9 ژوئن 2024 - 23:16

غار کرفتو دوباره پاکسازی شد

12 اکتبر 2015 - 13:40 dsfr.ir/ar9vm

پاکسازی غار کرفتو توسط اعضای باشگاه کوهنوردی آرش سنندج

یک گروه از اعضای باشگاه کوهنوردی آرش، هفته گذشته ضمن برنامه غارنوردی در غار کرفتو، زباله ها و چوب های در حال فساد را از این غار خارج کردند.

به گزارش ایسنا، «علی هژبری»، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری زیویه و کرفتو اعلام کرد، هفته گذشته 26 نفر از اعضای باشگاه کوهنوردی آرش که در میان آنها اعضای غارشناس و زیست شناس هم حاضر بودند، با حضور در غار باستانی کرفتو، حدود 900 کیلو از زباله ها و چوب هایی که برای ایجاد راه به درون غار حمل شده بود را خارج کردند.

فضای غار باستانی کرفتو که قدمت بخش دست کند و ساخته بشرِ آن، به پیش از تاریخ می رسد، تا پیش از این به دلیل وجود رطوبت و چوب بستر مناسبی برای رشد قارچ بود، بازدیدکنندگان از این غار به ناچار در هوایی که با هاگ قارچ ها بد بو و آلوده شده بود تنفس می کردند. تراکم قارچ ها در قسمت های دست کند و طبیعی غار علاوه بر این که مشکلات تنفسی برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند، به زیست گونه های جانوری متعدد از جمله خفاش هایی که در این غار زندگی می کردند هم صدمه می زد.

اعضای باشگاه کوهنوردی آرش علاوه بر تمیز کرن بخش بزرگی از قسمت دست کند و طبیعی غار، یک در برای قسمت طبیعی آن درست کردند تا بازدیدکنندگان با ورود به این قسمت از غار مزاحم حیات موجودات زنده غار نشوند و حیوانات هم بتوانند به بیرون غار رفت و آمد کنند.

هژبری با تاکید بر این که حضور خودجوش این گروه کوهنوردی کمک زیادی به حفظ سلامت غار و بازدیدکننده های آن و همچنین حیات وحش غار می کند، گفت: با این گونه اقدامات نگاه جامعه محلی به بازدیدکنندگان آثار میراث فرهنگی کردستان بهتر خواهد شد.

1