سمینار «توسعه پایدار گردشگری در مناطق تحت حفاظت» برگزار می شود

7 دسامبر 2015 - 14:10 dsfr.ir/a48h2

سمینار «توسعه پایدار گردشگری در مناطق تحت حفاظت» برگزار می شود
spadanabike.ir
منطقه حفاظت شده لار

سمینار «توسعه پایدار گردشگری در مناطق تحت حفاظت» به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش توسط گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.

گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی در نظر دارد به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش سمیناری با عنوان «توسعه پایدار گردشگری در مناطق تحت حفاظت» در روز سه شنبه 24 آذرماه 1394، برگزار نماید.

سمینار در قالب یک نشست تخصصی (صبح) و یک کارگاه آموزشی (عصر) برگزار خواهد شد و پروفسور رالف باکلی رئیس مرکز بین المللی تحقیقات اکوتوریسم دانشگاه گریفیت استرالیا به همراهی جمعی از استادان داخلی به بحث و تبادل نظر و انتقال تجارب در زمینه توسعه گردشگری در پارک های ملی و مناطق حفاظت شده خواهند پرداخت.

دکتر محمود ضیایی، دبیر علمی سمینار در مورد لزوم برگزاری این رویداد می‌گوید: تنوع زیستی با سرعتی باور نکردنی در سطح جهان و ایران در حال کاهش است. این در حالی است که حفظ و ارتقا تنوع اساس پایداری سیستم های اجتماعی-اکوژیکی است. حفظ تنوع زیستی در سه سطح صورت می گیرد که حفظ و ارتقاء تنوع زیستی در سطح اکوسیستم مهم ترین آن است. کاهش تنوع زیستی به دلیل مداخلات گسترده انسانی در این اکوسیستم ها صورت می گیرد که گردشگری یکی از آن ها است.

اکوسیستم ها یا زیستگاه های طبیعی همیشه از جذابیت بالایی برای گردشگران برخوردار بوده و هستند. به همین دلیل مناطق تحت حفاظت یکی از مقصدهای مهم اکوتوریستی به شمار می آیند.

توسعه گردشگری در مناطق تحت حفاظت به دلیل اثرات مثبت و منفی بالقوه ای که می توانند در این مناطق داشته باشند همیشه از موضوعات بحث برانگیز در محافل دانشگاهی بوده است.

همچنین یافتن راهی برای حل تعارض میان توسعه و حفاظت در این مناطق، یکی از چالش های مهم مدیریتی در مناطق تحت حفاظت به شمار می آید.

1