4 ژوئن 2020 - 05:52

انتظار متفاوت از ایران در آستانه مهم ترین رویداد گردشگری جهان

5 مارس 2016 - 15:50 dsfr.ir/af8xb

انتظار متفاوت از ایران در آستانه مهم ترین رویداد گردشگری جهان
itb-berlin.de
نمایشگاه بین المللی گردشگری ITB برلین - ITB 2016 in Berlin

امسال با توجه به اجاره یک سالن بزرگ بجای در اختیار گرفتن غرفه ای محدود در نمایشگاه ITB، انتظار حضور متفاوت دیگری از ایران می رود.

چهار روز تا آغاز مهم ترین رویداد گردشگری جهان باقی مانده، بورس بین المللی گردشگری آلمان که با نیم قرن فعالیت هر سال شاهد رقابت 180 کشور است.

به گزارش ایسنا، شهر برلین از 19 تا 23 اسفندماه (9 تا 13 مارس) شاهد برپایی بورس بین المللی گردشگری (ITB) است که هر سال توسط صدراعظم این کشور افتتاح می شود. این نمایشگاه که به نوعی آینده گردشگری کشورها را رقم می زند، سال گذشته میزبان 170 هزار بازدیدکننده و 11 هزار شرکت کننده از سراسر جهان بود.

ایران به واسطه اهمیت بازار آلمان در صنعت گردشگری اش، یکی از قدیمی ترین شرکت کنندگان این نمایشگاه محسوب می شود که البته در چند سال اخیر حضور آن بدون حاشیه نبوده است. با این وجود حضور پررنگ ایران در ITB 2015 باعث شد مسوولان آلمانی این نمایشگاه، مشارکت در برگزاری بورس بین المللی گردشگری را برای سال 2018 به ایران پیشنهاد دهند، کشوری که در یک سال اخیر از سوی رسانه های جهان به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری معرفی شده است.

امسال نیز با توجه به اجاره یک سالن بزرگ بجای در اختیار گرفتن غرفه ای محدود در ITB، انتظار حضور متفاوت دیگری از ایران می رود.

غرفه و یا سالن ایران در نمایشگاه امسال آلمان 1180 متر وسعت دارد، جایی موسوم به «سینما»ی ITB، همان سالنی که ایران سه سال پیش با از دست دادن مقر اصلی اش در بورس گردشگری آلمان، ناچار شد به آن مهاجرت کند، حالا سالن A 7 کامل در ایران قرار گرفته که رویای شراکت با آلمان ها را برای سال 2018 در سر می پروراند.

مسوولان نمایشگاه ITB برلین دو سال پیش، ایران را به خاطر 87 هزار یورو بدهی در فهرست سیاه قرار دادند و اعلام کردند، «به خاطر بدهی های قبلی حاضر نیستند زمینی را در این نمایشگاه به ایرانی ها بدهند، نه بخش دولتی و نه بخش خصوصی» و حالا این بدهی صاف شده است.

ابراهیم پورفرج، رییس جامعه تورگرانان که هر سال پیگیر حضور ایران در نمایشگاه بین المللی گردشگری آلمان است و فردی مطلع درباره وقایع این نمایشگاه محسوب می شود، می گوید: رییس نمایشگاه آلمان در نمایشگاه انگلیس به من گفت که ایران بدهی گذشته خود را پرداخت کرده است، این موضوع برای آن ها خیلی اهمیت دارد، ما برای حضور در مجامع جهانی باید چهره خوبی را از خود به تصویر بکشیم. این موضوع در تعاملات کشورها نقش مهمی دارد.

او در توضیحات بیشتری درباره نحوه حضور در بورس گردشگری امسال، اظهار می کند: از 1180 متر زمینی که به ایران اختصاص داده شده، حدود 750 متر فضای مفید است که جامعه تورگردانان از آن فضا، 550 متر را به قیمت مناسبی خرید تا در اختیار اعضای خود قرار دهد. هر متر یک میلون و 700 هزار تومان با منطقه آزاد معامله شد که با همان نرخ به آژانس ها واگذار شده است. البته برخی شرکت های گردشگری برای خرید زمین مورد نیاز مستقیم به سازمان منطقه آزاد کیش مراجعه کردند که برای هر متر، دو میلیون و 200 هزار تومان پرداختند، اما جامعه تورگردانان پیگیر شد تا آن ها نیز با نرخ سایر شرکت کنندگان، زمین خود را در اختیار بگیرد و سازمان منطقه آزاد کیش موظف شده باقی پول ها را به آن شرکت ها برگرداند.

پورفرج اضافه می کند: ITB برای هر متر زمین مورد نیاز کشورها، 185 یورو قیمت تعیین کرده که ما هم بابت خرید هر متر زمین به اضافه هزینه غرفه آرایی، حدود 400 یورو پرداخت کرده ایم که با توجه به قیمت نمایشگاه های بین المللی، این مبلغ مناسب است. تمام این پول پرداخت شده و فکر می کنم مجری غرفه ایران در این نمایشگاه (منطقه آزاد کیش) در حال پرداخت این وجه به نمایشگاه باشد.

در سال 2015 حدود 7 هزار خبرنگار و روزنامه نگار از سراسر جهان نمایشگاه بین المللی گردشگری آلمان را پوشش دادند. این نمایشگاه هر سال کشوری را به شراکت می پذیرد که نقش آفرینی آن صنعت گردشگری آن کشورها را متحول می کند. مغولستان شریک سال گذشته این بورس بود و امسال مالدیو این شراکت را پذیرفته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 16 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1