4 ژوئن 2020 - 18:09

ورود تورها به مرنجاب با شرط رعایت شئونات اسلامی بلامانع است

13 دسامبر 2015 - 15:50 dsfr.ir/hw3n5

ورود تورها به مرنجاب با شرط رعایت شئونات اسلامی بلامانع است
ژیوار
تور کویرنوردی مرنجاب

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اعلام کرد: ورود تورهای مختلط خانوادگی با رعایت شئونات اسلامی به منطقه مرنجاب و شهر زیرزمینی نوش آباد بلامانع است.

محسن یارمحمدیان روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: این تصمیم با توجه به اخبار منتشر شده پیرامون ممنوعیت ورود تورهای مختلط به منطقه مرنجاب و در جلسه ای با حضور فرماندار؛ دادستان، فرماندهی نیروی انتظامی آران و بیدگل اتخاذ شد.

وی اضافه کرد: علاوه بر اینکه همه مسئولان باید در راستای توسعه پایدار گردشگری تلاش کنند، گردشگران نیز باید به قوانین و حساسیت های جامعه میزبان احترام بگذارند.

یارمحمدیان اضافه کرد: در این جلسه با بررسی تمامی ابعاد این مساله تصمیم گرفته شد که با گردشگرانی که به این منطقه وارد می شوند اما شئونات اسلامی را رعایت نمی کنند، برخورد شود. یکی از دیگر موارد مورد توجه ما در این جلسه ممنوعیت ورود تورهای غیرمجاز به این منطقه بود.

وی با بیان اینکه مختلط بودن تورهای گردشگری نمی تواند معیار خوبی برای ساماندهی گردشگری در این منطقه باشد، اظهار کرد: اکثر تورهای وارده شده به این منطقه، بسیار سالم و با رعایت شئونات اسلامی برگزار شده و تنها معدودی از گردشگران رفتارهای هنجارشکنانه داشته اند لذا نباید صورت مسئله را به کل پاک نمود بلکه باید در این زمینه برنامه ریزی کرد.

یارمحمدیان تاکید کرد: نمی توان به خاطر رفتار نادرست عده انگشت شمار، ورود گردشگران فرهنگی و ایران دوست به این منطقه زیبا را محدود کرد.

وی تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی خواستار برخورد جدی با افرادی است که شئونات اسلامی را زیرپا می گذارند و یا بصورت غیر قانونی به این منطقه وارد می شوند. وی همچنین تلاش برای بهبود زیرساخت های مورد نیاز گردشگران در این منطقه را از جمله برنامه های در دست اقدام عنوان کرد و افزود: قرار است در این راستا، تا یک ماه آینده جلسه ای با حضور معاون گردشگری کشور برگزار شود.

اواخر هفته گذشته اخباری مبنی بر ممنوع شدن ورود گردشگران و تورهای مختلط به منطقه بین المللی گردشگری مرنجاب و شهر زیرزمینی نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل به نقل از مسئولان قضایی این منطقه منتشر شد.

طبق این تصمیم، ممانعت از ورود تورهای مختلط به کویر مرنجاب و شهر زیرزمینی نوش آباد از تاریخ 23 آذرماه مورد تاکید قرار گرفته بود.

آیت الله سید محمد موسوی امام جمعه آران و بیدگل نیز هفته گذشته خواستار ساماندهی امور گردشگری در این منطقه شده و تاکید کرده بود: منطقه گردشگری مرنجاب یا باید بطور کلی و صحیح ساماندهی شود و یا به طور کامل بسته و از ورود گردشگران ممانعت شود.

کویر مرنجاب آران و بیدگل در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود می شود.

امنیت، اعتدال نسبی، تنوع جاذبه های گردشگری، تنوع گونه های جانوری و پوشش گیاهی مناطق کویری فضای مناسبی را جهت گردشگری و سرمایه گذاری در این منطقه فراهم نموده است و گردشگران بسیاری را به این منطقه می کشاند.

قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه های شنی و ریگزار است. کویر مرنجاب از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است. عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز و تاق و بوته های قیچ است.

نوش آباد در غرب شهر آران و بیدگل واقع شده است. وضع طبیعی آن بصورت جلگه و دشت همواری است که عوارض طبیعی در آن به چشم نمی خورد. جمعیت آن در حال حاضر بیش از 12 هزار نفر است. نوش آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی در مکتوبات تاریخی از نوش آباد بعنوان دارالخلافه انوشیروان، دارالملک انوشیروان، پایتخت خاقان انوشیروان و شهر انوشیروان یاد شده است قدیمی ترین مأخذی که به نوش آباد اشاره دارد کتاب «الاعلاق النفیسه» ابن رسته (290 هجری) است. وی از نوش آباد بعنوان یکی از منزلگاه های راه بین ری و اصفهان نام می برد.

این منطقه در فاصله 7 کیلومتری از شهر تاریخی کاشان و 3 کیلومتری از شهر آران و بیدگل واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1