26 می 2020 - 21:46
اذعان شهردار منطقه 22 در شورای شهر:

قطع 1700 اصله درخت در پارک جنگلی چیتگر توسط شهرداری

14 سپتامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/d17b9

قطع 1700 اصله درخت در پارک جنگلی چیتگر توسط شهرداری
باشگاه خبرنگاران جوان
قطع درختان پارک جنگلی چیتگر

حواشی جنجالی قطع هزار و 700 اصله درخت در پارک جنگلی چیتگر، سرانجام پس از کش و قوس های فراوان میان «شهرداری منطقه 22» و «آبفای استان تهران» به صحن غیر علنی شورای شهر تهران کشیده شد.

حواشی جنجالی قطع هزار و 700 اصله درخت در پارک جنگلی چیتگر، سرانجام پس از کش و قوس های فراوان میان «شهرداری منطقه 22» و «آبفای استان تهران» به صحن غیر علنی شورای شهر تهران کشیده شد تا عبدالحسین مختاباد به عنوان یک عضو شورا، شهردار منطقه 22 را در برابر این سؤال قرار دهد که با چه مجوز و توجیهی اقدام به قطع درختان تنومند این پارک جنگلی کرده است؟! اما بهادر مولایی، شهردار منطقه در پاسخ به این سؤال، با طرح گلایه از سازمان های دیگر، یک سؤال دیگر مطرح کرد. سؤالی که البته این روزها مکرر از زبان مسئولان شهرداری شنیده می شود!

او رو به «بهشت نشین ها» پرسید: «سازمان آب با چه مجوزی به واسطه عدم پرداخت حق آب، آب چیتگر را قطع می کند، آیا کسی این سؤال را از سازمان آب پرسیده؟ آیا تنها شهرداری باید پاسخگوی خدمت رسانی به مردم باشد؟»

عبدالحسین مختاباد در جلسه غیرعلنی شورای شهر، با بیان اینکه قطع چند هزار اصله درخت در بوستان چند هکتاری چیتگر با چه مجوزی انجام گرفته، در حالی که قطع یک اصله درخت از سوی شهروندان را مجاز نمی دانیم، گفت: شهرداری منطقه 22 چند هزار اصله درخت را به بهانه خشک شدگی قطع کرده است. تذکر من این است که این عمل با چه توجیهی قابل پذیرش است. آنهم وقتی ما قطع یک یا دو اصله درخت از سوی شهروندان را جریمه می کنیم یا به آنان پایان کار نمی دهیم. ما چندین بار تذکرات مختلفی در موارد مختلف خطاب به شهرداری منطقه 22 ابراز داشتیم اما گویا این تذکرات نادیده گرفته می شوند.

در ادامه شهردار منطقه 22 که در جلسه حضور پیدا کرده بود هم به ارائه گزارش در این زمینه پرداخت. او به سؤال مختاباد، اینطور واکنش نشان داد: «بوستان چیتگر از سال 86 بر اساس مدارک و مستندات موجود به واسطه سرمای بی سابقه آن سال دچار سرمازدگی شد که این امر موجب خشک شدن برخی درختان این بوستان شد. بنابراین با توجه به اینکه این درختان قدمت مشخصی داشته و فضای بصری بوستان 980 هکتاری چیتگر را تحت الشعاع قرار داده بودند با استفاده از نظر کارشناسان نسبت به قطع 1700 اصله درخت اقدام کردیم.»

وی اضافه کرد: این در حالی است که ما اقدامات مؤثری در حفظ و نگاهداشت درختان این بوستان انجام دادیم و چه بسا چندین برابر این تعداد درختان را احیا کردیم، اما آن تعداد که قطع شد قابل احیا نبود. این در حالی است که شهرداری میلیاردها تومان از سازمان آب به واسطه حفاری هایی که انجام داده یا از سازمان برق به واسطه روشنایی هایی که وظیفه آنها بوده و شهرداری انجام داده، طلبکار است. ما اقدامات بسیاری برای حفظ، نگاهداشت و احیای درختان انجام می دهیم، اما وقتی آب مجموعه را قطع می کنند، کاری از دست ما بر نمی آید.

در ادامه مختاباد با غیرقابل پذیرش خواندن سخنان شهردار منطقه گفت: توضیحات شهردار به نظر من قابل پذیرش نیست؛ چرا که خودشان عنوان کردند درختان دچار سرمازدگی شده اند. بنابراین قطع آب و موارد این چنینی نمی تواند دخیل باشد.

سخنان شهردار منطقه 22، در حالی به نقش تعیین کننده سازمان آبفای تهران در خشک شدن درختان پارک جنگلی چیتگر به علت قطعی آب از سوی این سازمان اشاره دارد که عزیز عالی نژاد، مدیر عامل شرکت تأمین و تصفیه آب و فاضلاب استان تهران با تکذیب این ادعا گفت: «با توجه به قرارداد منعقد شده در سال 1347 تأمین آب پارک جنگلی چیتگر بر عهده آب و فاضلاب استان تهران است و ما تا به امروز بر اساس همین قرارداد به صورت مستمر این وظیفه را انجام داده ایم. از خطوط انتقال آب سد کرج به تهران انشعاب هایی برای آب رسانی به پارک چیتگر صورت گرفته است. چیزی حدود 200 لیتر بر ثانیه به این پارک آب رسانی می کنیم. یعنی در طول ماه نزدیک به نیم میلیون متر مکعب آب.»

او افزود: «این کار تاکنون به صورت مستمر انجام شده است و در سال جدید حتی ثانیه ای آب را قطع نکردیم. با وجود بدهی 7 میلیارد تومانی شهرداری، ما زیاد سختگیری نکردیم، در حالی که این حق را داریم که با مشترکان بدهکار برخورد کنیم؛ اما به دلیل اینکه عموم مردم از این پارک استفاده می کنند و به دلیل لطمه نزدن به محیط زیست آب این پارک را قطع نکردیم.»

عالی نژاد همچنین تأکید کرد: «ما شدیدا این دلیل را که درختان پارک جنگلی چیتگر به دلیل نرسیدن آب قطع شده اند تکذیب می کنیم. ضمن اینکه شهرداری هنوز هم متأسفانه در خیلی از مناطق درختان را به روش غرق آبی آبیاری می کند در حالی که تهران منطقه نسبتا خشک و کم بارانی است. بارندگی ها در شهر تهران حدود 150 میلی متر در سال است. این روش آبیاری قدیمی باید اصلاح شود و روش هایی مثل آبیاری قطره ای جایگزین آن شود.»

در جلسه دیروز همچنین بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مقرر شد به مدت 28 سال منابع آبی برای آبیاری فضای سبز در منطقه 22 از طریق پساب فاضلاب تأمین شود.

اقبال شاکری، در این باره گفت: از آنجا که منطقه 22 فاقد زیرساخت های مناسب برای تأمین آب شرب و شبکه فاضلاب بوده و نیز به دلیل نوع خاک منطقه و ساخت و سازهای بلندمرتبه ای که در این محدوده صورت گرفته، مشکلات زیست محیطی عدیده ای پدیدار شده است. پر شدن چاه های فاضلاب و نیز عدم تأمین آب مورد نیاز برای فضای سبز این منطقه که با توجه به پهنه موجود یکی از ذخایر فضای سبز تهران به شمار می آید از جمله این مشکلات است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه ایران » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1