28 فوریه 2020 - 08:16

بازدید سلطانی فر از خانه تاریخی آقازاده و سرو کهنسال ابرکوه

7 مارس 2016 - 18:00 dsfr.ir/477nr

بازدید سلطانی فر از خانه تاریخی آقازاده و سرو کهنسال ابرکوه
میراث آریا
مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

مسعود سلطانی فر و هیئت همراه در سفر به استان یزد در شهرستان ابرکوه حضور یافته و از خانه تاریخی آقازاده و سرو کهنسال ابرکوه بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که همراه با رئیس جمهور و کاروان دولت تدبیر و امید به استان یزد سفر کرده است، از این خانه تاریخی بازدید کرد.

خانه آقازاده و بادگیر آن مربوط به دوره قاجار است و در ابرکوه، محله دروازه، میدان ابرقو واقع شده است. این اثر تاریخی در بهمن ماه 1375 با شماره 1838 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

این خانه تاریخی در بافت قدیم واقع شده و از نظر معماری و بکارگیری عناصر معماری سنتی ایران در خور توجه است. این بنا با مساحتی بالغ بر 851 مترمربع به صورت حیاط مرکزی بوده و عمارت در سه جبهه به منظور استفاده در فصول مختلف سال استقرار پیدا کرده است.

قسمت شاخص و جالب توجه بنا بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی است که در نوع خود بی نظیر است. ارتفاع بادگیر آن 18 متر و مساحت آن 18 متر مربع می باشد. در دهانه بادگیر 19 عدد دریچه تنظیم هوا وجود دارد که با بادگیر دومی هماهنگی و ارتباط دارد. در کنار آن، یک کلاه فرنگی با تزئینات مقرنس کاری بسیار زیبا وجود دارد. بادگیر و کلاه فرنگی به ترتیب حکم خنک کردن (کولر) و نور رسانی (نورگیر) فضای زیرین و تالار خانه را انجام می دهند.

هم چنین، مسعود سلطانی فر و هیئت همراه در سفر به استان یزد از سرو کهنسال ابرکوه که از جاذبه های طبیعی استان یزد به حساب می آید، دیدن کردند.

«سرو چهار هزار و پانصد ساله»، «مسن ترین موجود زنده ایران»، «دومین درخت کهنسال و ارگانیسم زنده جهان»، «دومین اثر طبیعی ایران ثبت شده در فهرست میراث ملی» تنها چند عنوان مهم سرو کهنسال ابرکوه است.

سرو ابرکوه یا سرو ابرقو، که با نام «پارسیک» شناخته می شود، در قسمت جنوب غربی شهر ابرکوه واقع شده و شهرت و اهمیت تاریخی به این شهر داده است. این درخت چهار هزار و پانصد ساله، بعد از قله سرفراز «دماوند» در تهران، دومین اثر طبیعی ایران است که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

تنه این درخت، قطری در حدود 4/5 متر دارد که محیط تنه آن در روی زمین به یازده و نیم متر می رسد، همچنین شاخه های آن 1/85 متر قطر دارند و ارتفاع آن 35 متر و محیط آن 18 متر است.

گفتنی است: این درخت کهنسال از آثار ارزشمند و شاخص شهرستان و استان یزد به شمار می آید که هر ساله گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا برای دیدن آن به استان یزد و شهرستان ابرکوه سفر می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1