ایران بازار فرش آمریکا را از هند پس می گیرد؟

4 نوامبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/j8258

ایران بازار فرش آمریکا را از هند پس می گیرد؟
toranji.ir
فرش ایرانی

در نیمه نخست امسال بیش از 2100 تن فرش دستباف به ارزش بیش از 110 میلیون دلار به حدود 80 کشور دنیا صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان این مطلب گفت: همچنان آمریکا در میان خریداران فرش دستباف ایرانی قرار ندارد، چون لغو تحریم ها هنوز اجرایی و عملیاتی نشده است. البته فرش ماشینی برای صادرات به آمریکا ممنوعیتی ندارد.

وی با بیان اینکه از سال 2010 مشمول تحریم صادرات فرش دستباف به ایالات متحده آمریکا شدیم اظهار امیداری کرد که تا دو ماه آینده و با اجرایی شدن برجام شاهد از سرگیری صادرات فرش دستباف به این کشور باشیم.

وی در عین حال بیان کرد: آمریکا از دیرباز به عنوان یکی از خریداران مطرح فرش دستباف ایران به شمار می آید و در سال 2010 نیز حدود 80 میلیون دلار به طور مستقیم به آنجا فرش صادر کردیم که بیش از 16 درصد از کل صادرات فرش  را در آن سال به خود اختصاص داده بود و امیدواریم با لغو تحریم ها و ورود مستقیم فرش دستباف ایرانی به بازار آمریکا شاهد بازپس گیری سهم خودمان از آن بازار باشیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران تاکید کرد: بدون شک بازپس گیری بازار آمریکا منوط به هوشمندی و تبلیغات مناسب است، چون در پنج سال نبود فرش ایران در آمریکا کشورهای رقیب مثل هندوستان توانستند سهم قابل توجهی از بازار فرش را در آمریکا از آن خود کنند.

کارگر ابراز امیدواری کرد که بازرگانان و تجار بتوانند بازار را رصد کرده و بر اساس نیاز و سلیقه کنونی بازار فرش آمریکا و با رصد کردن نوع فعالیت و عرضه فرش های کشورهای رقیب در آن بازار بتوانند سهم ایران را پس بگیرند.

وی همچنین اظهار کرد: مرکز ملی فرش ایران برنامه ریزی های لازم را انجام داده تا در نمایشگاه دموتکس 2016 که در دی ماه در هانوفر آلمان برگزار می شود نشست ها و میزگردهای ویژه ای با حضور تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی و بازرگانان فرش ایرانی در آمریکا برگزار کند تا راه میان بری باشد برای اینکه دوباره بتوانیم نبض بازار فرش آمریکا را در دست بگیریم.

بر اساس جدیدترین آمار گمرک از فهرست صادرات غیر نفتی ایران در نیمه نخست امسال، یکی از مهم ترین کالاهایی که ایران به ایالات متحده صادر کرده فرش بوده است. این فهرست نشان می دهد که در این مدت آمریکا 619 تن فرش با ارزش کمتر از 200 هزار دلار از ایران خریداری کرده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1