گزارش ایبنا از نشست «نقد کتاب های تالیفی دانشگاهی برای رشته های گردشگری»

تالیف کتاب آموزشی از مهم ترین چالش های گردشگری است

16 اوت 2016 - 19:00 dsfr.ir/nb1se

تالیف کتاب آموزشی از مهم ترین چالش های گردشگری است
دنیای سفر
دکتر شهرود امیرانتخابی، رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

در حالی که دولت به دنبال جایگزین اقتصاد گردشگری به جای اقتصاد وابسته به نفت است، خانواده ها چندان با رشته و شاخه های گردشگری آشنا نیستند.

"رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) یازدهمین نشست علمی و تخصصی از سلسله نشست های «چشم انداز صنعت گردشگری در ایران» با عنوان «نقد کتاب های تالیفی دانشگاهی برای رشته های گردشگری» عصر دوشنبه 25 مرداد با حضور عادل تقوی، رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، دکتر حمید عامریان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و فعال گردشگری و دکتر شهرود امیرانتخابی، رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تالار اجتماعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برگزار شد.

تالیف کتاب آموزشی از مهم ترین چالش های گردشگری است

دکتر شهرود امیرانتخابی، رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تالیف کتاب به ویژه از دو سال و نیم گذشته یکی از مهم ترین چالش های مباحث حوزه آموزش گردشگری است. توجه مسئولان کشور به مفوله گردشگری موجب رشد هتل سازی در کشور شده به طوری که طی سه سال گذشته 35 هتل راه اندازی شده است؛ در حالی از تامین زیرساخت های گردشگری بحث می شود که صحبتی از آموزش نیروی انسانی وجود ندارد؛ همچنین کتاب های مناسبی نیز برای آموزش این نیروی انسانی در بازار دانشگاهی موجود نیست.

وی با انتقاد از تدوین نامناسب سرفصل های درسی برای دانشجویان رشته گردشگری و رشته های مرتبط افزود: بیش تر سرفصل های این حوزه مناسب دانشجویان گردشگردی نیست؛ در حالی که این دسته از دانشجویان به کتاب های مهارت آموزی نیاز دارند، بیش تر منابع شامل مباحث نظری است. باید بین 50 تا 70 درصد کتاب های دانشگاهی این رشته به مباحث مهارت آموزی اختصاص داشته باشد. علم دانشجویان گردشگری با مشاهده افزایش پیدا می کند.

تدوین 50 سرفصل جدید در حوزه گردشگری

امیرانتخابی درباره فعالیت های موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تدوین سرفصل های جدید گفت: طی یکسال گذشته 50 سرفصل جدید در موسسه تدوین شده؛ اهداف دولت در حوزه گردشگری، نیازسنجی و ظرفیت های بازار کار در تدوین این سرفصل ها در نظر گرفته شده است.

ترجمه تنها راه کسب تجربه در حوزه گردشگری نیست

این فعال آموزشی در حوزه مباحث گردشگری اظهار کرد: حمایت چشم گیری برای تالیف کتاب با موضوعات مختلف گردشگری صورت نمی گیرد. بیش تر کتاب های این حوزه ترجمه است. معتقدیم که بهره گیری از تجارب دیگر کشورهای در حوزه گردشگری منحصر به ترجمه آثار آن ها نیست.

امیرانتخابی ادامه داد: برای تقویت جریان تالیف کتاب با موضوع گردشگری موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فراخوانی را منتشر کرد. براین اساس از همه استادان مولف دعوت شد تا برای توسعه ادبیات گردشگری به تولید محتوا بپردازند البته مقوله مهارت آموزشی نیز در این فراخوان مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: انتشار فراخوان بازنگری و تدوین کتاب های دانشگاهی گردشگری نیز از دیگر برنامه های موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. تقویت پژوهش با هدف تولید محتوا بر میانی پژوهش نیز از دیگر برنامه های موسسه است.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به آشنایی اندک خانواده ها با رشته گردشگری گفت: در حالی که دولت به دنبال جایگزین اقتصاد گردشگری به جای اقتصاد وابسته به نفت است، خانواده ها چندان با رشته و شاخه های گردشگری آشنا نیستند.

تولید 38 عنوان کتاب گردشگری در یک واحد جهاد دانشگاهی

تقوی نیز با اشاره به توجه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در نشر آثار حوزه گردشگردی ذیل فعالیت های تبلیغی و ترویجی ادامه داد: سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی از زمان تاسیس در سال 1359 بیش از 6 هزار عنوان کتاب در حوزه های مختلف اعم از ترجمه، تالیف، چاپ نخست و تجدید چاپ منتشر کرده است. در سال 94 نیز 475 عنوان کتاب از سوی انتشارات مرکز و نمایندگی های سراسر کشور به بازار نشر دانشگاهی عرضه شده است. واحد مشهد جهاد دانشگاهی در طول پنج سال گذشته 38 عنوان کتاب تخصصی در حوزه گردشگری منتشر کرده است.

وی افزود: 27 عنوان از مجموع آثار منتشر شده در سال 94 در حوزه گردشگری و گرایش های مرتبط است. برخلاف تصور مخاطبان غیرمتخصص کتاب های گردشگری به کالای لوکس شامل سفرنامه یا تصاویر مختصر نمی شود. بر اساس آمار مراجع ذی صلاح بین 10 تا 15 سال گذشته 100 تا 120 عنوان کتاب با موضوع گردشگری منتشر شده است. علاوه بر «مهکامه» به عنوان تنها ناشر تخصصی حوزه گردشگری، سازمان مطالعه و تدوین کتاب دانشگاهی علوم انسانی (سمت) و سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی نیز به عنوان بزرگ ترین ناشران دانشگاهی در این عرصه فعالیت می کنند. ناشر تخصصی صِرف با توجه به گستردگی گردشگری وجود ندارد.

تقوی با اشاره به رویکرد دانشگاه علم و فرهنگ در توسعه مبانی علمی گردشگری ادامه داد: بیش تر کتاب های حوزه گردشگری ترجمه و البته به قلم متخصصان نیز برگردان نشده است. علاوه براین کتاب های تالیفی نیز با شاخصه های تالیف فاصله دارند و به عبارت دیگر بیشتر گرد آوری هستند.

رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی درباره لزوم توجه ناشران دانشگاهی به ظرفیت تولید کتاب گردشگری برای بهبود وضعیت اقتصاد نشر اظهار کرد: با توجه به پیش بینی کارشناسان حوزه گردشگری مبنی بر وقوع انقلاب گردشگری در کشور ناشران می توانند از این فرصت برای بهبود وضعیت اقتصاد نشر بهره برداری کنند. نیازسنجی، بومی سازی و انتخاب صحیح در حوزه نشر گردشگری زمینه ساز بهبود اقتصاد نشر است.

وجود ناهماهنگی بین نیاز دانشجو و سرفصل های رشته گردشگری

تقوی با اشاره به ناهماهنگی بین تولید کتاب های گردشگری با سرفصل های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: کتاب های حوزه گردشگری متناسب با سرفصل های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تولید نمی شوند. وجود این ناهماهنگی موجب سوء استفاده برخی مدرسان دانشگاه شده است. انتشارات جهاد دانشگاهی همانند برخی از ادوار جشنواره کتاب و پایان نامه سال دانشجویی آمادگی خود را برای تقویت پایه های نشر گردشگری اعلام می کند.

وجود ضعف مباحث نظری در آموزش مباحث گردشگری

حمید عامریان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و فعال گردشگری با تاکید بر لزوم توجه به مباحث نظری در تولید کتاب های حوزه گردشگری ادامه داد: در آموزش گردشگری در حوزه مباحث نظری، دچار ضعف هستیم. برای تولید کتاب با موضوع گردشگری به هیچ وجه مخاطب شناسی صورت نگرفته است و همچنان در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره لزوم توجه به کتاب درسی برای دانشجویان رشته گردشگری وحدت نظری وجود ندارد؛ به عبارت دیگر نه باوری است و نه اعتقاد!

دیدگاه ها

  • محمدعلی آغنده 17 اوت 2016 - 00:57

    برای ارتقا وتوسعه علم گردشگری در ایران نیازمند درک و تعریف اصول ومبانی در علم گردشگری هستیم. اگر بتوانیم چهارچوب مطالعاتی گردشگری را مشخص کنیم یقینا مولفان ومحققان علاقه مندی خود را نسبت به مطالعه در شاخه های مختلف گردشگری نشان خواهند داد.این ابراز علاقه مندی ها ضمن ارتقا واعتلای دانش نوین گردشگری در کشور ما باعث خواهند شد تا افکار عمومی و بعضی گروه های مرجع تاثر گذار بر توسعه گردشگری دید مثبتی به گردشگری ونقش آن در توسعه کشور داشته باشند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1