16 اکتبر 2019 - 01:36

غبار صورتی در سیستان و بلوچستان

11 دسامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/sr4ns

غبار صورتی در سیستان و بلوچستان
خبرگزاری مهر
طوفان شن در زابل

چندی پیش بر اثر #طوفان شن 400 روستای منطقه #سیستان مورد هجوم گرد و غبار قرار گرفته و زیر خاک دفن شدند.

طوفان و حرکت شن های روان در منطقه سیستان و تالاب هامون یکی از نمایش های تکراری و مستمر طبیعت است که طی 17 سال گذشته نه تنها تعدیلی در آن صورت نگرفته بلکه به اوج خود رسیده است و با وزش هر باد میلیاردها تومان خسارت برای مردم این منطقه به ارمغان می آورد. حتی چندی پیش بر اثر طوفان شن 400 روستای منطقه سیستان مورد هجوم گرد و غبار قرار گرفته و زیر خاک دفن شدند.

هم اکنون نیز گرد و غبار نفس ساکنان این استان را بند آورده است. در مرداد امسال معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مطالعات انجام شده درباره شناسایی کانون های گرد و غبار در استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: طرح جامع اقدام برای استان سیستان و بلوچستان به زودی نهایی خواهد شد.

معصومه ابتکار اظهار کرد: مطالعات زیست محیطی هامون تکمیل و مصوب شد. بنابراین گام های مناسبی برای احیای تالاب هامون و مقابله با ریزگردها در این استان صورت گرفته، اما این گام ها به هیچ وجه کافی نبوده و سال هاست که مردم منطقه متاثر از گرد و غبار هستند و باید اقدامات زیربنایی برای مقابله با ریزگردها در استان سیستان و بلوچستان اجرایی شود. با وجود این، در این شرایط روز گذشته شعاع دید افقی در نواحی مرکزی و جنوبی استان به ویژه ایرانشهر، خاش و نصرت آباد به 500 متر رسیده بود.

غبار در سیستان و بلوچستان

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح روز گذشته گرد و غبار دید افقی را در نصرت آباد به 500 و در ایرانشهر به 600 متر رساند. علی ملاشاهی اظهار کرد: در حال حاضر در نواحی مرکزی سیستان و بلوچستان غبار شدید قابل مشاهده است. او افزود: گرد و خاک ناشی از طوفان جمعه شب در شوره گز نواحی مرکزی را فرا گرفته است و در برخی از شهرستان ها دید افقی را به زیر هزار متر کاهش داده است.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هم اکنون دید افقی در ایرانشهر 600 متر است، افزود: در نصرت آباد 500 متر و در خاش نیز دید افقی به هزار متر رسیده است. ملاشاهی تاکید کرد: با درآمدن خورشید این غبار کاهش یافته و کیفیت هوا بهتر می‎شود زیرا کانون غبار در آن مناطق نداریم. به گزارش فارس، او با بیان اینکه جمعه شب رگبار و رعد و برق در زاهدان و زابل رخ داد، بیان کرد: همچنین صبح روز گذشته غبار شدید در نواحی مرکزی سیستان و بلوچستان به رنگ صورتی را شاهد بودیم.

وقوع گرد و غبار شدید در خاش

با وجود شرایط بد جوی و وقوع پدیده گرد و غبار شدید ادارات و مدارس خاش تعطیل اعلام نشده است. روز گذشته در حاشیه شهر خاش شرایط محیطی برای عبور و مرور دشوار بود و به شدت آلودگی هوا نیز افزوده شده بود.

در این زمینه مهدی عیدوزهی معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری خاش گفت: در مجموعه ستاد مدیریت بحران این شهرستان برای تعطیلی مدارس و ادارات هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.

همچنین روابط عمومی آموزش و پرورش خاش افزود: اگر از سوی ستاد مدیریت بحران برای تعطیلی مدارس خبری در موضوع تعطیل کردن مدارس اعلام شود قطعا اطلاع رسانی می کنیم. در پی وقوع تندباد، گرد و غبار شدید شهر خاش را فراگرفت و شرایط ناسالم هوایی را بر این منطقه حاکم کرد. رئیس مرکز بهداشت شهرستان خاش با تاکید بر رعایت توصیه های بهداشتی در مواقع آلودگی هوا، نسبت به افزایش شیوع بیماری های تنفسی، آسم و آلرژی به دنبال بروز پدیده گرد و غبار هشدار داد. به گزارش ایسنا، منصور خاشی افزود: کودکان، افراد سالخورده و بیماران هنگام بروز پدیده گرد و غبار از فعالیت در خارج منزل پرهیز کنند و در صورت ضرورت فعالیت در هوای آزاد، زمان آن را به حداقل ممکن برسانند.

هجوم ریزگردها مدارس ایرانشهر را تعطیل کرد

مدیر آموزش و پرورش شهرستان ایرانشهر از تعطیلی مدارس ابتدایی شیفت عصر و متوسطه اول در این شهرستان به دنبال شرایط نامساعد جوی و هجوم ریزگردها خبر داد. عبدالغفور حسینی افزود: همچنین در پی شرایط جوی نامناسب دانش آموزان مقطع متوسطه دوره دوم و معلمانی که مشکلات تنفسی و قلبی داشتند روز گذشته از رفتن به مدرسه خودداری کردند.

این در حالی است که بنا به اعلام اداره کل فرودگاه های سیستان و بلوچستان، شرایط نامساعد جوی و هجوم ریزگردها روز گذشته پرواز ایرانشهر - تهران لغو شد. به گزارش فارس، صبح روز گذشته پرواز ماهان در مسیر زابل ایرانشهر - زابل به علت دید افقی 500 متر در ایرانشهر باطل شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه آرمان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1