اقتصاد سبز، حلقه مفقوده صنعت گردشگری

27 اکتبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/8i0yt

اقتصاد سبز، حلقه مفقوده صنعت گردشگری
sazandegi.ir
کارآفرینی زنان

نگاه چند ساله اخیر دولت به موضوع گردشگری به عنوان یکی از کلیدهای مشکل گشای بن بست اقتصادی شایان توجه بوده، اما رونق و پایداری این صنعت تابع زنجیره ای گسترده از کالاها و خدمات گوناگون است.

امروزه کارآفرینان بین المللی صنعت گردشگری مانند دیگر صنایع روز دنیا نگاهی سبز به این حوزه دارند و اقتصاد سبز نقش مکمل در این صنعت را ایفا می کند.

در نگاه نوین به گردشگری، تامین منابع با کم ترین میزان تخریب به محیط زیست و مدیریت آب، پسماند، حمل و نقل، انرژی و حتی معماری بر پایه ملاحظات زیست بومی مورد توجه قرار می گیرد. با این رویکرد، توسعه در حوزه گردشگری نه فقط منافاتی با حفاظت از محیط زیست ندارد بلکه رشد یا ارتقای کیفیت در این صنعت می تواند به سود محیط زیست ارزیابی شود.

به عبارت دیگر اقتصاد مبتنی بر ارزش های زیست بومی علاوه بر کاهش هزینه ها، باعث بهبود کیفیت در فرآیند درجه بندی ملی این صنعت از منظر توسعه پایدار و افزایش ضریب نفوذ در بازارهای جهانی خواهد شد.

گرچه این رویکرد شامل تمام انواع فعالیت های گردشگری می شود، اما سازمان جهانی گردشگری در گزارش اخیر خود از افزایش حدود 50 درصدی گردشگران طبیعی در جهان خبر می دهد.

با توجه به ظرفیت های کم نظیر طبیعی و قرار گرفتن در تقاطع اقلیم ها و فرهنگ های شرق و غرب، ایران می تواند با بهسازی سخت افزاری و نرم افزاری و ظرفیت سازی منابع انسانی با رویکرد زیست بومی، گردشگری سبز را به عنوان یک فرصت ویژه کارآفرینی مورد توجه قرار دهد.

توسعه زیرساخت های گردشگری، اقامتی و پذیرایی با رویکرد اقتصاد سبز، انحصارزدایی، اصلاح مقررات کم فایده ولی پر هزینه، رفع موانع غیراقتصادی و اعتماد به بخش خصوصی برای ترویج، توسعه و نظارت، موفقیت این صنعت را به شکل تصاعدی تضمین خواهد کرد.

تجربه جهانی اثبات کرده که با اقدامات کوتاه مدت و میان مدت می توان بر سختی های آغازین و مشکلات ناشی از کمبود توان کارشناسی در این زمینه غلبه کرد.

کمبودهایی که حتی در حوزه گردشگری اروپا نیز محسوس است، ولی کارشناسان اتحادیه اروپا با تشکیل کارگروه های فنی با تشخیص نقاط ضعف هر کشور توصیه هایی را برای رفع کاستی ها ارائه کرده اند البته لازمه تحول در این بخش تعامل موثر دستگاه های حاکمیتی و نظارتی با تشکل های مرتبط در جهت ظرفیت سازی و بازتعریف معیارهای گردشگری با رویکردهای روزآمد است.

اخلاق مداری و رعایت حقوق محیط زیستی در گردشگری بر پایه اقتصاد زیست بومی، می تواند جایگاه این صنعت را در مولفه های توسعه ای کشور به یک فرصت آفرین تبدیل کند.

1