معرفی آثار «پرویز کلانتری» در کاخ نیاوران

24 می 2016 - 19:20 dsfr.ir/cj5pe

معرفی آثار «پرویز کلانتری» در کاخ نیاوران
آثار پرویز كلانتری در کاخ نیاوران
روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

به مناسبت درگذشت هنرمند برجسته معاصر ایران پرویز کلانتری، آثار موجود هنرمند در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران معرفی می شود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، تعداد 3 اثر از این هنرمند در این مجموعه نگهداری می شود.

بر اساس این گزارش تعداد 2 تابلو با عنوان بام بازار کاشان در موزه جهان نما و یک تابلو از سری آثار کاهگلی هنرمند با موضوع خانه های کاه گلی و تکنیک مواد و رنگ روغن روی کاهگل بر روی بستر چوب در کاخ اختصاصی نیاوران نگهداری می شود.

گفتنی است یکی از تابلوهای بام بازار کاشان در زمان حاضر در موزه جهان نما در معرض دید قرار دارد و 2 اثر دیگر این هنرمند در مخازن مجموعه نگهداری می شوند.

پرویز كلانتری از هنرمندان برجسته معاصر ایران، در اول فروردین سال 1310 در تهران متولد شد. تحصیلات خود را در رشته هنر تا گرفتن مدرک لیسانس نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران (1330-1338) ادامه داد. این هنرمند فرهیخته، بیش از 35 نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران و کشورهای مختلف در کارنامه هنری خود دارد. از فعالیت های شاخص این هنرمند می توان به تصویرگری كتاب های درسی و كتاب های داستان كودكان، تالیف مقالاتی پیرامون هنر و هنرمندان و کتاب هایی با موضوعات نقوش دست بافته های عشایر، سقاخانه و غیره اشاره کرد.

وی در کنار فعالیت های گرافیکی به تدریج به نقاشی فضاهای انتزاعی و با حال و هوایی آبستره اكسپرسیونیست پرداخت. استفاده از رنگ های صنعتی و نسبتاً حجیم، تأكید روی بافت و كنتراست حاصل از ماتی زمینه و براقی رنگ های متن، ویژگی كارهای این دوره او می باشد.

كلانتری آثار كاهگل خود را از اوایل سال های پنجاه آغاز كرد. در زمان تدریس در دانشکده معماری و زمانی که دانشجویان را برای طراحی از معماری و بناها به شهرهای یزد، كاشان، بم وغیره می برد، به تدریج با حضور در چنین فضاهایی میل و علاقه به نقاشی از بناهای معماری در او برانگیخته شد.

در سال های اخیر این هنرمند به استفاده مستقیم از اشیایی نظیر ساعت، ویلون، تلویزیون و به صورت كلاژ یا گٍل اندود كردن آن ها رو آورد. تابلویی از این هنرمند با عنوان «شهر ایرانی از نگاه نقاش ایرانی» زینت بخش دیوارهای سازمان ملل است؛ همچنین اثر دیگری از او به صورت تمبر از سوی یونسکو منتشر شده. از ماندگارترین تصاویر کتاب های درسی که توسط این نقاش اجرا شده تصویر درس «حسنک کجایی» می باشد.

پرویز کلانتری در پی عارضه مغزی و قلبی که در سال 1393 برایش اتفاق افتاد و ضعف بدنی، در نهایت شامگاه 31 اردیبهشت ماه 1395 درگذشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1