9 ژوئن 2024 - 23:23
مسعود سلطانی فر:

برنامه ریزی در حوزه گردشگری باید مبتنی بر آمار و ارقام دقیق باشد

3 نوامبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/1n3b6

برنامه ریزی در حوزه گردشگری باید مبتنی بر آمار و ارقام دقیق باشد
میراث آریا
مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی

برنامه ریزی در حوزه گردشگری باید مبتنی بر آمار و ارقام دقیق باشد برنامه ریزی ها در حوزه گردشگری باید مبتنی بر ارقام و آمار دقیق باشد، این یکی از مهم ترین دغدغه های دولت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که با استفاده از ابزارهای مختلف، اطلاعات و آمار دقیق به دست بیاوریم و مبنای برنامه ریزی ها و جهت گیری ها در این حوزه قرار دهیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم اختتامیه کارگاه بین المللی آمار و حساب های اقماری گردشگری که عصر روز 11 آبان ماه در هتل باباطاهر تهران برگزار شد، گفت: از مدرسین و مشاورین سازمان جهانی جهانگردی که با حضورشان در این کارگاه تخصصی یک قدم اساسی در مسیر توسعه گردشگری برداشتند، تقدیر می کنم.

وی همچنین با تقدیر از طالب ریفائی دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی، افزود: از زمان اولین ملاقاتی که یک سال قبل در اسپانیا داشتیم و جلسات و مذاکراتی که در حاشیه جلسات شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی صورت گرفت، دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی حمایت و پشتیبانی خود را از برنامه هایی که در جهت توسعه بخش گردشگری جمهوری اسلامی ایران بوده است، ابراز داشتند.

سلطانی فر تصریح کرد: یکی از مهم ترین اقدامات حمایتی دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی، اهتمام ویژه ای است که برای برگزاری این کارگاه تخصصی داشتند.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ما امروز شرایط ویژه ای داریم، پس از سال ها تحریم های ناعادلانه و غیرقانونی که بر عیله کشور ما اعمال شد، با گذراندن یک دوره مذاکرات طولانی، سخت و پیچیده موفق شدیم حقانیت خود را در حفظ حقوق هسته ای به اثبات برسانیم و در عین حال مقدمات لغو تحریم ها فراهم شد، برجام بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 در حال طی کردن مراحل اجرایی است، طرفین تاکنون به تمامی تعهداتی که داشته اند پایبند بوده اند و ما امیدواریم این شرایط استمرار داشته باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: باید آماده پذیرایی از صدها هزار نفر گردشگر باشیم، سونامی گردشگران که در مصاحبه ای با یکی از رسانه های مطرح دنیا به آن اشاره کرده ام در حال وقوع است و تمایل گردشگران خارجی برای حضور در ایران و استفاده از جاذبه های گردشگری کشورمان و رزرو هتل ها برای سال های آینده، موید این مطلب است.

وی گفت: متاسفانه شرایط ناامنی که در کشورهای منطقه از جمله عراق، لیبی، سوریه و مصر به وجود آمده و محدودیت هایی را برای گردشگران فرهنگی و تاریخی فراهم کرده است، تبدیل به یک فرصت برای ما شده است، هرچند ما برای ایجاد شرایط ثبات، صلح و آرامش در این کشورها تلاش می کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به سخنان تادایوکی هارا، مدرس سازمان جهانی جهانگردی در رابطه با چهره متفاوتی که از ایران دیده است، افزود: احساس دکتر هارا درست است، گردشگران خارجی زمانی که به ایران می آیند بعد از چند روز حضور در کشور ما، تصویری که تعدادی از رسانه های صهیونیستی و امپریالیستی از ایران ایجاد کرده اند، تبدیل به یک تصویر مناسب از زیبایی ها، مهمان نوازی و فرهنگ و تاریخ ایران می شود.

سلطانی فر اضافه کرد: توسعه گردشگری علاوه بر اینکه در بخش های اقتصادی برای کشورها و به ویژه جمهوری اسلامی ایران دستاوردهایی را به همراه دارد در توسعه فرهنگی هم دارای ارزش و اهمیت ویژه ای است و واقعیت های داخل ایران را به جهانیان نشان می دهد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ایران با وجود این جاذبه ها، بر اساس ارزیابی سازمان های بین المللی، جزء کشورهای برتر دنیاست، اما به دلیل محدودیت ها و معضلاتی که وجود داشته رتبه کشور ما از جهت ورود گردشگران خارجی  حدود 46 است و از جهت درآمد گردشگری رتبه 35 و یا 36 را در دنیا داریم، باید تلاش کنیم تا رتبه کشورمان را از جهت جذب گردشگر و درآمد حاصل از گردشگری بهبود ببخشیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه داشتن یک برنامه ریزی دقیق لازمه توسعه بخش گردشگری است، افزود: رویکرد ما این است که اصول و مبانی برنامه ها را تا سال 2025 میلادی مشخص کنیم و این برنامه ریزی ها باید مبتنی بر ارقام و آمار دقیق باشد، این یکی از مهم ترین دغدغه های دولت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که با استفاده از ابزارهای مختلف، اطلاعات و آمار دقیق به دست بیاوریم و مبنای برنامه ریزی ها و جهت گیری ها قرار دهیم.

سلطانی فر تصریح کرد: حساب های اقماری گردشگری یکی از خلاهای مهم در حوزه گردشگری است، ما می خواهیم با دنیا و سازمان هایی که در این رابطه فعال هستند از جمله سازمان جهانی جهانگردی، شورای جهانی سفر و مجمع جهانی اقتصاد در ارتباط باشیم و نیاز داریم با توجه به برنامه هایی که این سازمانها دارند، به حد کافی از ظرفیت های این مجموعه ها بهره برداری کنیم.

وی با اشاره به قول مساعد دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی برای حمایت و کمک به توسعه گردشگری ایران، یادآور شد: دکتر طالب ریفائی توصیه هایی را در زمینه تسهیل صدور ویزا داشتند که این موضوع به طور جدی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و موفق شدیم تسهیلات خوبی را در زمینه صدور ویزا فراهم کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه تسهیلات صدور ویزا بیش از پیش گسترش خواهد یافت، ادامه داد: برگزاری کارگاه ها و دوره های تکمیلی با همکاری و حمایت سازمان جهانی گردشگری و به منظور تسلط بیشتر کارشناسان این حوزه از دیگر برنامه هایی است که به طور جدی دنبال خواهد شد.

1