کمپین یک میلیون چراغ سبز، یک میلیون گردشگر

28 سپتامبر 2015 - 15:30 dsfr.ir/wz1fu

کمپین یک میلیون چراغ سبز، یک میلیون گردشگر با هدف مقابله با پدیده ایران هراسی و تبلیغات سو رسانه های غربی علیه ایران و همچنین آگاه سازی و نشان دادن چهره واقعی ایران به دنیا در جهت افزایش جذب گردشگران خارجی در فرودگاه بین المللی امام خمینی شروع به کار خواهد کرد.

"علیرضا نخستین" فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت جهانگردی گرایش بازریابی و نائب رییس انجمن صنفی راهنمایان تور استان یزد و ایده پرداز این کمپین است که در ادامه مصاحبه دنیای سفر با او را می خوانید.

به نظر شما ضرورت اجرای این کمپین در صنعت گردشگری ایران چیست؟

با توجه به سابقه 8 سال فعالیت در حوزه گردشگری و بحث و گفتگو با صدها گردشگر خارجی، همواره بحث ایران هراسی و نگرانی از سفر کردن به ایران از جمله داغ ترین موضوعات مطرح شده بوده است. اکثر گردشگران خارجی اذعان دارند "قبل از سفرمان به ایران، دوستان و نزدیکانمان سعی در منصرف کردن ما از سفر به ایران داشتند چراکه معتقدند، ایران کشوری امن برای سفر نیست." در نهایت تصمیم گرفتم این مساله را با عنوان "تحلیلی بر پدیده ایران هراسی در صنعت گردشگری ایران با استفاده از روش شناسی کیفی" برای مرضوع پایان نامه ارشد خویش انتخاب کنم. نتایج این تحقیق نظریه های تجربی در این زمینه را تایید کردند. در نهایت به فکر و ایده پردازی تشکیل کمپینی برای مقابله با این پدیده مخرب افتادم.

مراحل اجرایی این کمپین چگونه پیش رفت؟

کمپین یک میلیون چراغ سبز، یک میلیون گردشگر از دو قسمت فیزیکی و مجازی تشکیل شده است. قسمت فیزیکی کمپین شامل نصب و تاسیس یک کیوسک تبلیغاتی گردشگری در سالن ترانزیت یا همان سالن خروج مسافران از ایران در فرودگاه بین المللی امام خمینی است. این کیوسک تبلیغاتی به صورت شبانه روز با همراهی دو نفر پذیرشگر فعال خواهد بود. این پذیرشگران وظیفه جمع آوری نظرات یک میلیون گردشگر خارجی در مورد تجربه سفرشان به ایران را خواهند داشت.

قسمت مجازی کمپین نیز شامل یک وب سایت حرفه ای جهت بارگزاری و ذخیره اطلاعات گرفته شده از گردشگران خارجی خواهد بود. از قابلیت های قابل توجه این وب سایت، امکان جستجوی نظرات بر اساس یک ملیت خاص و ایجاد یک پروفایل مجزا برای هر گردشگر خواهد بود.

به نظر شما، نتایج پیش بینی شده اجرای این طرح بر گردشگری ایران چیست؟

ما در این طرح پای گردشگران خارجی سفر کرده به ایران را به وسط می آوریم. ایشان به عنوان شاهدان عینی، چراغ های سبز امنیت سفر به ایران را روشن خواهند کرد. این شیوه آگاه سازی مستقیم و شفاف باعث خواهد شد تا گردشگران بالقوه سفر به ایران یا همان گردشگران شکاک سفر به ایران را به گردشگران بالفعل تبدیل کند؛ چرا که گردشگرانی که به ایران سفر می کنند، عموما از جمله گردشگرانی هستند که تعداد زیادی از کشورهای دنیا را بازدید کرده و ایران را همواره در انتهای لیست مقاصدشان قرار می دهند. این نوع گردشگران به دنبال جستجو در نظرات و کسب تجارب سفر به ایران از گردشگران خارجی سفر کرده به ایران بخصوص دوستان و هم ملیت های خویش هستند. ایجاد یک وب سایت قوی با دارا بودن یک میلیون نظرات و تجارب سفر به ایران می تواند به عنوان یک مرجعی معتبر برای بررسی وضعیت عمومی سفر به ایران و ایجاد حس آرامش خاطر در گردشگران بالقوه سفر به ایران، نقش موثری ایفا کند.

با توجه به انتخاب این طرح به عنوان طرح اول مسابقه ایده پردازی همایش مشارکت ملی گردشگری، به نظر شما پیش نیازهای عملیاتی نمودن این طرح چیست؟

با توجه به حمایت رهبر معظم و دولت از توسعه گردشگری ایران، در مرحله اول نیازمند کسب حمایت مادی و معنوی سازمان محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از این طرح هستیم و در مرحله بعدی عنایت ویژه مسئولین محترم سازمان هواپیمایی کشور و فرودگاه بین المللی امام خمینی را در خصوص صدور مجوزهای لازم خواستاریم.

در پایان اگر سخنی تکمیلی دارید لطفا بفرمایید؟

ضمن تشکر از شما و وقتی که برای این موضوع گذاشتید، جا دارد تشکر ویژه ای از آرش نورآقایی و مسیح شریف به واسطه حسن نظرشان به کمپین یک میلیون چراغ سبز و رای اعتماد به پیشنهاد بنده داشته باشم. همچنین از  محسن حاجی سعید که به عنوان مشاور این طرح بنده را یاری نموده اند، کمال قدرانی را دارم. همچنین از سایر همکاران محترم راهنمای تور عضو کارگروه این کمپین که بنده را در مسیر اجرایی نمودن کمپین همراهی می کنند، سپاس گذارم. در پایان امیدوارم این کمپین قدمی موثر در برگزاری موفق هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان که بزرگ ترین و مهم ترین گردهمایی جهانی راهنمایان گردشگری که بهمن ماه سال آینده در تهران برگزار خواهد شد، باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1