تکاپوی آسیای میانه برای ثبت آثار تاریخی جاده ابریشم

5 آوریل 2016 - 14:00 dsfr.ir/6s7v4

تکاپوی آسیای میانه برای ثبت آثار تاریخی جاده ابریشم
مهدی عمیدی
کوهنوردان و گردشگران در کمپ کوه موستاق آتا

کشورهای آسیای مرکزی برای ثبت آثار تاریخی خود در طرح یادگارهای باستانی جاده ابریشم در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به تکاپو افتاده اند.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، تاجیکستان پنج گذرگاه با 13 اثر تاریخی اش را برای ثبت در آثار باستانی جاده بزرگ ابریشم به یونسکو ارائه داده است. پیش تر نیز مسوولان فرهنگی قزاقستان از ارائه درخواست خود برای ثبت 16 اثر تاریخی این کشور در فهرست آثار تاریخی شاهراه بزرگ ابریشم در این سازمان خبر داده بودند. سازمان جهانی گردشگری از سال 1993 برنامه فراگیری را در زمینه احیا و رشد مسیر سیاحتی جاده ابریشم در دست اجرا دارد.

در ششمین نشست کمیسیون که تیرماه سال 1393 در میراث جهانی یونسکو در دوحه قطر برگزار شد، بخش آغازین جاده ابریشم از کانال تیان شان که از طرف قرقیزستان، قزاقستان و چین به طور مشترک در نشست کمیسیون میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شده، در فهرست میراث جهانی ثبت شد. بر اساس یک نظرسنجی که این سازمان در میان جهانگردان اجرا کرد، 41 درصد پرسش شونده ها گفته اند که در صورت وجود امکان دریافت روادید مخصوص کشورهای مسیر جاده ابریشم یا به اصطلاح شنگن آسیایی، تمایل آن ها برای سیاحت به این کشورها بیشتر می شد.

بنا بر آمار رسمی تاجیکستان، در سال 2015، حدود 420 هزار گردشگر خارجی از این کشور دیدن کرده اند. درآمد تاجیکستان در بخش گردشگری در مجموع در سال گذشته میلادی حدود 200 میلیون دلار بوده است. در حال حاضر اکثر گردشگران تاجیکستان برای تماشای کوهستان بدخشان و زرافشان و شکار می آیند. به اعتقاد کارشناسان، این کشور می تواند حتی با امکانات فعلیش در سال بیش از یک میلیون گردشگر را بپذیرد و رشته جهانگردی را به یک منبع مهم درآمد تبدیل کند.

در صورت موافقت با درخواست تاجیکستان برای ثبت آثارش در یادگارهای تاریخی جاده ابریشم در یونسکو، درآمدهای گردشگری تاجیکستان از این جاده باستانی به مراتب افزایش خواهد یافت. جاده ابریشم یا راه ابریشم به عنوان یک کانال ارتباطی و تجاری مهم که قرن ها جهان شرق و غرب را به یکدیگر متصل کرده، اهمیت فرهنگی و تاریخی برجسته ای دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1