10 ژوئن 2024 - 12:46

زاینده رود دوباره جاری شد

5 نوامبر 2015 - 13:50 dsfr.ir/l48mp

جاری شدن آب در زاینده رود و تماشای مردمی که برای این اتفاق خوب حضور یافته اند

یک مقام مسوول در وزارت نیرو از رهاسازی دوباره آب از سد زاینده رود تا حدود یک ماه آینده خبر داد و گفت: 150 میلیون متر مکعب آب برای مصارف کشاورزی رهاسازی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ جهانگیر حبیبی اظهار کرد: رهاسازی آب از دریچه های سد حدود یک ماه ادامه دارد و 150 میلیون مترمکعب آب مخزن سد برای مصارف کشاورزی و کشت پاییزه شرق اصفهان جاری می شود.

معاون حفاظت و بهره برداری منابع آب ایران گفت: رهاسازی آب از سد زاینده رود با هدف مصارف کشاورزی استان اصفهان، از دیروز آغاز شده و تا روز جمعه به اراضی کشاورزی استان اصفهان خواهد رسید. میزان آب رها شده و مدت زمان جریان آب با نظر شورای استانی متشکل از نمایندگان کشاورزان، فرماندار و شرکت آب منطقه ای استان اصفهان پیشنهاد شده و پس از تصویب از طریق شرکت مدیریت منابع آب ایران به این استان ابلاغ شده است.

حبیبی با بیان اینکه در حال حاضر حجم آب مخزن سد زاینده رود حدود 411 میلیون متر مکعب است افزود: اعمال برنامه های مدیریت یکپارچه در حوضه آبریز و وضعیت خوب بارش ها نسبت به سال قبل باعث شد تا بتوانیم مخزن سد زاینده رود را تا پایان شهریور و ابتدای سال آبی در بهترین شرایط حفظ کنیم و همین امر موجب شد امروز شاهد رهاسازی موفقیت آمیز حجم قابل توجهی آب از این سد باشیم.

وی میزان بارش ها در حوضه گاوخونی را که رودخانه زاینده رود اصلی ترین رودخانه این حوضه است، تا امروز حدود 31 میلی متر اعلام کرد و افزود: میزان بارش ها در مجموع حوضه فلات مرکزی که زاینده رود نیز یکی از حوضه های آن است تا امروز حدود 15 میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل حدود 25 درصد افزایش داشته است.

همچنین مسعود میرمحمد صادقی؛ مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان نیز با بیان اینکه جاری بودن زاینده رود تابع حجم بارش ها در آینده است گفت: قرار بر این است که رهاسازی آب با دبی 80 مترمکعب بر ثانیه ادامه یابد.

وی در خصوص وضعیت فعلی سد زاینده رود اصفهان گفت: با توجه به بارش رحمت الهی به خصوص در غرب حوضه و سرچشمه های زاینده رود میزان حجم آب پشت سد به بیش از 410 میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان افزود: با بازگشایی دوباره دریچه های سد زاینده رود، کشاورزان و باغداران استان اصفهان می توانند از این نعمت الهی استفاده کنند. آب در حدود یک ماه جاری است و بودن آب در رودخانه زاینده رود تابع وضعیت آب و هوا و حجم بارش ها در آینده خواهد بود.

1