گردشگری رومانی در مسیر توسعه

30 اکتبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/cg192

گردشگری رومانی در مسیر توسعه
romaniatourism.com
کلیسای زیبای چوبی در روستایی در منطقه مارامورس

رومانی بیش از 670 موزه و 6600 یادمان در سطح ملی دارد که از این میان، 30 یادمان فرهنگی و مذهبی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

رومانی با مساحت 238 هزار کیلومتر مربع و جمعیت 19.96 میلیون نفر، بزرگ ترین کشور در جنوب شرقی اروپاست. آب و هوای رومانی معتدل حاره ای است (زمستان های معتدل و تابستان های گرم) که آثار مثبتی برای گردشگری در پی دارد و باعث پدید آمدن منابع عالی گردشگری می شود. رومانی دارای منابع طبیعی و انسانی غنی و متنوعی است. یک سوم چشمه های آب طبیعی اروپا در رومانی است که هر کدام ویژگی های درمانی متفاوتی دارند و منبعی برای بسیاری از تفرجگاه ها هستند. در این راستا، 29 تفرجگاه در سطح ملی و 32 تفرجگاه در سطح منطقه ای تاسیس شده اند که جاذبه های عمده ای برای گردشگری، تفریح و درمان هستند. همچنین رومانی بیش از 670 موزه و 6600 یادمان در سطح ملی دارد که از این میان، 30 یادمان فرهنگی و مذهبی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

تاریخچه گردشگری رومانی

بازار گردشگری رومانی پس از جنگ جهانی دوم شاهد تغییرات اساسی بود. تغییرات عمده ای در ترکیب تقاضا به وجود آمد و همچنین خدمات گردشگری نیز به دلیل متنوع شدن انگیزه ها تغییر کرد و به منظور جلب حداکثری تقاضا و افزایش رضایت گردشگران، محصولات گردشگری متفاوتی با پیچیدگی و تنوع بالا در کشور ارائه شد. در بازه زمانی 1960 تا 1970، تلاش ها برای توسعه زیرساخت های گردشگری عمدتا بر مناطق ساحلی دریای سیاه، دره پراهووا و بخارست تمرکز داشته است. در این شرایط، گردشگران داخلی رومانی بیشتر به گردشگری تفریحی می پرداختند و گردشگران خارجی به دنبال گردشگری فرهنگی و تاریخی بوده اند.

بین سال های 1990 تا 2011 تعداد گردشگران ورودی به طور متوسط  2.63 درصد کاهش داشته درحالی که میزان شب اقامت گردشگران شاهد کاهش شدیدتری با نرخ 4.23 درصد بوده است. به طور کلی روند تکامل و تغییرات ساختاری گردشگری رومانی، نتیجه ضعف زیرساخت ها در برخی مناطق، کیفیت پایین تسهیلات و خدمات و همچنین تغییر سلیقه گردشگران نسبت به انواع خاصی از گردشگری (با تمرکز بر گردشگری تجاری، مذهبی، فرهنگی و تعطیلات پایان هفته) است. امروزه صنعت مهمان نوازی در رومانی به طور کامل در دست بخش خصوصی است. در سال 1999، 24.42 درصد اقامتگاه های گردشگری در اختیار بخش دولتی بوده اند در حالی که در سال 2011 بخش دولتی تنها 1.8 درصد این تاسیسات را در اختیار داشته است.

ساختار گردشگری رومانی

پیچیدگی فعالیت های گردشگری باعث ایجاد ساختاری شده است که ارتباطات متعددی با عناصر اساسی گردشگری دارد. به دلیل پیچیدگی بالا، فعالیت های گردشگری به عنوان یک سیستم در نظر گرفته و باعث دخیل شدن ساختارهای سازمانی متعددی می شود. این ساختارها می توانند با در نظر گرفتن نحوه مشارکتشان در فعالیت های گردشگری، به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم شوند؛ سازمان هایی که به طور مستقیم با گردشگری در ارتباطند، مانند وزارت توسعه منطقه ای و گردشگری و وزارتخانه هایی که ارتباط غیرمستقیم با گردشگری دارند، مانند حمل و نقل و زیرساخت، مالی، اقتصاد، محیط زیست و جنگلداری، آموزش، تحقیقات، جوانان و ورزش و ... وزارت گردشگری وظیفه هماهنگی دیگر وزارتخانه ها و اداراتی که بر توسعه گردشگری تاثیرگذار بودند را به عهده دارد و به تنظیم خط مشی بلندمدت گردشگری می پردازد.

علاوه بر این، این سازمان با ایجاد قوانین مناسب و معیارهای اولویت بندی، طراحی برنامه ها و تنظیم فعالیت های گردشگری را مدیریت می کند. خط مشی های دولت درباره محیط اقتصادی، زیرساخت ها و مالیات تاثیر بسیار مهمی بر جذب سرمایه گذاران صنعت گردشگری دارد. همچنین ایجاد تسهیلات آموزشی و تحصیلی برای تربیت نیروی کار متخصص صنعت گردشگری جایگاه مهمی در دستورات دولت دارد. این اقدام به رومانی کمک کرده است تا بتواند تصویری مثبت به عنوان یک مقصد گردشگری بین المللی ایجاد کند؛ اما یکی دیگر از وظایف مهم این وزارتخانه، تاسیس و تامین مالی یک سازمان ملی گردشگری نیمه مستقل برای اجرای خط مشی گردشگری دولت با همکاری صنعت است.

سازمان ملی گردشگری رومانی یک اداره نیمه دولتی است که ریاست آن بر عهده وزیر امور خارجه است. این سازمان متشکل از یک شورای اجرایی است که از نمایندگان صنعت گردشگری و بخش دولتی تشکیل شده است و یک مدیر اجرایی از میان آنها انتخاب می شود. نقش این سازمان ترغیب و ترفیع توسعه گردشگری رومانی در داخل و خارج از کشور است. این مهم با طراحی و اجرای خط مشی ها، استراتژی ها و برنامه های کوتاه و میان مدت گردشگری حاصل می شود.

اما تقویت بازار گردشگری در رومانی، به دلیل بحران اقتصادی از سرعت پایینی برخوردار است. خط مشی های دولت غالبا پاسخگوی نیازهای منطقه ای نیست و همچنین خط مشی های بازاریابی در برآورده کردن نیازهای بازار موفق عمل نمی کنند. همچنین خط مشی های مدیریت محلی، منطقه ای و ملی معمولا در مرحله اجرا ضعیف هستند و کیفیت خدمات نیز با استانداردهای بین المللی فاصله دارد؛ اما به منظور رفع این مشکل، برنامه عملیاتی منطقه ای برای سال 2013-2007 یکی از برنامه های عملیاتی رومانی است که توسط اتحادیه اروپا تصویب شده و ابزار مهمی برای اجرای استراتژی های ملی و خط مشی های توسعه منطقه ای محسوب می شود. این برنامه در تمام مناطق توسعه ای هشت گانه رومانی قابل اجرا است. هدف کلی این برنامه حمایت و ترفیع توسعه پایدار از جنبه اقتصادی و اجتماعی در مناطق رومانی از طریق بهبود زیرساخت ها و شرایط کسب و کار است که از رشد اقتصادی حمایت می کند.

نویسندگان

سید مهدی طباطبایی / کارشناس ارشد مدیریت بازاریابی گردشگری
سیامک سیفی / دانشجوی دکترای گردشگری دانشگاه پانتئون سوربن فرانسه

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1