11 دسامبر 2023 - 03:27

احیای اماکن تاریخی هزینه، سرمایه گذاری دراز مدت است

7 اکتبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/ic86k

احیای اماکن تاریخی هزینه، سرمایه گذاری دراز مدت است
gerash.info
انجمن مردمی معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان گراش

هرگونه صرف هزینه در حوزه میراث فرهنگی و تاریخی، هزینه کرد نیست، بلکه سرمایه گذاری درازمدت است که در آینده نزدیک نتایج ملموس و مهمی برای پویایی اقتصاد کشور خواهد داشت.

"سید موید حسینی صدر، عضو فراکسیون میراث فرهنگی مجلس"

به گزارش ایلنا، نماینده مردم خوی در مجلس نهم، فعالیت  صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی را از جمله فعالیت های پیش‏ بینی شده برای حمایت از بناهای تاریخی در برنامه پنجم توسعه ذکر کرد و افزود: تداوم این فعالیت ها می تواند بستر های لازم برای حفظ و بهره برداری مناسب از بناهای تاریخی و فرهنگی را فراهم کند.

وی در همین راستا تصریح کرد: ایران کشوری غنی با تاریخی چندین هزار ساله است که ظرفیت های تاریخی هر یک از شهرهای آن در حوزه اسلامی وپیش از آن می تواند به مثابه یک کشور مورد استفاده قرار گیرد.

حسینی‏ صدر با تأکید بر ظرفیت بالقوه اماکن تاریخی و فرهنگی ایران و لزوم توجه هر چه بیشتر مسئولان به احیای این اماکن افزود: آنچه که برای گردشگران خارجی اهمیت دارد حضور و بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی است و این ساده اندیشی است که بگویند گردشگران به دنبال مسایل غیر شرعی برای جاذبه های گردشگری هستند، چراکه این مسایل در کشور های خودشان نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون کشور فرانسه با سالانه ۸۰ میلیون گردشگر، بیشترین آمار گردشگر را دارد که این رقم در ترکیه ۴۰ میلیون نفر است و ایران در حال حاضر ۵ میلیون گردشگر را پذیراست که ۵۰ درصد آن را زائران اماکن زیارتی تشکیل می دهند.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی مجلس در پایان با اشاره به دوره پساتحریم و استقبال توریست ها از ورود به ایران، نقش صنعت گردشگری در کاهش اتکا به درآمد های نفتی را مورد توجه قرار داد و اظهارداشت: با رویکرد صحیح در عرصه احیاء و بهره برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی، ظرفیت ورود گردشگر به ایران تا ۱۰ برابر قابل افزایش است و مجلس شورای اسلامی آماده هرگونه کمک برای تحقق این امر است.

1