21 ژوئن 2024 - 02:19

پیام رئیس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری

26 سپتامبر 2016 - 16:50 dsfr.ir/yq1px

پیام رئیس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری
مشرق نیوز
رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری

دکتر روحانی در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری گفت که یکی از راه های رسیدن به توسعه، صنعت گردشگری است.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: اساس توسعه متوازن و جامع به عنوان هدفی مهم برای ملت ایران حداقل از زمان مشروطه تا امروز بوده است.

وی افزود: اینکه چگونه می توانیم به این نقطه دست یابیم تا رفاه مردم و استقلال کشور و خود اتکایی در محصولات مهم بیشتر شود و زندگی مردم توام با تعالی مادی و معنوی باشد و همچنین جایگاه ایران در منطقه و جهان در جایگاهی مطلوب و در شان ملت ایران قرار گیرد بی تردید یکی از راه های توسعه صنعت گردشگری است.

رئیس جمهور تاکید کرد: صنعت گردشگری با توجه به ابعاد مختلف و فراوانی که دارد می تواند یکی از راه های مهم و نزدیک به منظور اشتغالزایی برای جوانان شود.

روحانی گفت: امروز یکی از اهداف مهم برای ما ایجاد اشتغال توسعه فناوری و جذب سرمایه است. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سیاست خارجی دولت و نحوه ارتباطش با کشورهای مختلف به عنوان یکی از پایه های اساسی برای جذب گردشگر محسوب می شود. براین اساس اگر شرایط سیاسی ما در جهان شرایط نامطلوبی باشد، اگر از لحاظ سیاست خارجی ما نتوانیم بر توطئه ایران هراسی موفق شویم و این توطئه را بشکنیم که در این رابطه یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که توانسته با ایران هراسی به خوبی مقابله کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز چهره ایران با چند سال گذشته به طور کلی متفاوت است، یکی از آثار مهم برجام، مبارزه با پدیده ایران هراسی بوده است، در برجام به دنیا ثابت کردیم که آنچه که راجع به ترس از ایران، ترس از فناوری های صلح آمیز ایران، ترس از قدرت دفاعی ایران در دنیا برخی آن را در تبلیغات خودشان مطرح می کنند بی اساس است.

وی ادامه داد: اینکه ما موفق شدیم ابعاد احتمالی نظامی (PMD) را در موضوع هسته ای نشان دهیم، واهی و بی اساس است، و بعد از 12 سال با هزاران بازرسی سرزده در ایران آژانس بین المللی اتمی اذعان و اعتراف کرد که فعالیت هسته ای ایران صلح آمیز بوده و پرونده ابعاد احتمالی نظامی یعنی PMD را به طور کامل بست و گفت دیگر از این پس توجه ما به آینده برنامه هسته ای ایران است نه گذشته آن، که این سخن به معنای پایان یکی از ابعاد مهم تبلیغاتی و سیاسی ایران هراسی در دنیا بود.

روحانی بیان کرد: شرایط امروز شرایطی است که حتی دولت هایی که در گذشته مردم خود را تشویق کردند که به ایران سفر نکنند و از این کار ممانعت می کردند امروز یا آن ممانعت ها را برداشته اند و یا حتی توصیه می کنند که به ایران به عنوان یک کشور امن گردشگران سفر کنند.

وی تاکید کرد: ما برای امنیت مان سرمایه گذاری بزرگی کرده ایم، دولت یازدهم سرمایه گذاری عظیمی برای امنیت ایران کرده است و آیا نباید این سرمایه ثمر داشته باشد؟، ثمر این سرمایه بزرگ در امنیت جذب سرمایه و گردشگر است، این همه سرمایه گذاری های بزرگ به امنیت این کشور در این منطقه پرآشوب برای توسعه کشور است.

روحانی افزود: ما باید میوه توسعه را از این امنیت بچینیم ما باید میوه توسعه را از این امنیت بچینیم، ما تشکر می کنیم از همه مسئولان امنیتی و عزیزانی که در نیروهای امنیتی و نیروهای مسلح برای امنیت کشور تلاش کرده اند، اما همه باید حواسمان باشد که این درخت میوه دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: سایه این درخت تنها کافی نیست. سایه امنیت این درخت را ما امروز استفاده می کنیم اما باید از میوه توسعه این درخت هم استفاده و بهره برداری کنیم، امنیت در این کشور ایجاد شده که ما جذب گردشگر کنیم، همچنین برای اینکه به توسعه کشور بپردازیم، به حمدالله شرایط سیاسی در امروز بیش از گذشته برای جذب گردشگر آماده و فراهم است و قدم به قدم این سیاست را پیش خواهیم برد، سیاست تعامل سازنده به عنوان یکی از پایه های اساسی سیاست دولت یازدهم بوده و این را ادامه خواهد داد و البته بالاتر نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از سیاست های مهمش تعامل سازنده با جهان است.

وی خاطرنشان کرد: یک بخشی از سند چشم انداز 20 ساله تعامل سازنده با جهان است، و ما باید این سیاست کلی را با تمام توان و قدرت به خوبی اجرا و پیاده کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مسئله سومی که در صنعت گردشگری بسیار مهم و حائز اهمیت است موضوع اقتصاد است، گفت: گردشگر برای اینکه جذب یک کشور بشود اول محاسبه می کند که خرج او چقدر خواهد بود و هزینه هتل، حمل و نقل و مخارج دیگرش را محاسبه می کند که در این میان هر مقدار این مخارج کمتر باشد و گردشگر نیز با پول کمتری بتواند گردشگری خود را انجام دهد مطمئنا آن کشور از گردشگر و جاذبه بیشتری در این زمینه برخوردار خواهد بود.

وی افزود: از این مسئله مهم تر آنکه آینده یک کشور باید روشن باشد چراکه اگر یک کشور هر روز با تورم روبرو باشد و آن فرد نداند که برای 6 ماه بعد یا یک سال بعد می خواهد برای سفر به آن کشور برنامه ریزی کند که براین اساس تورم آن کشور چقدر افزایش می یابد. روحانی تصریح کرد: به هر حال این مسائل در برنامه ریزی و بسیار حائز اهمیت است، اخیرا به یک کشوری رفتیم که دیدیم تورمش در طول یک سال و نیم 600 درصد افزایش یافته است، اگر یک کشوری روز به روز تورمش بالا رود و دو رقمی و سه رقمی شود مطمئنا گردشگر نمی تواند درست و صحیح برنامه ریزی کند، خوشبختانه یکی از سیاست های اصولی اقتصادی دولت یازدهم از روز اول کاهش رشد تورم بوده است و قدم به قدم کاهش پیدا کرده و از تورم سالانه بیش از 40 درصد به 8.8 درصد رسیده ایم که براساس بانک مرکزی الان تورم 8.8 درصد و براساس آمار مرکز آمار هم اکنون 8.4 درصد است.

روحانی افزود: همچنین تورم نقطه به نقطه ما از 45 درصد به حدود 7 درصد رسیده ایم بنابراین مسیر فعلی نیز مسیر کاهنده است، البته قصد ما این بود که در سال 96 به تورم تک رقمی برسیم اما خوشبختانه در سال 95 به این مهم دست یافتیم. اکنون اصل برای ما حفظ تورم تک رقمی است. البته منظور ما این است که تورم هرچقدر که امکانش است پایین تر بیاید، هنگامی که گردشگر به ایران نگاه می کند دغدغه راجع به تورم ندارد و می داند یک تورم تک رقمی پیش روی اوست که می تواند درست برنامه ریزی کند.

رئیس جمهور ادامه داد: در کنار همه این مسائل نیز صنعت گردشگری باید خود را آماده کند که زیرساخت هایی که نیاز است از فضای مجازی تا اینترنت گرفته که یک پایه اصلی در مسئله گردشگری به شمار می رود که در این رابطه تلاش ما این است که شبکه اطلاع ملی را آنقدر توسعه دهیم و پهنای باند را آنقدر افزایش دهیم که در مسئله اینترنت سراسر ایران حتی روستاهای ما بتوانند از این نعمت به خوبی استفاه کنند، همچنین در کنار آن مسئله بانک نیز مهم است، حل و فصل مسائل بانکی و ارتباط بانکی یکی از پیش نیازها در صنعت گردشگری است و الحمدالله در این زمینه قدم و قدم پیش می رویم. گرچه همه این مسائل به حل و فصل نهایی نرسیده اما قدم های بسیار خوبی در مسئله بانک و روابط بانکی با جهان برداشته شده است.

روحانی ادامه داد: تقریبا یکی از بحث های مذاکراتی ما با همه رهبران دنیا برای تسهیلات بیشتر در امور مالی، بانکی و اعتباری و سرمایه گذاری بوده است، اکنون به نقطه ای رسیده ایم که ما هنگامی که با رهبران دنیا ملاقات می کنیم آنها پیشاپیش می گویند که ما می دانیم برنامه شما برنامه تجاری نیست. شما سرمایه، فناوری و اشتغال می خواهید و ما این را می فهمیم و این مسئله را خود آنها مطرح می کنند و البته در مسئله گردشگری یکی از نیازهایی که داریم زیرساخت ها باید آماده شود از جمله راه آهن، راه ها، هواپیمایی و ... همه تلاش ما این است که قدم هایی برداریم برای نوسازی ناوگان هوایی کشور که اگر یک گردشگری می آید بتواند از مبدا تا مقصدش که تهران است با یک پرواز سفر کند و لازم نباشد به یک کشور همسایه ما برود و پس از آن به ایران بیاید و خود این مسئله مخارج گردشگر را کاهش می دهد و امنیت آن را افزایش می دهد.

رئیس جمهوری تصریح کرد: بنده از معاونت میراث فرهنگی و گردشگری تشکر می کنم که قدم های خوبی برداشتند، البته شما می دانید که ما از نظر دین مبین اسلام یک بخشی از گردشگری جزو واجبات ما است، گردشگری به معنای عام شامل گردشگری فرهنگی و زیارتی هم می شود، ما مسلمان ها یکی از وظایف مان در صورت استطاعت رفتن به خانه خدا و حرم اباعبدالله حسین و ... است. قرآن به ما می گوید که گاهی علم و دانش و فراگیری تنها در سایه سفر امکانپذیر است. موسی هم خواست علم و دانش را یاد بگیرد خداوند به او گفت باید به سفر بروی بنابراین گردشگری یکی از اصل لازم در زندگی ماست.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در طول سه سال گذشته ما پیشرفت خوبی در امر گردشگری و جذب گردشگران خارجی در ایران داشتیم، ما از 4 میلیون و 70 گردشگر خارجی به 5 میلیون و 200 هزار گردشگر خارجی در سال 94 رسیده ایم که حدود 10 درصد رشد سالانه را نشان می دهد و این رشد قابل قبول است البته برای کشور ما این رشد کم است بلکه ما باید یک رشد سریع تری داشته باشیم. امسال الحمدالله انواع جاذبه های گردشگری از جمله تاریخی در کشور وجود دارد.

1