1 مارس 2024 - 12:29

تاثیرگذاری مثبت بر جهت گیری توسعه ای کشور، مهم ترین رسالت سازمان حفاظت محیط زیست

6 اکتبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/5m1i8

جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست

رسالت سازمان در دولت یازدهم و با توجه به موقعیت دشوار و حساس محیط زیست ایران، افزایش مطالبات محیط زیستی دولت و مردم بسیار خطیرتر شده است.

"معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست"

معاون رئیس جمهور مهم ترین رسالت سازمان حفاظت محیط زیست را تاثیرگذاری مثبت بر جهت گیری توسعه ای کشور دانست و گفت: نقش حاکمیتی محیط زیست باید منجر به حرکت برنامه توسعه ای کشور در مسیر پایداری شود.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رسالت سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نهادی حاکمیتی، گفت: رسالت سازمان در دولت یازدهم و با توجه به موقعیت دشوار و حساس محیط زیست ایران، افزایش مطالبات محیط زیستی دولت و مردم بسیار خطیرتر شده است.

ابتکار ادامه داد: از این رو سازمان حفاظت محیط زیست نیازمند توجه ویژه و تحول منطبق با شرایط روز جامعه است به گونه ای که بتواند به عنوان یک سازمان کارآمد، تاثیرگذار، آموزش دهنده و آموزش گیرنده، در انجام دقیق و صحیح وظایف سازمانی خود موفق باشد.

معاون رئیس جمهور مهم ترین رسالت سازمان حفاظت محیط زیست را تاثیرگذاری مثبت بر جهت گیری توسعه ای کشور دانست و اظهار کرد: نقش حاکمیتی محیط زیست باید منجر به حرکت برنامه توسعه ای کشور در مسیر پایداری شود که این مهم بدون برخورداری از سازمانی کارآمد و پویا با ساختاری منطبق بر وظایف و مطالبات، مسیر نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: رئیس دولت یازدهم همزمان با روزجهانی محیط زیست طی سخنرانی در تهران و همچنین در سخنرانی اخیر خود در اجلاس توسعه پایدار سازمان ملل در نیویورک، دولت یازدهم را دولت محیط زیست نامیدند که این امر، مسئولیت کلیه نهادها و به خصوص سازمان حفاظت محیط زیست و مسئولان آن را به عنوان متولیان اصلی حفظ محیط زیست بیش از گذشته سنگین می کند.

ابتکار با تاکید بر اینکه وجود سازمانی به نام حفاظت محیط زیست به معنای آن نیست که محیط زیست و حفظ آن موضوعی فرابخشی نیست و محدود به این سازمان است، تصریح کرد: بی شک مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان سازمانی کارآمد سنگین تر می شود زیرا یکی از مهم ترین عناصر کارآمدی، توسعه ارتباطات با بخش های مختلف است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در حال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست دارای ساختاری است که در سطح و تعریف کلان دولت، ساختاری بخشی است ولی از درون خود دارای ساختارهای متعدد فرابخشی است.

معاون رئیس جمهور پیوند سازمان حفاظت محیط زیست با کلیه نهادها و دستگاه های کشور از جمله وزارتخانه های آموزش و پرورش، اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در راستای همین فرابخشی بودن محیط زیست برشمرد و گفت: محیط زیست باید بتواند بر تمام ساختارهای کشور تاثیرگذار باشد و این یکی از مهم ترین اقدامات نخستین جلسه شورای عالی محیط زیست در دولت یازدهم بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: فرابخشی بودن محیط زیست، نهادینه کردن این نوع ارتباطات و سازماندهی آن یکی از موضوعاتی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است و البته شاید این موضوع به دلیل نگاه سنتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی مبنی بر نگاه بخشی و سازمانی باشد که انتظار می رود تصمیم های شورای راهبری توسعه مدیریت منجر به تغییر این رویکرد شود.

وی با تاکید بر ضرورت لزوم انتقال اطلاعات بخش های مختلف توسعه ای کشور به محیط زیست، تصریح کرد: بخشی از این عدم انتقال اطلاعات به دلیل مشکلات زیرساختی و بخشی از به دلیل مشکلات ساختاری است.

ابتکار افزود: اگرچه دولت به دلیل محدودیت ها و موانعی که در شرایط فعلی با آن روبه روست در رفع موانع زیرساختی دچار مشکل است اما می توان با حذف موانع ساختاری بخشی از مشکل عدم انتقال اطلاعات بین سازمانی را حل کرد.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: بی شک به دلیل همین موانع، محدودیت هایی نیز به سازمان حفاظت محیط زیست تحمیل می شود که بر میزان اثربخشی و کارآمدی آن تاثیرگذار است. به طور مثال، به رغم تغییرات گسترده و توسعه ماموریت های سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ کمی و کیفی، کمبود نیرو در این سازمان همچنان به عنوان یک مشکل وجود دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از شورای راهبری توسعه مدیریت خواست با در نظر گرفتن شرایط، وظایف و تکالیف این سازمان، نسبت به رفع موانع بکوشند تا شاهد سازمانی پویا و کارآمد برای پاسخگویی به مطالبات مردم و دولت باشیم.

آموزش، رکنی مهم در پویایی و کارآمدی سازمان

وی تاکید کرد: البته سازمان حفاظت محیط زیست به رغم تمام کاستی ها و موانع برای ارتقاء و روزآمدی خود تلاش می کند و از جمله مهم ترین اقدامات در این مسیر بهره گیری از عنصر آموزش به عنوان رکنی مهم در پویایی و کارآمدی در سطح ملی و بین المللی است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست را می توان در تعریفی، بازرس کل محیط زیست کشور دانست، اظهار کرد: این موضوع به دلیل نقش نظارتی و حساس این سازمان است که البته ارزیابی محیط زیستی یکی از مهم ترین حلقه های مرتبط با این نقش حاکمیتی و ماموریت های سازمانی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: از همین رو تلاش شد بسیاری از فر آیندها از جمله فرآیند ارزیابی محیط زیستی منطبق با ماموریت و وظیفه خطیر سازمان حفاظت محیط زیست، مورد اصلاح و بازنگری قرار گیرد.

وی اشاره ای هم به تاکید رئیس جمهور و مصوبه نخستین جلسه شورای عالی محیط زیست پس از احیاء در دولت یازدهم داشت و گفت: در آن جلسه مقرر شد، دفاتر محیط زیست و توسعه پایدار زیر نظر رئیس دستگاه های اجرایی به منظور پیگیری امور مرتبط با محیط زیست و توسعه پایدار ایجاد شود که در همین راستا، برخی دستگاه ها با اصلاح محل استقرار در نمودار تشکیلاتی و برخی با منظور نمودن وظایف در واحد مرتبط و همچنین برخی با ایجاد ساختار مستقل این مهم را تحقق بخشیدند. اما هنوز برخی از دستگاه ها این امر را مورد پیگیری قرار نداده اند و این نیز می تواند یکی از سرفصل های مهم شورای راهبری توسعه مدیریت قرار گیرد.

بنابراین گزارش، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه با بیان اینکه به زودی تفاهم نامه میان دو سازمان حفاظت محیط زیست و مدیریت و برنامه ریزی کشور به امضاء خواهد رسید، گفت: این تفاهم نامه در خصوص تنظیم برنامه عملیات سه ساله (94-96) اصلاح نظام اداری و شاخص های عمومی سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی اشاره ای هم به گزارش های ارائه شده توسط دبیران کمیته های ساختار و فناوری های مدیریتی، توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی، سرمایه انسانی، سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و مدیریت عملکرد داشت.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با توجه به برنامه های عملیاتی پیش بینی شده  (94-96) و انسجام و اهمیت سازمانی، این سازمان برای کسب رتبه برتر میان دستگاه های اجرایی کشور تلاش می کند و در همین راستا ارتقا و خدمت رسانی به مردم در اولویت اقدامات و برنامه های سازمانی است.

مجابی ادامه داد: به طور حتم با برنامه ریزی دقیق و استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های سازمانی در راستای نیل به اهداف مندرج در اسناد بالادستی از جمله سیاست های کلی محیط زیست، سند چشم انداز و برنامه ششم توسعه با حکمرانی مطلوب محیط زیست روبرو خواهیم بود.

وی با اشاره به جهش رتبه ای سازمان حفاظت محیط زیست در بحث سلامت اداری و کسب جایگاه ششم میان دستگاه های اجرایی، افزود:  این در حالی است که سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست از رتبه مناسبی در این حوزه برخوردار نبوده است.

مجابی همچنین به کسب رتبه نخست سازمان حفاظت محیط زیست در بحث مدیریت سبز میان دستگاه ها اشاره داشت و ابراز امیدواری کرد: این پیشرفت ها منجر به ارتقاء جایگاه سازمانی محیط زیست شود.

1