10 ژوئن 2024 - 05:31
«مستر کارت» اعلام کرد

رتبه نهم تهران در سرعت جذب گردشگر

28 سپتامبر 2016 - 17:30 dsfr.ir/zm43n

رتبه نهم تهران در سرعت جذب گردشگر
خبرگزاری مهر
ورود توریست های آلمانی به تهران

مسترکارت در گزارش سالانه «شاخص شهرهای مقصد گردشگری» اعلام کرد که تهران در رتبه نهم شهرهای در حال رشد دنیا در جذب گردشگر قرار دارد.

در این رده بندی مسترکارت، اوزاکای ژاپن با 20.14 درصد، بالاترین میزان رشد را در جذب گردشگر و شاخص های زندگی شهرنشینی داشته است.

براساس این گزارش، منطقه آسیا-اقیانوسیه و خاورمیانه و آفریقا اهمیت دوچندانی در دورنمای اقتصاد جهانی پیدا کرده اند. این موضوع در گزارش سالانه سازمان جهانی گردشگری نیز مورد تاکید قرار گرفته بود. بسیاری از شهرهایی که طبق این شاخص مورد ارزیابی قرار گرفته اند، هم از لحاظ میزان بازدید گردشگر و هم از لحاظ شاخص های شهرنشینی با رشد چشمگیری همراه بوده اند.

به گزارش «ایسنا»، بعد از شهر اوزاکا که از این حیث در رتبه اول قرار گرفته، چنگ دو با رشد 20.14 درصدی و ابوظبی با رشد 19.81 درصدی در رتبه های دوم و سوم جای گرفته اند. همچنین شهرهای کلمبوی سریلانکا، توکیوی ژاپن، ریاض عربستان، تایپه تایوان و ژیان چین بالاتر از تهران، رتبه های چهارم تا هشتم سریع ترین شهرهای در حال رشد را در گزارش سالانه مسترکارت به خود اختصاص داده اند. تهران، پایتخت کشورمان نیز با رشد 12.98 درصدی در رتبه نهم ایستاده است.

مقاصد اول تا دهم

در همین حال این گزارش سالانه که 132 شهر از پنج قاره جهان را مورد بررسی قرار داده، نشان می دهد بانکوک با کنار زدن لندن رتبه نخست مقصد گردشگری جهان در سال 2016 را به دست آورده است. براین اساس، پیش بینی می شود شهر بانکوک امسال میزبان 33 میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان باشد که البته به باور کارشناسان بخش عمده ای از آنها را چینی ها تشکیل می دهند. بررسی ها حاکی از آن است که اگرچه آلودگی شهر بانکوک عامل بازدارنده ای برای حضور بلندمدت گردشگران است، اما تنوع غذایی و سواحل آفتابی آن، گردشگران را برای سفر به این شهر آسیایی ترغیب می کند. این گزارش تعداد گردشگرانِ شهرهای مختلف جهان و هزینه های صورت گرفته توسط آنها را نیز مورد تحلیل قرار داده و در آن ارزیابی دقیقی از نحوه مسافرت مردم در کشورهای مختلف ارائه شده است.

براساس این مطالعه، شهر بانکوک در سال جاری میلادی میزبان 27.41 میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان بوده است. شهر لندن که پیش از این در رتبه اول قرار داشت، با 19.88 میلیون گردشگر در رتبه دوم ایستاده است. پاریس با 18.03 میلیون گردشگر، دبی با 15.27 میلیون گردشگر، نیویورک با 12.75 میلیون گردشگر، سنگاپور با 12.11 میلیون گردشگر، کوالالامپور با 12.02 میلیون گردشگر، استانبول با 11.95 میلیون گردشگر، توکیو با 11.70 میلیون گردشگر و سئول با 10.20 میلیون گردشگر نیز در رتبه های بعدی پربازدیدترین شهرهای جهان در سال جاری میلادی قرار دارند.

طبق گزارش سالانه مسترکارت، دبی در رتبه اول فهرست شهرهای جهان از لحاظ درآمد گردشگری است؛ تا آنجا که این شیخ نشین امارات متحده عربی در سال جاری میلادی حدود 31.3 میلیارد دلار از محل میزبانی از گردشگران بین المللی درآمد کسب کرده و با اختلاف چشمگیری نسبت به شهر دوم یعنی لندن که 19.8 میلیارد دلار درآمد داشته، در رتبه اول قرار گرفته است.

1