28 سپتامبر 2023 - 15:14

ممنوعیت تورهای ترکیه برداشته نشده است

7 اوت 2016 - 10:00 dsfr.ir/a91pk

ممنوعیت تورهای ترکیه برداشته نشده است
turkeytravelplanner.ir
سواحل آنتالیا

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنان با پافشاری بر مواضع قبلی خود درباره ممنوعیت اجرای تورهای گردشگری در ترکیه، تاکید کرد: شرایط تغییر نکرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اواخر هفته گذشته وقتی محنت دوغان سرکنسول گر جمهوری ترکیه در مشهد اعلام کرد "ایران ممنوعیت سفر به ترکیه را برداشته و گروه های توریستی به ترکیه می فرستد"، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور به سرعت به این خبر واکنش نشان داد و گفت: ممنوعیت اعزام تورهای مسافرتی و گردشگری به ترکیه همچنان پابرجاست و هیچ مصوبه ای برای لغو این تصمیم نداریم.

«مجید آقابابایی» یادآور شد که هیأت وزیران نیز هیچ مصوبه ای درباره این موضوع نداشته و اصلا این موضوع نیاز به مصوبه هیأت دولت ندارد.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور گفت: با لغو ممنوعیت اعزام تورهای مسافرتی از اختیارات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که سیاست گذاری تورها را بر عهده دارد و طی تعامل با وزارت خارجه و بر اساس شرایط خاص کشور مقصد، تصمیمات لازم مانند محدود کردن و یا ممنوعیت اعزام گردشگران را اتخاذ می کند. این سازمان دستور قبلی خود به دفاتر گردشگری در خصوص خودداری از ثبت نام و اعزام تورهای گردشگری به کشور ترکیه را لغو نکرده و این ممنوعیت همچنان پابرجاست.

با این حال برقراری پروازهای برخی شرکت های هواپیمایی و متوقف نشدن فروش تور ترکیه در بعضی شرکت های خدمات مسافرتی ایران، تردیدهایی را درباره رفع ممنوعیت و محدودیت ها ایجاد کرده که «ولی تیموری»، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری صراحتا و موکدا گفت: شرایط و مواضع ما در قبال ترکیه همچنان تغییر نکرده است.

با آن که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بلافاصله پس از کودتای ترکیه، اعلام شرایط فوق العاده برای تورهای این مقصد کرد و اجرای تور به این مقصد را خلاف دانست، اما بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی بدون توجه به اطلاعیه ای که فقط در رسانه ها منتشر شد، با دست آویز قرار دادن این بهانه که دستور مکتوبی از این سازمان دریافت نکرده اند، به کار خود ادامه دادند و سازمان نیز هر بار اعلام کرد؛ اجرای تور به مقصد ترکیه ممنوع و خلاف است و بعضی از آژانس ها هم تورهای خود را بدون مانع فروختند و از مردمی که انصراف می دادند، برخلاف ضوابط موجود، خسارت گرفتند.

تا این که اواسط هفته گذشته اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران سرانجام با ابلاغ دستور کتبی این ممنوعیت به تشکل های صنفی، امتیاز یکی از دفاتر خدمات مسافرتی را به خاطر اجرای تور ترکیه، لغو کرد و از مردم خواست از سفر غیرضروری به این مقصد پرهیز کنند.

با این وجود چون سفر انفرادی به ترکیه ممنوع نیست، همچنان مشاهده می شود بسیاری از آژانس های مسافرتی با ترفندهایی مثل تک فروشی بلیت هواپیما، مسافران را راهی این کشور می کنند. از سوی دیگر برخی آژانس ها حتی زحمت حذف تبلیغات تورهای این مقصد را به خود نداده و در هنگام تماس با مسافر، صِرف پرسیدن چند سوال که ضرورت این سفر مشخص شود، مسافر را راهنمایی می کنند چگونه می تواند به این کشور سفری حتا از نوع تفریحی داشته باشد؛ به این شکل که آژانس می تواند بلیت هواپیما بخرد و مسافر خودش هتل را رزرو کند و یا آژانس بدون اینکه نرخ یک پکیج کامل سفر را ارائه دهد، خدمات مورد نیاز مشتری را بصورت جدا خارج از حالت تور تامین کند که در چنین مواردی گاه هزینه بیشتر از مبلغی که قبلا تبلیغ شده، تمام می شود.

در هر حال با وجود تاکیدها و اصرارهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر مواضع اش و همراهی وزارتخانه هایی چون خارجه و کشور با این دستور، اما به نظر می رسد به شکل مخفیانه اتفاقات دیگری در حال وقوع است.

دیدگاه ها

  • مینا 8 اوت 2016 - 15:27

    واقعا با این تصمیم دولت تکلیف هزاران خانوار بیکار شده چه تو ترکیه چه تو ایران چی میشه اخه چرا به فکر این همه هم وطن نیستین اینجا دارن به سختی زندگی را میگذرونن

1