21 فوریه 2024 - 14:34
شکست طرح «آخرین شانس بقا»

احتمال انقراض گونه نادر کرگدن سفید

26 اکتبر 2015 - 16:40 dsfr.ir/oe4wn

احتمال انقراض گونه نادر کرگدن سفید
doucettesphotos.com
کرگدن سفید در آفریقا

با مرگ یکی از آخرین کرگدن های سفید شمالی در کنیا، احتمال انقراض این گونه نادر جانوری شدت پیدا کرده است چرا که این کرگدن آخرین گونه نر این نژاد محسوب می شد.

به گزارش مهر، احتمال انقراض گونه نادر کرگدن سفید با افزایش شکار غیرقانونی کرگدن ها در آفریقا و مرگ آخرین کرگدن سفید نر در کنیا، شدت پیدا کرده است. جانورشناسان در تلاش هستند تا با نگه داری از نمونه اسپرم این کرگدن نر و انجام لقاح مصنوعی با تنها نمونه ماده این نژاد که در دنیا باقی مانده، نسل این جانور را از انقراض نجات دهند.

بنا به گزارش باغ وحش Dvur Kralove در جمهوری چک، احتمالا آخرین کرگردن سفید نری که توانایی تولید مثل داشته است، همین کرگدن بوده و با مرگ آن نسل این گونه نادر از کرگدن ها از بین می رود. این کرگدن در سال 1980 متولد شده بود.

این باغ وحش در جمهوری چک تنها محلی است که در تولید مثل این گونه نادر موفق بوده است. تحقیقات جدید ثابت می کند که چگونه اعمال امروز ما در میزان انقراض موجودات مختلف در آینده تاثیرگذار است.

از این گونه کرگدن تنها 6 عدد باقی مانده بود چراکه در مرکز و شرق آفریقا شکارچیان غیرقانونی این جانوران را برای شاخ های با ارزش شان شکار می کردند. شاخ این جانوران در چین برای طب سنتی بسیار ارزشمند است.

در سال 2009 میلادی یک کرگدن نر و دو کرگدن ماده از باغ وحش Dvur Kralove به محیط طبیعی و حیات وحش در کنیا منتقل شدند. مسئولان مربوطه امیدوار بودند که با این عمل، نسل این جانور حفظ شود و نام «آخرین شانس بقاء» را بر این طرح نهادند. محققان تصور می کردند که قرار گرقتن کرگدن ماده در فضای طبیعی و حیات وحش باعث می شود تا هورمون های مادینگی اش بیشتر فعال شوند و به عمل تولید مثل کمک کنند اما این طرح با شکست روبرو شد.

پژوهش گران با پیش بینی انقراض این گونه نادر، از کرگدن سفیدی که در باغ وحش Dvur Kralove متولد شده بود، نمونه اسپرم گرفته و در حال حاضر از این نمونه ها در موسسه Leibniz شهر برلین نگه داری می کنند. دو جفت دیگر از گونه کرگدن سفید نیز در پارک حیوانات وحشی در "سن دیه گو" ایالات متحده نگه داری می شود که البته بسیار پیر هستند و توانایی تولید مثل را ندارند. یک کرگدن ماده نیز در باغ وحش کشور چک به زندگی خود ادامه می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده و با ادامه روند شکار کرگدن ها، به نظر می رسد که در 10 سال آینده یا کمی بیشتر، نسل کرگدن ها در حیات وحش آفریقا از بین برود.

1