جذب گردشگران چینی، چگونه؟

17 اکتبر 2016 - 16:30 dsfr.ir/2w4f8

جذب گردشگران چینی، چگونه؟
qyer.com
گردشگر چینی در مسجد نصیرالمک شیراز

سه معیار انتخاب یک مقصد گردشگری برای گردشگران چینی عبارت است از غذای چینی، زبان چینی و خدمات مناسب.

چند سالی است که بحث جذب گردشگر از بازار گردشگری چین مورد توجه فعالان گردشگری کشورهای گوناگون قرار گرفته است و از ظرفیت موجود نیز به عنوان بازار هدف مناسبی یاد می کنند؛ کشوری که از جمعیت بیش از یک میلیارد و 300 میلیون نفر برخوردار بوده و به دلایل گوناگون جمعیتی نسبتا ثروتمند به شمار می روند. این جمعیت به صرف هزینه برای خود بسیار اهمیت می دهند و گردشگری نیز از بهانه های این هزینه کرد است. دقیقا از همین رو، بسیاری از کشورهای جهان تسهیلاتی را به منظور اعطای ویزا برای گردشگران چینی فراهم آورده اند.

از سوی دیگر، همان طور که می دانیم تعداد گردشگران خروجی چین بالا است؛ گردشگرانی که بیشتر در قالب گردشگران تجاری و تفریحی جای می گیرند و از این جهت خواهان دریافت خدمات مناسب در سطوح گوناگون هستند و برای کشوری چون ایران که بازار آن از کالاهای چینی اشباع شده است، بی شک چین می تواند ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگر باشد. اما این امر مشروط به فراهم آوردن زیرساخت ها و خدمات مناسب برای گردشگران این کشور است.

معیارهای انتخاب مقصد گردشگری از سوی چینی ها

سه معیار انتخاب یک مقصد گردشگری برای گردشگران چینی عبارت است از غذای چینی، زبان چینی و خدمات مناسب. گردشگران چینی تمایل دارند هنگام سفر غذای چینی و بیشتر گیاهی بخورند، اطلاعات خود را به زبان مادری دریافت کنند و از خدمات مطلوب و مناسب با هزینه مورد نظر خود بهره ببرند؛ این در حالی است که زیرساخت های گردشگری کشور ما در این زمینه با کاستی هایی مواجه است. متاسفانه تعداد رستوران های چینی در ایران اندک است و همین تعداد اندک نیز پاسخگوی نیازهای ذائقه ای گردشگران چینی نیستند؛ چراکه غذاهای آنها بیشتر بر پایه ذائقه ایرانیان تهیه و طبخ می شود. در همین حال، تعداد راهنمایان گردشگری چینی زبان نیز در ایران محدود است که این عوامل در کنار کمبود امکانات اقامتی و مشکلات سیستم حمل و نقل که در حیطه زیرساخت های گردشگری تعریف می شوند، از موانع تحقق آمال گردشگری ایران برای دستیابی به بازار گردشگری چین است.

این در شرایطی است که بنابر گزارش سازمان جهانی گردشگری، چین از سال 2004 تا 2015 هر سال شاهد رشد دورقمی گردشگران خروجی به مقصد کشورهای دیگر بوده است و این خود نقطه قوتی برای سایر کشورها، به عنوان یک بازار هدف به شمار می رود تا به عنوان یک ظرفیت آن را دریابند و از آن بهره ببرند. پیش شرط دستیابی به این مهم تبلیغات در کنار تامین زیرساخت ها است؛ همان رویکردی که هم اکنون نیز بسیاری از کشورها به آن توجه دارند و با راه اندازی دفاتر اطلاع رسانی در کشور چین در راستای معرفی ظرفیت های گردشگری موجود در کشورشان به زبان چینی برای مردمان این کشور تلاش می کنند.

اما چنانچه ایران بخواهد رابطه یکسویه موجود با کشور چین را که رابطه ای اقتصادی است به رابطه ای دوسویه از طریق جذب گردشگر تبدیل کند، باید در کنار تامین زیرساخت ها که تحقق آن صرفا باید از سطح حرف خارج شده و وارد مرحله عملیاتی شود و به معرفی و تبلیغات در بازار چین نیز بپردازد؛ این در شرایطی است که ایران در زمینه تبلیغات گردشگری تاکنون عملکرد منسجمی نداشته است و با روند موجود نیز هیچ گاه به اهداف مورد نظر در زمینه جذب گردشگران چینی دست پیدا نخواهد کرد؛ تبلیغاتی هدفمند که با ایجاد دفاتر اطلاع رسانی در کشور چین محقق خواهد شد.

حاصل سخن آنکه تب گردشگری میان مردم چین بالا است و به دلیل اشتراکات فرهنگی ناشی از روابط دیپلماسی و تجاری میان ایران و چین از دوران باستان به ویژه دوره ساسانیان، دو کشور می توانند علاوه بر روابط تجاری، روابط فرهنگی و گردشگری خود را نیز توسعه دهند و ایران به مقصد مناسبی برای گردشگران چینی تبدیل شود؛ مقصدی که در صورت فراهم ساختن زیرساخت های مورد نیاز گردشگران این کشور و تبلیغات مناسب می تواند حتی با جذب درصد کمی از گردشگران سرزمین پهناور چین، به درآمدزایی از یکی از بازارهای گردشگرفرست دنیا منجر شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1