هویت تاریخی مشهد در حال فرو ریختن است

29 می 2016 - 14:40 dsfr.ir/i71pe

هویت تاریخی مشهد در حال فرو ریختن است
ایسنا
بافت تاریخی مشهد

مشاور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: بزرگ ترین فاجعه اجتماعی چندین سال آینده ایران در مشهد رخ می دهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «جواد عرفانیان جم» در جلسه هم اندیشی وضعیت بافت پیرامون حرم مطهر رضوی و نیز آثار فرهنگی، مذهبی و هویتی که در محل پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن برگزار شد، اظهار کرد: بیشترین حجم ناهنجاری ها در سال های آینده در مشهد و در اطراف حرم امام رضا (ع)، یکی از مقدس ترین مکان ها برای شیعیان اتفاق خواهد افتاد. حتی می توان گفت که بیش از 70 درصد از ظرفیت بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی که به صورت هتل دیده می شود، در آینده بدون استفاده خواهد بود؛ چرا که ناامن است.

وی ادامه داد: شهرداری در طرح جامع و تفصیلی که برای اطراف حرم مطهر رضوی تنظیم کرده، از نظریات چند تاریخ دان، جامعه شناس و روان شناس بهره برده و چگونه پیش بینی پیامدهای اجتماعی 30 سالهی بافت آینده پیرامون حرم رضوی را در نظر گرفته است؟

عرفانیان تصریح کرد: می توان در اینجا به تهاجم فرهنگی که مربوط به خارج از ایران نیست، اشاره کرد که توسط ایرانیان، مسلمانان ایرانی و در مشهد شکل گرفته است.

مشاور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حضرت رضا (ع) زمانی که در مشهد حضور پیدا کردند به این شهر پناه آوردند و مردمان آن روزگار از آن حضرت محافظت کردند، خاطرنشان کرد: اما براساس کدام برنامه ریزی، کسانی که قرن ها پیش از ایشان مراقبت کردند و به نسل ما تحویل داده شدند، به تخریب خانه هایشان پرداختیم و به جای آن، برج ساختیم؟

وی عنوان کرد: در این بین، شورای شهر و شهرداری بایستی تحلیل خود را نسبت به این موضوع اعلام کنند و در دنیا مدل اتفاقی که در یک شهر مذهبی رخ داده است را نشان دهند.

عرفانیان با اشاره عواملی که باعث شد برج هایی بلندتر از گنبد حرم امام رضا (ع) ساخته شوند، تصریح کرد: در حال حاضر می توان گذشته خود را به وسیله چه عواملی نشان دهیم؟ زمانی که در رابطه با هویت صحبت به میان می آید، این هویت عینا همان چیزی است که در حال وقوع است، در حالیکه هویت بازتاب اجتماعی همان زمان را شامل می شود.

وی اضافه کرد: زمانی که در این بافت تاریخی حضور پیدا می کنیم، بایستی تشخیص داد که برای چه دوره زمانی بوده و در آن دوره، چه اتفاقات اجتماعی، سیاسی و جمعیتی رخ داده است، در حال حاضر تنها فقط هویت است که در حال فروختن آن نیز هستیم.

وی اظهار کرد: مجریان شهری بایستی به این سوال پاسخ دهند که مدل فرهنگی شان برای آینده مشهد چه بوده و قرار است مشهد در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام چگونه به جهانیان معرفی شود.

عرفانیان با اعتقاد بر اینکه در حال حاضر تخریب بافت پیرامون حرم مطهر بایستی توقف و بازنگری لازم پیگیری شود عنوان کرد: به عنوان مثال، مهمترین لکه تاریخی مشهد که میدان شهدا بوده حذف و سالن شورای شهر جایگزین آن شد، ساختمان بتنی و بدقواره ای که در هر نقطه دیگر این شهر می توانست احداث شود.

مشاور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: این موضوعات را باید مدیرانی که در این خصوص تصمیم گیرنده هستند، پاسخگو باشند؛ چرا که به عنوان مثال شهرداری متولی این شهر است.

وی با بیان اینکه شهرداری فعالیت یک مشاور املاک در مقیاس شهری را انجام می دهد گفت: این موضوعات به معماری و شهرسازی مربوط نبوده، بلکه به فرهنگ و مردم مربوط است، چرا که امام رضا(ع) تنها متعلق به عده ای خاص نبوده، بلکه برای همه مردم ایران است؛ بنابراین، چگونه این گونه تصمیمات گرفته شده و به تصویب می رسد.

عرفانیان توسعه را امری گام به گام دانست و با اعتقاد به اینکه این مدل شهری را به عنوان یک امر فنی و شهرسازی نمی توانیم به هیچ کجای دنیا صادر نماییم تصریح کرد: چرا که مشخص نیست از کجا الگو گرفتیم اما شاید ممکن است در کشورهای کمونیستی این نوع مدل شهری انجام گیرد؛ با توجه به این موضوع که حتی می توان شهر مشهد را یک شهر تجاری نیز دانست.

مشاور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بحث این نیست که بافت پیرامون حرم مطهر رضوی باید عینا همانند گذشته حفظ شود، عنوان کرد: اما یک بافت مانند بدن انسان زنده است که تمامی اجزای آن با یکدیگر مرتبط است، اگر قسمتی از بافت دچار آسیب شد، به جای از بین بردن باقی بافت باید قسمت آسیب دیده را ترمیم کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1