مربوط به دوره ساسانی با قدمت 1500 تا 1700 سال قبل است.

راهنمایان جهانی گردشگری در بازدید از موزه مردان نمکی زنجان ضمن ستودن شکوه و عظمت تاریخی ایران بزرگ خواستار معرفی هرچه بیشتر این آثار فرهنگی - تاریخی در دنیا شدند.

یکی از راهنمایان که از فرانسه در این بازدید حضور داشت در حاشیه این بازید از تلاش های خود برای معرفی این موزه به مردم کشور گفت و از دیگر راهنمایان خواست تا آثار فرهنگی - تاریخی ایران را به دنیا معرفی کنند.

یحیی رحمتی مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در حاشیه این بازدید گفت: حضور راهنمایان جهانی گردشگری در زنجان می تواند باعث رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری شود چرا که این ها سفیران فرهنگی به حساب می آیند که به نحو مطلوب می توانند جاذبه ها و ظرفیت های ایران بزرگ را به دنیا معرفی کنند.

وی با بیان اینکه راهنمایان جهانی گردشگری در بازدید از آثار تاریخی زنجان به وجود آمدند افزود: آشنایی هرچه بیشتر آن ها با سابقه تمدنی فرهنگ و تاریخ و آثار و جاذبه های فرهنگی - تاریخی می تواند باعث آشنایی و معرفی هرچه بیشتر ایران در دنیا شود.

راهنمایان جهانی گردشگری صبح امروز زنجان را مقصد همدان ترک کردند.

هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری با حضور 314 راهنما از 49 کشور جهان روز شنبه نهم بهمن ماه در تهران برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
20 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1