همزمان با نوروز 95 صورت می گیرد؛

برپایی شش کارگاه مرمت در مجموعه جهانی کاخ موزه چهلستون

7 مارس 2016 - 17:30 dsfr.ir/sa3pd

برپایی شش کارگاه مرمت در مجموعه جهانی کاخ موزه چهلستون
میثم رودکی
عمارت چهلستون اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از برپایی شش کارگاه مرمت به صورت همزمان در مجموعه جهانی کاخ موزه چهلستون جهت رفاه حال گردشگران نوروزی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ فریدون اللهیاری با اعلام این مطلب افزود: با توجه به این که مجموعه جهانی کاخ موزه چهلستون اصفهان با وسعتی در حدود 701000 متر مربع یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری در نوروز به شمار می رود با عنایت به وسعت مجموعه که به صورت باغ و مجموعه بناهای تاریخی است، مرمت تمامی بخش های این مجموعه جهانی در دستور کار اداره کل قرار گرفته و به صورت همزمان شش گروه در شش کارگاه مرمت در کاخ موزه چهلستون مشغول به فعالیت هستند.

وی در این زمینه تصریح کرد: مرحله دوم مرمت ایوان بزرگ کاخ چهلستون شامل مرمت و استحکام بخشی سقف ایوان، مرمت پیشانی ایوان و همچنین مرمت ستون های ایوان به سرعت در حال اجراست.

اللهیاری همچنین تصریح کرد: مرمت عمارت غربی باغ چهلستون که هم اینک دفتر فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان در آن مستقر است از دیگر فعالیت های مرمتی این کاخ به شمار می رود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین اظهار داشت: طرح مرمت ایوان های ضلع جنوبی تالار تیموری مشرف به ورودی ضلع شرقی کاخ موزه چهلستون پس از تأمین اعتبار توسط گروه سوم مرمتگران در حال انجام است.

اللهیاری به چهارمین طرح مرمت نیز اشاره ای کرد و افزود: طرح تعویض نرده های ضلع شرقی مجموعه کاخ موزه چهلستون (خیابان استانداری) و تعویض نرده های قدیمی با نرده های چوبی، به گونه ای که نرده های تالار تیموری، کاخ موزه چهلستون و موزه هنرهای تزئینی با یکدیگر از نظر شکل و منظر شهری هماهنگی داشته باشند و به طول نزدیک به 200 متر با همکاری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان در حال اجراست.

وی همچنین به پنجمین کارگاه مرمت نیز اشاراتی داشت و دراین رابطه اظهار کرد: تالار مرکزی کاخ موزه چهلستون دارای نقاشی های دیواری منحصر به فردی است که مرمت اساسی آن ها از 10 سال پیش در دستور کار میراث فرهنگی استان قرار گرفته است، لذا امسال طرح پاکسازی و زدودن گرد و غبار از نقاشی دیواری جنگ چالدران که در تالار مرکزی کاخ قرار گرفته در دستور کار میراث فرهنگی قرار دارد و این طرح به سرعت در حال اجراست.

مدیرکل میراث فرهنگی استان به سایر فعالیت های مرمتی و خدماتی در این مجموعه جهانی نیز اشاره ای داشت و عنوان کرد: همچنین طرح مرمتی و خدماتی در کاخ موزه چهلستون شامل نوسازی سیستم برق رسانی کاخ و باغ می باشد که در ادوار گذشته طراحی و اجرا شده و نقایصی در آن بوجود آمده بود، لذا همکاران حوزه فنی به سرعت در حال رفع نقص سیستم برق رسانی کاخ می باشند.

وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر همکاران در حوزه بناها در حال پاکسازی و لایروبی استخر عظیم ضلع شرقی کاخ بوده و طرح گلکاری و زیبا سازی مجموعه باغ نیز در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی همچنین به مرمت و زیبا سازی ساختمانهای ضلع شمالی مجموعه نیز اشاره کرد و افزود: طرح مرمت نمازخانه، دفتر مدیریت و نوسازی سرویس های بهداشتی این مجموعه از سایر فعالیت عای اداره کل است که جدای از شش طرح مرمتی به سرعت در حال پیگیری و اجراست. وی درپایان رقم طرح های مرمتی مجموعه جهانی کاخ چهلستون را در حدود 10 میلیارد ریال بر آورد کرد.

شایان ذکر است مجموعه جهانی کاخ موزه چهلستون، به عنوان بخشی از دولتخانه صفوی در ضلع شمالی این مجموعه در دوران شاه عباس اول و شاه عباس دوم بنا شده و سپس الحاقاتی به آن افزوده گشت. این مجموعه در باغ عظیم جهان نما بنا شده و در حال حاضر مجموعه جهانی کاخ موزه چهلستون دارای 67000 متر مربع وسعت بوده و در طول ایام عید نوروز روزانه پذیرای بیش از 30000 گردشگر است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1