پخت بزرگ ترین نان کرنو در جشنواره رشکوئیه یزد

13 فوریه 2016 - 16:20 dsfr.ir/4929e

پخت بزرگ ترین نان کرنو در جشنواره رشکوئیه یزد
دالاهو
نان کرنو (نان کرنون)

در چهارمین جشنواره رشکوئیه که با معرفی آیین های بومی و محلی و پخت غذاهای سنتی همراه بود، بزرگ ترین نان کرنو پخت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ مصطفی فاطمی در این خصوص گفت: این نان که با طول 64 و عرض 8 سانتی متر با وزنی قریب به 16 کیلوگرم پخت شد، بین جمعیت حاضر در جشنواره که قریب به 1000 نفر بودند توزیع شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی یزد عنوان کرد: نان کرنو یا کرنون که آرد آن از گندم محلی تهیه شده و به کمک دست خمیر آن کاملا آماده می شود و نیز با توجه به اینکه تحت حرارت غیرمستقیم آتش و به صورت طبیعی پخته می شود، هیچ گونه ضایعاتی در بر نداشته و به لحاظ خوب بودن طعم و خوشمزه بودن بی نظیر می باشد و در صورت ایجاد شرایط مطلوب، مدت زمانی بیش از سایر نان ها، قابل نگهداری و استفاده می باشد.

نان کرنو تنور مخصوصی دارد که تنور کرنون نامیده می شود و نام این نان نیز از تنور آن اقتباس می شود. تنور این نان تقریبا به شکل نیم کره ای است که قطر آن در حدود 1.5 متر بوده و ارتفاع آن 70 تا 80 سانتی متر است که در قسمت بالای آن دهانه ای دایره شکل و در پایین دهانه ای به شکل مستطیل ایستاده تعبیه شده است.

تنور ابتدا با استفاده از هیزمی که از دهانه فوقانی در داخل کرنون ریخته می شود، آن را کاملا گرم کرده و سپس سنگ هایی را که همگی تقریبا کروی بوده و در حدود 4 تا 5 سانتی متر قطر دارند، روی آتش هیزم هایی که در داخل کرنون سوخته اند، می ریزند.

روی آتش ها با این سنگ ها کاملا پوشانیده می شود و بعد خمیری که آماده شده در محل ”چونه” گرفته می شود و به اصطلاح محلی ”خرده” می گیرند. که یک طرف این خمیرها را با مقدار کمی آب خیس کرده و خمیرها را به ترتیب روی سنگ های داخل کرنون که در اثر حرارت آتش کرنون داغ شده اند، قرار می دهند تا سطح سنگ ها با خمیر پوشانده شود (البته خرده های خمیر از یگدیگر جدا هستند).

تنور کرنون چوب و هیزم را به بهترین صورت می سوزاند و آتش آن کمتر دود می کند، این نوع تنور برای تمام سال قابل استفاده بوده و تحت تاثیر شرایط جوی قرار ندارد.

گفتنی است: پخت نان کرنو به ابعاد بزرگ تر از حد معمول کاری بسیار دشوار است که معمولا در داخل تنور از بین می رود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1