رازهای نگفته ابرماراتن کویری ایران

30 آوریل 2016 - 17:10 dsfr.ir/bm6eo

رازهای نگفته ابرماراتن کویری ایران
ایسنا
ماراتن کویری ایران

ابرماراتن کویری ایران درحالی دو روز دیگر در گرم‌ترین نقطه زمین آغاز می‌شود که قرار است سریع‌ ترین دوندگان ماراتن‌ های جهانی در آن حضور داشته باشند.

به گزارش ایسنا، اولتراماراتن با عنوان «راه ابریشم ایران» قرار است از دوم تا نهم ماه می برابر با 13 تا 20 اردیبهشت ماه در کویر لوت و حاشیه شهداد در استان کرمان با حضور دوندگانی از 10 کشور جهان برگزار شود.

تعداد دوندگان اولتراماراتن محدود است، 43 دونده از کشورهای ایران، ایتالیا، کانادا، انگلستان، آلمان، اتریش، نروژ، مراکش، هند و لبنان در این رویداد جهانی حضور یافته‌ اند که شرکت کنندگان خارجی اواخر هفته گذشته وارد کرمان شدند و برنامه خود را از روز دوشنبه، دوم اردیبهشت ماه آغاز خواهند کرد.

طبق جدول، بیشترین شرکت‌کنندگان در این ابرماراتن از ایران هستند و نمایندگان انگلیس و کانادا نیز خانم هستند. در این ماراتن پنج دونده خانم از کشورهای ایران، ایتالیا، کانادا و انگلستان حضور دارند.

افشین عزیزی، مجری ایرانی این ماراتن از حضور «محمد انسال» و «رشید المرابیتی» قهرمانان چندین دوره جهان و سریع‌ ترین دوندگان ابرماراتن‌های جهان در اولترا ماراتن راه ابریشم خبر داد و به حضور یک دونده نابینا از کشور ایتالیا در این مسابقه نیز اشاره کرد و گفت: این دونده به همراه سایر دوندگان، مسیر 250 کیلومتری را خواهد دوید.

به گفته او، دوندگان در این مدت به رقابتی خواهند پرداخت که هیچ جایزه مادی برای آنها ندارد و تنها سبب ساخت و استحکام توانایی روحی و ابعاد انسانی آنها و به همراه بردن یادگاری از ایران خواهد شد.

اولتراماراتن قوانین خاصی دارد؛ هیچ نوع تکنولوژی همراه شرکت‌ کنندگان نباید باشد، لازم نیست آنها حتما حرفه باشند، فقط باید بتوانند یک کوله‌ پشتی پنج، شش کیلویی را به‌ مدت یک هفته با خود حمل کنند، با آن راه بروند، بدوند و زندگی کنند. در طول مسیر ذره‌ ای به مواد غذایی که از ابتدا همراه آورده‌ اند اضافه نخواهد شد، فقط استفاده از آب به هر میزان، آزاد است.

ابر ماراتن کویری ایران در دو سطح پیشرفته و سبک در دو مسافت 250 و 150 کیلومتر برگزار می‌ شود که هر کدام در شش مرحله طی خواهد شد. ماراتن از ساعت 8:30 صبح هر روز آغاز و در ساعت 15 تمام می‌ شود. دوندگانی که 250 کیلومتر را طی خواهند کرد در هر مرحله مسافتی بین 35 تا 40 کیلومتر را می‌ دوند. طولانی‌ ترین مسیر آنها 70 کیلومتر در روز خواهد بود. در بخش سبک‌تر، روزانه 20 تا 30 کیلومتر طی خواهد شد که طولانی‌ترین مسافت این بخش 40 کیلومتر خواهد بود.

نمایندگانی از شبکه‌های تلویزیونی «رای» و «اسکای اسپورت» ایتالیا، خبرگزاری آنسا ایتالیا و روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف جهانی این رویداد را پوشش خواهند داد.

اولتراماراتن راه ابریشم ایران با شعار «با ما در گرم‌ترین نقطه‌ی جهان بدوید» درحالی برگزار می شود که پرونده کویر لوت برای وارد شدن به فهرست آثار طبیعی جهان روی میز یونسکو است و بزودی بررسی نهایی آن صورت خواهد گرفت.

کرمان که سال‌ ها برای بسیاری از کشورهای اروپایی جزو محدوده قرمز و در خطر به حساب می‌آمد، اکنون با برگزاری این رویداد چهره دیگری را از خود به جهان نشان خواهد داد. مجریان ایرانی این رویداد امیدوارند با برگزاری این اولترا ماراتن که چهره‌ های شاخص جهانی در آن حضور دارند، گردشگران بیشتری جذب منطقه شرق ایران شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1