21 فوریه 2024 - 14:43

پای گردشگران هم به قطب جنوب باز می شود

31 ژوئیه 2016 - 10:30 dsfr.ir/cj4v5

گردشگران در قطب جنوب

پیش از این تنها پژوهشگران و نظامیان برای تحقیق و جستجو به قطب جنوب سفر می کردند. اما با راه اندازی خطوط هوایی در آرژانتین به زودی سفرهایی با هدف گردشگری در این بخش ناآشنا از کره زمین انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان؛ گردشگران از ماه ژانویه سال 2018 می توانند از طریق آرژانتین به قطب جنوب سفر کنند. به گزارش روزنامه "لاناسیون" باند فرودگاه بزرگ ترین پایگاه هوایی در مارامبیوی آرژانتین قرار است برای امنیت بیشتر سفرهای هوایی به رادار و سیستم های الکترونیکی مجهز شود که چنانچه تغییراتی در شرایط آب و هوایی پیش آید و هواپیما نتواند بر زمین بنشیند پرواز لغو شود.

پروازها می بایست با هواپیماهای توربوپراپ شرکت دولتی LADE صورت گیرد و گردشگران موظف به رعایت دستورالعمل های امنیتی هستند. مارامبیو در 3 هزار و 330 کیلومتری جنوب بوئنوس آیرس واقع شده است.

به گفته والتر سبایوس معاون وزارت دفاع آرژانتین 10 درصد از فضای پایگاه هوایی مارامبیو در اختیار گردشگران قرار خواهد گرفت. در حال حاضر مارامبیو ظرفیت پذیرش 150 گردشگر را دارد. سایر پایگاه های آرژانتینی در قطب جنوب نیز می توانند تا جایی که به کارهای پژوهشی و علمی لطمه ای وارد نشود پذیرای گردشگران باشند.

به گفته سبایوس تمام اهداف مقرر در پروژه های حفاظت از محیط زیست باید در این برنامه گردشگری دنبال شوند.

هواپیماها یک یا دو بار در هفته از شهر اوشوآیا واقع در ایالت تیرا دل فوئگو پرواز کرده و پس از حدود یک ساعت و سی دقیقه در مارامبیو فرود می آیند. معاون وزارت دفاع می گوید برای گردشگران تفریحات روزانه و اقامت از 4 تا 7 روز برنامه ریزی شده است.

این نخستین خط هوایی است که پروازهای منظم به قطب جنوب ارائه می دهد. پایگاه مارامبیو واقع در جزیره سیمور، شمالی ترین بخش قاره سفید است. این پایگاه که در سال 1969 تاسیس شده پیش از این تنها به پروازهای نظامی اختصاص داشته است.

اولین سفر تفریحی به قطب جنوب در ژانویه 2008 با هواپیمای ایرباس A319 به پیست انجام گرفت. در سال 2012 حدود 35 هزار گردشگر به مناطق مختلف قطب جنوب سفر کردند و در سال 2013 گروه موسیقی متالیکا برای 150 تماشاگر کنسرتی تاریخی در قطب جنوب برگزار کردند که در آن برای حفظ محیط زیست از گوشی های هدفون برای شنیدن موسیقی استفاده شده بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1