سلطانی فر:

گردشگری داخلی از قلم نیفتاده / تبصره 36 حذف نمی شود

24 فوریه 2016 - 16:10 dsfr.ir/tu1e5

گردشگری داخلی از قلم نیفتاده / تبصره 36 حذف نمی شود
میثم رودکی
مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

گردشگری داخلی در برنامه ششم توسعه از قلم نیفتاده و تبصره "واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری ها" بدون آن که تغییر کند، محکم سر جای خود باقی خواهد ماند.

"معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ مسعود سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از قلم افتادن گردشگریِ داخلی در برنامه ششم توسعه را رد کرد و در پاسخ به سوال این خبرگزاری که چرا با وجود نسبتِ بیشتر درآمد گردشگری داخلی در برابر گردشگری ورودی، در تشریح این برنامه، به این موضوع پرداخته نمی شود؟ اظهار کرد: گردشگری داخلی در برنامه ششم توسعه از قلم نیفتاده، سهم این گردشگری در اقتصاد کشور دو برابر سهم گردشگری خارجی است، به همین دلیل سامان دهی آن برای ما بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: سامان دهی گردشگری داخلی در دو بخش زمانی و مکانی دنبال می شود. ما باید با تنوع سازی مقاصد گردشگری که برخلاف سال های گذشته محدود به چند نقطه خاص بود، همراه با فراهم کردن زیرساخت ها و شرایط مناسب بتوانیم مردم را تشویق کنیم به نقاط مختلفی سفر کنند. از سوی دیگر با توجه به 100 تا 110 روز از سال که پیک سفر محسوب می شود، باید توزیع مناسب زمانی سفر نیز داشته باشیم.

آموزش و پرورش همچنان با تعطیلات زمستانی مخالف است

سلطانی فر درباره نتیجه پیگیری تعطیلات زمستانی نیز گفت: پیگیری این موضوع منتفی نشده و ما کماکان آن را دنبال می کنیم، البته مهم ترین دستگاه متولی این قضیه که آموزش و پرورش باشد هنوز به جمع بندی نرسیده و جواب مثبتی نداده است، چرا که در کشور با اقلیم متفاوتی مواجه هستیم. با این حال ما باور داریم تعطیلات زمستانی باید باشد.

آزادسازی نرخ هتل ها، یعنی گرانی

او همچنین درباره مداخله این سازمان در موضوع نرخ گذاری هتل ها، با توجه به مغایرت دستور معاونت گردشگری با آیین نامه مصوب دولت که این اختیار را به استان ها محول کرده است،  اظهار کرد: تا وقتی تعداد قابل توجهی از هتل ها با استانداردها هماهنگی نداشته باشند، ما باید نرخ گذاری کنیم و حق با ما (سازمان میراث فرهنگی و گردشگری) است. این دعوای معاونت گردشگری نیست، چون این معاونت که مساله شخصی ندارد.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه ما در تعیین نرخ هتل ها یک سری ضوابط و رضایت مردم را دنبال کرده ایم، تاکید کرد: اگر مطمئن شویم آزادسازی نرخ ها باعث تعدیل منفی می شود و نه تعدیل مثبت، وارد عمل می شویم، چون هرچه آزادسازی شده، بلافاصله گران شده است. ما حاضر نیستیم در حق مردم اجحاف کنیم، چون معتقدیم تا وقتی شرایط فراهم نشده، سازمان باید در مورد نرخ گذاری هتل ها اظهار نظر کند.

سلطانی فر با دفاع از دستور معاونت گردشگری برای کاهش نرخ هتل ها، اظهار کرد: استدلال های قوی در این زمینه وجود دارد، ضمن آنکه مجموع هتل داران از این دستور تمکین کردند و فکر می کنم با امتیازات خوبی که امسال در بخش معافیت مالیاتی و تخصیص تسهیلات ارزان قیمت از صندوق توسعه ملی، گرفته شد انقلابی در گردشگری ایران ایجاد شود. این موضوع برای هتل ها اهمیت دارد نه آزاد کردن نرخ.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سپس در توجیه بیشتر برای حمایت از حقوق مصرف کننده در تعدیل نرخ هتل ها این سوال را از خبرنگاران پرسید که آیا شما حاضر هستید اتاقی که تا شب قبل 400 هزار تومان فروخته می شد را فردای آن روز 500 هزار تومان بخرید؟

برای حفظ میراث فرهنگی عوام فریبی می کنند

سلطانی فر در ادامه درباره علت لزوم اصرار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای حفظ تبصره "36" در بخش میراث فرهنگی برنامه ششم توسعه که این سازمان را موظف کرده اماکن تاریخی را به استثنای نفایس ملیِ در اختیار خود را به شهرداری هایی با جمعیت بیش از 100 هزار نفر به منظور بهره برداری واگذار کند، توضیح داد: باید آگاهی نسبت به اصل این پیشنهاد ایجاد شود. در همه مراحلی که در برنامه ششم توسعه پیشنهاد شده است تا یک بنای تاریخی به شهرداری ها و صندوق حفظ و احیا واگذار شود، مشخصا نظارت دقیق و مطابق با رعایت استانداردها از سوی این سازمان نیز ذکر شده است.

وی بیان کرد: مَثَل بعضی از دیدگاه هایی که دوستان به ظاهر دلسوزانه و عوام فریبی می کنند، این است؛ «نه خود خورد، نه کَس دهد، گَنده کند...»

معاون ر ییس جمهور ادامه داد: قرن هاست این بناها در حال نابودی هستند و کسی به فکر آنها نبوده، اگر به سراغ استفاده از ظرفیت مردمی و دیگر دستگاه ها نرویم، حتما تا چند قرن دیگر این بناها تخریب می شوند، ما با رویکردی که داریم تعداد قابل توجهی از این بناها را با سرمایه مردم و بعضا با سرمایه شهرداری ها با نظارت و استاندارد سازمان احیا می کنیم.

او تاکید کرد: تبصره 36 در برنامه ششم توسعه همچنان محکم در جای خود حفظ می شود و برای آن استدلال هم داریم و فکر می کنیم کاری که برای حفظ میراث فرهنگی کشور می شود کرد این است که اجازه ندهیم تا چند قرن دیگر آثار تاریخی مملکت تخریب شود.

سلطانی فر در پاسخ به این سوال که این بناهای تاریخی چگونه و با چه استدلالی به شهرداری ها واگذار می شود که سوابق طولانی در تخریب بافت تاریخی شهرهایی مثل یزد، شیراز، قزوین، تهران و اصفهان دارند؟ گفت: سعدالسلطنه قزوین و یا سردر باغ ملی را چه کسی بازسازی کرده است؟ ان شاء الله ما روی این بازسازی ها نظارت می کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1