معاون صنایع دستی سازمان در نشست مشترک با مسئولین دانشگاه هنر تهران؛

طبیعت صنایع دستی ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی است

4 ژانویه 2016 - 19:00 dsfr.ir/8k4dz

طبیعت صنایع دستی ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی است
سهند تاکی
بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی

نشست مشترک معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری و کارشناسان آن حوزه و رییس و معاونین دانشگاه هنر تهران ظهر روز گذشته (13 دی ماه) در سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ با پیگیری معاونت صنایع دستی سازمان به منظور ارتقاء و بهبود کیفیت و به روز رسانی مقوله طراحی در هنر و صنایع دستی، نشست مشترکی باحضور کارشناسان دانشگاه هنر برای برنامه ریزی و انجام کار مشترک وگروهی و آموزش طراحی نوین به هنرمندان عرصه صنایع دستی برگزار شد.

بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان در این جلسه گفت: انجام جلسات فراوان درون دستگاه ها سبب شده تا افراد همچنین نهادها درون گرا شوند واز طرفی فاصله ها بیشتر شود و از نظرات هم کمتر استفاده می کنند، با وجود اینکه انجام اینگونه جلسات بین سازمانی هنوز در ایران به درستی جا نیفتاده این ما هستیم که باید این موضوع را گسترش و ترویج کنیم.

وی افزود: طبیعت کار ما در معاونت صنایع دستی سازمان ایجاب می کند تا با دانشگاه هایی که در حوزه هنر و بصورت تخصصی هنر و صنایع دستی فعالیت می کنند بیشتر ارتباط داشته باشیم. ما معتقدیم اگر بخواهیم یک دانشگاه مولف داشته باشیم یا کار تالیفی انجام دهیم ارتباط با یک دانشگاه مولف لازم است.

میرزالو مدیرکل تولید معاونت صنایع دستی نیز در ادامه ضمن تشکر از حضور میهمانان دانشگاه هنر گفت: در صنایع دستی دو نوع مجوز صادر می کنیم یکی برای افرادی که انفرادی کار می کنند و یکی هم برای کارگاه های گروهی این مجوز ها در 18 گروه، 155 رشته و 140 زیر مجموعه صادر می شود و آمار کلی که ما در زیر مجموعه صنایع دستی داریم تا کنون در حدود 255075 شغل انفرادی و 13175 پروانه فعالیت کارگاهی است.

از بین مجوزهای انفرادی بیش ترین اشتغال در رتبه نخست بافته های داری، رتبه دوم صنایع چوبی، سوم پوشاک سنتی و چهارم رومیزی های سنتی را شامل می شود. بیش ترین علاقه مندی را کسانی که دارند که فعالیت صنایع دستی را بصورت گروهی و کارگاهی انجام می دهند به این ترتیب رتبه اول را صنایع چوبی با 5136 مجوز، رتبه دوم فلزی، رتبه سوم کاشی و سفال و رتبه چهارم را بافته های داری به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره بر تغییراتی که در حوزه فعالیت های معاونت صنایع دستی در حال وقوع است تاکید کرد: با توجه به تغییراتی که در حال انجام است، امیدوارم فارغ التحصیلانی وارد عرصه شوند که کابردی تر به تولید محصولات صنایع دستی و توسعه آن بپردازند.

ترکمانیان سرپرست اداره توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی نیز در ادامه گفت: علاوه بر آموزش که بخشی از فعالیت حوزه توسعه و ترویج است، فعالیت هایی در حوزه پژوهش داریم، آموزش ها در چهار دسته برنامه ریزی شده است، آموزش های کوتاه مدت ویژه شاغلین و آموزش هنرمندان و کارشناسان و نیز آموزش متوسطه در آموزش پرورش و آموزش های موردی که انجام آن لازم باشد.

وی افزود: چیزی که بیش ترین اهمیت را دارد آموزش های شغل محور هستند که باید در این بخش نیز فعالیت های خود را افزایش دهیم و امیدواریم بتوانیم برای جامعه صنعتگران صنایع دستی کاری کنیم و آن ها را متحد و منتفع سازیم.

ترکمانیان یادآور شد: در بخش تولید محصول کارشناسانی که انتظار داریم از دانشگاه به جامعه تحویل داده نشده و ما به عنوان کسانی که دوره دانشگاهی را گذرانده و سپس وارد جامعه شده اند، به این نتیجه رسیده ایم که دانشگاه از شرایط و نیازهای جامعه واقعی مغفول است.

پویا محمودیان مدیرکل بازرگانی حوزه صنایع دستی گفت: سال 1393 را با آمار 36 درصد رشد در زمینه درآمدزایی و صادرات صنایع دستی پشت سر گذاشتیم و از آن جا که در سبد کالاهای غیرنفتی سهم داریم در مقایسه با سایر صنایع که رشد بیشتر از 19 درصد نداشته اند امار کارکرد خوبی داریم که نشان می دهد بازارهای خارجی ما جایی است که می شود روی آن برنامه ریزی و سیاست گذاری کرد و اگر بازارهایی را که برای توریست ها تعریف شده را مقایسه کنیم می بینیم اقبال ما در بازارهای داخلی بیشتر بوده است با 145 درصد رشد در 7 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل و همین طور 19 درصد رشد در بحث صادرات در حالی که صادرات نفتی ما در هفته اول سال 94 هفت و نیم درصد رشد منفی را نشان می داد آمار بسیار خوبی است، صنایع دستی ویژگی قابل رقابت کشور محسوب می شود.

نامورمطلق همچنین در ادامه یادآور شد: ما در سامانه هنرمندان مان 370 هزار نفر را ثبت کرده ایم و افرادی را که ثبت نکرده ایم تخمین می زنیم یک میلیون نفر باشند.

وی تاکید کرد: تنوع صنایع دستی ما حتی بیشتر از هند و چین است و در حوزه آکادمیک بیش ترین کارها را کرده ایم و به لطف مراکز آموزش عالی کشورمان این امکان برای مان فراهم شده و به همین جهت آینده خوبی را در این عرصه پیش بینی می کنیم اما بعضا تحولات سیاسی بازارهایمان را ناامن کرده چیزی که دیده اید یا داریم می بینیم. آمار رشد صنایع دستی در داخل و عرصه های بین المللی موجب دلگرمی و بیانگر آینده خوب است و امیدواریم در این راه دانشگاه ها به ما کمک کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1