سیاست جدید ترکیه برای جبران ورشکستگی گردشگری

24 فوریه 2016 - 13:20 dsfr.ir/i96ea

سیاست جدید ترکیه برای جبران ورشکستگی گردشگری
دریافتی
گردشگران ترک و خارجی در حوالی مسجد ایاصوفیه

رئیس جمهوری ترکیه شخصا از مردم کشورش درخواست کرد برای کاهش ضررهای ناشی از عدم حضور گردشگران روس، تعطیلات را در ترکیه بگذرانند.

به گزارش «ایسنا» رجب طیب اردوغان ظاهرا تنها راه خروج از بحران کاهش درآمدهای توریستی کشورش را درخواست از مردم ترکیه برای سپری کردن تعطیلات در کشور خودشان دیده و همچنین از مردم کشورش خواسته از محصولات داخلی به جای محصولات خارجی استفاده کنند. داوود اوغلو نیز از طرح حمایتی 87 میلیون دلاری دولت از صنعت گردشگری خبر داده است.

به گزارش المانیتور، آمار و ارقام جدید منتشر شده ازسوی اداره آمار ترکیه حاکی از آن است که درآمدهای گردشگری این کشور در سال 2015 میلادی با 8.3 درصد کاهش مواجه شده و از 34.4 میلیارد دلار به 31.5 میلیارد دلار نزول پیدا کرده است.

برخی از نمایندگان بخش گردشگری در ترکیه از پیشنهاد ممنوعیت کامل سفرهای خارجی و همچنین مجازات شهروندان ترکیه ای در صورت انجام این کار حمایت کرده اند، اما اغلب رسانه ها اقدام افراط گرایانه «اردوغان» برای ممنوعیت سفرهای خارجی را در تضاد با درک و منطق معرفی کردند.

نایب رئیس اتحادیه سرمایه گذاران گردشگری ترکیه نیز خواستار اقداماتی در جهت غیر جذاب کردن مقاصد خارجی برای ترکیه ای ها شده و عنوان کرده باید محدودیت ها و مالیات های اضافی برای خروج از کشور وضع شود تا مردم به گذراندن تعطیلات در کشور خودشان تشویق شوند.

یکی از وزرای پیشین اقتصاد این کشور نیز در واکنش به این اقدامات گفته: «اگرچه این تصمیمات غیرمنطقی به نظر می رسند، اما می توان مالیات های جدیدی برای افرادی که از کشور خارج می شوند تعیین کرد و این درخواست رئیس جمهور انگیزه ای برای دیگران برای اقدامات مشابه خواهد بود. دولت می داند چه کسانی مرتبا به خارج از کشور سفر می کنند و اگر این افراد توانایی هزینه های سفر خارجی را دارند، می توانند مالیات اضافه را هم پرداخت کنند. چهار میلیون ترکیه ای هدف این طرح هستند.»

همه این ها در حالی است که تعداد شهروندان ترکیه که کشورهای خارجی را برای سفر انتخاب می کنند رو به افزایش است و از 7 میلیون و 982 هزار نفر در سال 2014 به 8 میلیون و 750 هزار نفر در سال 2015 رسیده و هزینه ای که گردشگران آن ها در خارج از کشورشان صرف می کنند، نیز از 5.5 میلیارد دلار به 5.7 میلیارد دلار افزایش یافته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1