روش متفاوت آلمان ها در کنتورخوانی مصرف انرژی خانوار

4 نوامبر 2015 - 09:30 dsfr.ir/cg1bq

روش متفاوت آلمان ها در کنتورخوانی مصرف انرژی خانوار
مازیار اسدی
کنتورهای گاز در یک مجتمع آپارتمانی

سوالی که بیشتر مشترکان آب و برق در ایران از خود می پرسند این است که آیا صدور قبوض آب و برق در دیگر کشورها نیز مانند ایران است؟

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که هر ساله هزینه زیادی برای صدور قبض آب و برق صورت می گیرد، برخی خبرها نشان از آن دارد که این مساله در کشورهای اروپایی با روش های عجیبی حل شده است.

اخیرا یکی از کاربران ایرانی مقیم آلمان در تلگرام نوشته است: «در مدتی که ما آلمان بودیم هیچ خبری از مامور آب و برق و گاز نبود. پرسیدم مگر نمی خواهند کنتورهای شما را بخوانند. گفتند خیر. اینجا اول سال، یک بار کنتورها خوانده می شود و بعد به صورت ثابت ماهی مثلا 50 یورو از حساب مشترک برداشته می شود. آخر سال دوباره کنتورها را خوانده و چک می کنند. اگر مشترک بیشتر مصرف کرده باشد، از حسابش بر می دارند و در غیر این صورت، هزینه زیادی صرفه جویی شده و نیازی به انتقال پول نیست.»

در این میان برخی دیگر از مشترکان نیز از روش هایی صحبت می کنند که در کشورهای اروپایی یا آمریکایی برای صرفه جویی در مسائل مرتبط با قبوض آب و برق صورت می گیرد.

این در حالی است که در ایران، قبوض آب و برق سالانه هزینه زیادی را به دولت تحمیل می کند؛ به طوری که در سال گذشته عنوان شده بود، 100 میلیارد تومان هزینه صدور یک ساله قبوض برق است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1