غار «ده شیخ» سومین اثر طبیعی ثبت ملی کهگیلویه و بویراحمد

11 دسامبر 2016 - 13:30 dsfr.ir/5t12a

غار «ده شیخ» سومین اثر طبیعی ثبت ملی کهگیلویه و بویراحمد
k-b.ir
غار ده شیخ دنا

مدیرکل میراث فرهنگی و #گردشگری کهگیلویه و #بویراحمد گفت: همایش ملی #غار ده شیخ #پاتاوه از توابع شهرستان #دنا برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، «محمود باقری» در بازدید خبرنگاران از پروژه های گردشگری شهرستان دنا افزود: این همایش در راستای معرفی جاذبه های گردشگری این غار سال آینده برگزار می شود.

وی بیان کرد: غار ده شیخ یکی از غارهای مهم و زیبای استان است که در دو کیلومتری روستای ده شیخ در بخش پاتاوه قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی های زمین شناسی، شکل گیری این غار مربوط به دوره دوم زمین شناسی است که در سالیان طولانی، بر اثر ریزش نزولات جوی، حفره هایی در غار ایجاد شده است.

باقری تصریح کرد: قندیل های اعجاب انگیز و دالان های زیبا از شگفتی های دیدنی این غار است. دهانه غار ده شیخ پاتاوه در ارتفاع 1670 متری از سطح دریا واقع شده است.

وی با بیان این که این غار طبیعی دارای هفت دالان بزرگ تا ارتفاع هفت متری است، عنوان کرد: این غار دارای ورودی و خروجی های مختلفی است که با نظر سرمایه گذار پروژه گردشگری غار، از یک محل برای ورود و خروج در این غار استفاده خواهد شد.

باقری افزود: انسان در شکل گیری این غار هیچ نقشی نداشته است اما یکسری استخوان ها و سفال هایی در این غار پیدا شد که نشان می دهد انسان ها برای اسکان از این غار استفاده می کردند. قدمت این سفال ها و استخوان ها به دوران پیش از اسلام بر می گردد.

وی از احداث جاده دسترسی به غار، رستوران، آلاچیق و سکو توسط سرمایه گذار در این مکان خبر داد و اضافه کرد: این غار بعنوان سومین اثر طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد.

گفتنی است؛ غار ده شیخ پاتاوه در 51 کیلومتری یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و در 35 کیلومتری شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا واقع شده است. این غار معروف به ده شیخ در فاصله دو کیلومتری روستایی به همین نام قرار دارد که با جاده خاکی به این روستا متصل می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1