شعار ملی برای روز جهانی جهانگردی طراحی کنید

19 ژوئیه 2016 - 12:30 dsfr.ir/gv8iw

شعار ملی برای روز جهانی جهانگردی طراحی کنید
رضا عزیزی
مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری

معاون گردشگری کشور، تجمیع ظرفیت های ملی به منظور بومی سازی شعار امسال سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) و پیوند آن به سیاست ها و رویدادهای صنعت گردشگری کشور همچون برگزاری هر چه با شکوه تر آیین گرامیداشت روز جهانی گردشگری را الزامی دانست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مرتضی رحمانی موحد در نشست هم اندیشی ستاد گرامیداشت روز جهانی گردشگری که با حضور جمعی از مسؤولان نهادهای مختلف، رؤسای تشکل ها، انجمن ها، اساتید و فعالان حوزه گردشگری در محل معاونت گردشگری برگزار شد، گفت: در نظر داریم منطبق با رویکرد شعار جهانی امسال سازمان جهانی جهانگردی با عنوان «گردشگری برای همه ترویج دسترسی جهانی» از همفکری و همسویی تمام دستگاه های مرتبط، صاحبنظران امر و نیز فعالان بخش خصوصی در قالب تجمیع ظرفیت های ملی به منظور تعیین تدابیر و برنامه ریزی های لازم برای خَلق شعار ملی گردشگری و به کارگیری آن در سیاست های اجرایی و رویدادهای پیش رو همچون مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری بهره مند شویم.

وی با بیان این که از ابتدای دولت تدبیر و امید، نگاه به توسعه صنعت گردشگری، فرابخشی و درون خانواده ای بوده است، افزود: همواره تدابیر و اقدامات اجرایی این حوزه معطوف به مشارکت، حضور، تلاش و همبستگی همه دستگاه ها و فعالان بخش خصوصی مرتبط با آن بوده است، لذا تداوم این سیاست و تبلور آن در فعالیت ها و رویدادهای پیش رو همچون بومی سازی شعار سازمان جهانی جهانگردی و نیز مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری قابل انتظار است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شعار ملی پیشنهادی را دارای چهار صفت شاخص دانست و بیان کرد: نیاز است شعار منتخب که با همفکری فرابخشی خلق می شود، از شعار جهانی تبعیت کند، پوشش دهنده همه خانواده و فعالان گردشگری باشد، مؤکد بر نگاه فرابخشی عمل کند و نیز معرف کامل برش ملی شعار جهانی به شمار آید.

وی اضافه کرد: نیاز است برای شکل گیری وجه عملیاتی شعار، بسته های پیشنهادی و اجرایی همراه آن باشد تا مسیر دسترسی به آن فراهم شود.

«رحمانی موحد» درباره ی روند بومی سازی شعار گردشگری ادامه داد: فعال بودن نیروهای تاثیرگذار بر شعار اهمیت بسزایی دارد، بنابراین عبارات شعاری که انتخاب خواهد شد باید متناسب با جامعه ی هدف و نیز نهادها و فعالانی که با آن درگیر هستند گزینش شود، چرا که اگر آن ها فعالیت ذاتی خودشان را منعکس نکنند نمی توان انتظاری از شعار مورد نظر داشت.

او با تاکید بر این که رویکرد و هدف سازمان جهانی جهانگردید ر زمینه انتخاب شعار سال گردشگری، نهادینه کردن مفاهیم موجود در پس عبارات منتخب شده است، نه عبور موقتی از رویدادها، اظهار کرد: در انتخاب شعار پیشین صنعت گردشگری کشور با عنوان «دوست گردشگر، دوست فردا» نگاه ما بر این بود تا ضمن اشاعه فرهنگ حمایت از نسل های آتی و حفظ منابع موجود، تمام فعالیت های گردشگری و مسائل پیش رو را با این موضوع همسو کنیم.

معاون گردشگری با بیان این که شعار جهانی با نگاه بین المللی بدون تمرکز بر کشوری خاص در نظر گرفته شده و تعریفی عام دارد، یادآور شد: شعار »گردشگری برای همه ترویج دسترسی جهانی» بر مفاهیمی همچون گردشگری همگانی با وجود ناتوانی به دلیل محدودیت های جغرافیایی، اقتصادی، نقص جسمی و غیره دلالت دارد که فرد را از درک و امکان بازدید حضوری از جاذبه های گردشگری و هیجانات سفر باز می دارد، بنابراین می توان از این منظر به شکوفایی های جدید در عرصه هایی مانند گردشگری مجازی دست یافت تا با فراهم آوردن زیرساخت ها و امکانات مورد نیاز زمینه معرفی روستایی دور دست و یا جاذبه های شناخته شده کشور را برای افرادی که توانایی حضور به آن منطقه و امکان سفر ندارند، فراهم کرد.

وی همچنین پیشنهاد کرد؛ به منظور شکوفایی مفاهیم پنهان شده در شعار سازمان جهانی جهانگردی شامل محدودیت ها و ناتوانی های جسمانی می توان با مشارکت فرابخشی امکان توزیع اقلام تبلیغاتی میان جامعه هدف با معلولیت های مختلف و نیز تامین زیرساخت های مورد نیاز در تاسیسات گردشگری و نیز سیستم حمل و نقل و غیره را فراهم آورد.

بر اساس تصمیم مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری ملل متحد 27 سپتامبر هر سال مصادف با سالروز تصویب اساسنامه سازمان جهانی گردشگری به عنوان «روز جهانی گردشگری» تعیین شده است و هر سال به مناسبت گرامیداشت این روز برنامه ها و رویدادهای مناسبی توسط کشورهای عضو سازمان جهانی جهانگردی گردشگری، همچون ایران، منطبق با شعار سال آن برگزار می شود.

همراهان فرابخشی معاونت گردشگری نیز تا 15 مردادماه امسال فرصت دارند تا با ارائه شعارهای پیشنهادی در کنار بسته های عملیاتی و اجرایی خود در شکل گیری جریان عمومی و همگانی تحقق شعار ملی گردشگری کشور و نیز برگزاری هر چه با شکوه تر مراسم روز جهانی گردشگری مؤثر عمل کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1