4 چالش گردشگری در آستانه تغییر مدیریت

6 نوامبر 2016 - 08:30 dsfr.ir/l19kh

4 چالش گردشگری در آستانه تغییر مدیریت
شمال نیوز
بازدید رئیس جمهور از تخت جمشید

مدیریت گردشگری کشور باید با ثبات باشد و برنامه ریزی در این صنعت با نگاهی کلان و آینده نگر صورت گیرد.

گشایشی که در یکی، دو سال اخیر در فضای اقتصاد کشور به وجود آمده، در کنار همت والای دست اندرکاران گردشگری کشور، می تواند خیز بلندی در رشد گردشگری ایران به دنبال داشته باشد. با این همه، فضای صنعت گردشگری ایران با در نظر گرفتن رشد سال های گذشته خالی از دغدغه نیست.

در همین زمینه و در آستانه تغییر مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و پیش از انتخابات ریاست جمهوری در بهار 1396 شاید اکنون فرصت مناسبی باشد برای بررسی مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر رونق صنعت گردشگری کشور و مشکلات آن و همچنین ارائه راه حل هایی که کلید خروج از مشکلات در دوره مدیریت جدید باشد. به رغم تلاش های جامعه فعالان در حوزه گردشگری امروز، شاهد استفاده از تمامی قابلیت های گردشگری کشور نیستیم. اصلی ترین دلایل این امر نگاه موسمی به این حوزه و برنامه ریزی کوتاه مدت، نبود اطلاعات موثق، آموزش ناکارآمد و در نهایت سرمایه گذاری های غیرهدفمند در این حوزه است.

تغییرات پیاپی مدیران حوزه گردشگری در سطح ملی گرچه بنیان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را متزلزل کرده بود اما تا پیش از این تغییر، در دولت یازدهم شاهد ثبات نسبی مدیران این سازمان بوده ایم. مدیریت گردشگری کشور باید با ثبات باشد و برنامه ریزی در این صنعت با نگاهی کلان و آینده نگر صورت گیرد. مدیران آینده گردشگری کشور ضمن درک این معضل باید تمامی تلاش خود را مصروف تدوین برنامه ای جامع و بلندمدت کنند و ضمانت های اجرایی آن را در دولت های بعدی در قالب چشم انداز برنامه 1404 ارائه دهند.

برنامه بلندمدت در گردشگری کشور تمامی فعالان بخش های خصوصی و دولتی در سطوح مختلف را همگرا می کند و نقش آن ها را در حصول به اهداف ملی تبیین می کند. در تدوین این برنامه لازم است تمامی فعالان بخش های مختلف زنجیره تامین گردشگری، فعالانه حضور داشته باشند و نقش سازمان های مردم نهاد جدی تر گرفته شود؛ در غیر این صورت اجرای چنین برنامه ای با مشکل روبه رو خواهد شد. ضمن آنکه مدیریت گردشگری در کشور باید به مدیریتی هوشمند و چالاک تبدیل شود و بتواند در قالب چارچوب کلان نگر، با توجه به مقتضیات روز خود را اصلاح کند. اما چالش بزرگ دیگر صنعت گردشگری کشور نبود اطلاعات موثق است. اطلاعات موثق و دقیق گردشگری یکی از مهم ترین ابزارهای مدیریتی و برنامه ریزی است. اما در حال حاضر، اطلاعات گردشگری کشور بدون ساختاری مشخص و شفاف و به صورت جزیره ای و غیرعلمی تدوین می شود؛ به گونه ای که کمترین میزان کارآیی را ایجاد می کند.

متاسفانه زنجیره تامین گردشگری کشور فاقد ساختار احصا و تحلیل داده است. این در حالی است که امروزه نقش اطلاعات نه تنها در گردشگری بلکه درهمه صنایع پیشرو بر کسی پوشیده نیست. همچنین نقش آموزش در گردشگری نباید نادیده گرفته شود. بسیاری از کارشناسان و فعالان گردشگری کشور بر این باورند که یکی از حلقه های مفقوده گردشگری ایران، فقدان آموزش کارآمد نیروی کار در این صنعت است. با توجه به اینکه گردشگری می تواند در افق 1404 اشتغال زایی بالایی به همراه داشته باشد، لازم است محتوا و ساختار آموزشی گردشگری متحول شود. امروز گردشگری کشور نیازمند پرورش نیروهای خود به نحوی است که بتواند تجربه گردشگری را بهبود بخشد و همچنین مدیران آینده سطوح مختلف از خرد تا کلان را در داخل همین چرخه تربیت کند.

سرانجام اینکه سرمایه گذاری در بخش گردشگری یکی دیگر از چهار عامل پر اهمیت در ارتقای سطح و گسترش دامنه صنعت گردشگری کشور است که تاکنون سرمایه گذاری گردشگری در کشور به استثنای مواردی خاص، در نبود برنامه ریزی کلان و کمبود اطلاعات، به سمتی رفته است که شاهد دلزدگی سرمایه گذاران این حوزه بوده ایم. ضمن آنکه نبود سرمایه گذاران تخصصی و علمی در حوزه گردشگری، لطمات جبران ناپذیری به ساختار گردشگری کشور وارد کرده است. برون رفت از این مشکل منوط به برنامه ریزی بلندمدت ملی، رفع مشکلات مربوط به جمع آوری اطلاعات و آموزش سرمایه گذاران و مشاوران آنهاست. باید امیدوار بود که مدیران آتی سازمان ضمن آنکه از افراد متخصص و با تجربه در حوزه گردشگری انتخاب می شوند، به برنامه ریزی جامع، جمع آوری و تحلیل اطلاعات، آموزش و نیز تخصصی کردن سرمایه گذاری در گردشگری توجه ویژه ای داشته باشند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1